Притисок за пад на каматните стапки во САД

Оваа недела ќе се одржи долгоочекуваниот состанок во Федералните резерви на Соединетите држави (ФЕД) на кој може да се намалат каматните стапки. Ова е барем намерата на сегашниот претседател на САД. Доналд Трамп кој се залага оваа мерка да се спроведе. Во време кога над меѓународната економија се појавуваат темни облаци и покрај добрите перформанси на економијата во САД. Во секој случај, на крајот од неделата ќе има одлука, на еден или на друг начин.

Тоа ќе биде определување што ќе има директно влијание врз пазарите на акции. И од едната и од другата страна на Атлантикот и од кои ќе чекаат илјадници и илјадници мали и средни инвеститори. Со цел да се формира одлука дали треба отворени или затворени позиции на различни пазари на акции. Токму во време кога акциите ширум светот можат да го претворат својот сегашен тренд. Со кои ќе биде потребно да се смени стратегијата за инвестиции за оптимизирање на работењето.

Од друга страна, треба да се забележи дека оваа одлука на Федералните резерви на Соединетите држави (ФЕД) исто така може да влијае монетарни политики на еврозоната. Иако во оваа смисла, тие веќе посочија дека каматните стапки нема да се променат, барем до првата половина на следната година. Поради лошите изгледи за економски раст во еврозоната за следните неколку години. Каде што цената на парите е на најниско ниво во последниве години, точно на 0%. Тоа е, парите не вредат ништо и ова е нешто што исто така има влијание врз вредностите на акциите.

Стапка на покачување во САД

Во оваа смисла, мора да се запомни дека Соединетите држави ги зголемија своите каматни стапки за 0,25 поени, од 2% до 2,25% годишно во моментов сте во. Каматните стапки се една од најмоќните алатки што централните банки ги имаат во свои раце да ја спроведуваат својата монетарна политика. Меѓу другите причини, бидејќи зголемувањето на каматните стапки служи за спречување на инфлацијата и заштита на валутата, меѓу другите функции. Оттука и важноста на мерката што Федералните резерви на Соединетите држави можат да ја преземат оваа недела.

Не може да се заборави дека оваа варијација е прва што се случи од 27 година, кога Централната банка ги зголеми каматните стапки за 2018 поени, достигнувајќи нивоа од 0,25%. Ако пад на каматните стапки може да се носи со интензитет од една четвртина точка за да се врати на нивоата од 2%. Намалувања со поголем интензитет не се очекуваат бидејќи може да бидат многу слабо прифатени од малите и средни инвеститори. Особено затоа што тоа би индицирало дека рецесијата може да биде повирулентна отколку што очекуваа финансиските аналитичари.

Како тоа ќе влијае на берзата?

Еден од факторите што најмногу ги загрижува малите и средни инвеститори е влијанието на оваа монетарна мерка врз пазарите на акции. Во оваа смисла, се чини дека сè укажува на тоа дека нема да има многу насилно влијание врз главните берзански индекси низ целиот свет. Можеби на краток рок, некои движења, купувачи или продавачи, можат да се развијат за да се вратат во нормала во следните денови. Каде, уште еднаш, може да бидат вредностите на банкарски сектор најтешкиот удар во меѓународните акции. За година во која тие јасно заостануваат зад другите деловни сегменти, како што е електричната енергија.

Додека од друга страна, исто така е неопходно да се нагласи дека финансискиот сектор ги покажува цените на скоро историски падови. Но, може да биде сериозна грешка да се отворат позиции бидејќи нивните цени можат да одат дури и пониски отколку што се во моментот. Од оваа гледна точка, не може да се каже дека нивните цени се ефтини во сегашниот меѓународен контекст. Не залудно, има многу прашања што треба да се решат од сега натаму. И поради оваа причина нема да има друг избор освен да бидат отсутни од нивните позиции барем за месеците што остануваат до крајот на годината.

Малку нахакан ефект

Во принцип, падот на каматните стапки од страна на Федералните резерви на САД може да има ефект умерено нахакан на пазарите на акции. Но, со многу ограничено времетраење, бидејќи може да се сведе на неколку трговски сесии и малку повеќе. Освен ако падот на стапките во САД не беше со интензитет што не го предвидоа главните финансиски аналитичари. Во кој случај, нема сомнение дека би се случило друго сценарио многу различно од она што е наведено во оваа информација.

Постои златно правило на берзите кое вели дека падот на каматните стапки фаворизира пораст на пазарите на акции. Меѓу другите причини, затоа што постои поголема ликвидност за да се инвестираат во различните финансиски средства. Меѓу нив, купување и продажба на акции на берзата. Кое е, сепак, она што ги интересира малите и средни инвеститори. Над другите серии на технички размислувања, а можеби и од гледна точка на основите на вредностите на берзата.

Промена на трендот на индексите

Во секој случај, се чини дека сè укажува на тоа дека се врти пресврт на пазарите на акции низ целиот свет. Да се ​​премине од нахакан во мечешки, како што посочуваат некои показатели за посебна важност. Тоа би било можност да ги користи придобивките за луѓе кои имаат свои инвестиции на позитивна територија. Особено во поглед на доаѓањето на следните летни одмори. Неколку месеци кои сигурно не се многу чувствителни за да се развијат значителни зголемувања на берзанските индекси. Ако не, спротивното, како што се случуваше последните години.

Додека од друга страна, мора да сметаме и на јасното забавување што постои во главните економии во светот. Многу е чудно што акциите останаа на толку високи нивоа во првата половина на оваа година. Каде, на пример, Ibex 35 сè уште стои над 9.000 поени и со мала ревалоризација во оваа година. И покрај падот во последните неколку недели од отпорот што има околу 9.400 и 9.500 поени.

Одлучете се за одбранбени акции

Според мислењето на добар дел од финансиските аналитичари, се чини дека сè укажува на тоа дека на крајот падот може да биде резолуцијата на пазарите на акции. Поради оваа причина тие советуваат да заземаат позиции во повеќе одбранбени вредности дека тие можат да имаат подобро однесување отколку во останатите. Во секој случај, сè укажува на тоа дека свртувањето надолу се чини дека е прашање на денови, недели или можеби неколку месеци. Во зависност од многуте варијабли што можат да се развијат од овие прецизни моменти и кои ќе го одредат интензитетот на овие движења на финансиските пазари.

Ниту, пак, може да се заборави дека државните капитали беа до највисоките времиња до пред неколку дена. Под а тренд на пораст што започна во 2013 година и што не престана да расте во овој долг временски период. И покрај фактот дека се направени логички корекции во усогласеноста на нивните цени.

Издавање на хартии од вредност во еврозоната

Стапката на раст на годишно ниво на заостанатото салдо на должнички хартии од вредност издадени од жители на еврозоната беше 2,3 во април 2019 година, во споредба со 2,4% во март, според Банката на Шпанија. Додека од друга страна, и во однос на неподмиреното салдо на котираните акции издадени од жители на еврозоната, стапката на Растот на годината се намали од 0,4% регистриран во март 2019 година до 0% во април.

Бруто издавањето на должнички хартии од вредност од жителите на еврозоната изнесуваше 634,5 милијарди евра во април 2019 година. Амортизациите беа 650,8 милијарди евра, а емисиите беа нето - 16,2 милијарди евра. Годишната стапка на раст на неподмирениот износ на должнички хартии од вредност издадени од жители на еврозоната изнесуваше 2,3% во април 2019 година, во споредба со 2,4% во март. Притоа, стапката на интернална варијација на неподмиреното салдо на долгорочни должнички хартии од вредност со променлива каматна стапка изнесуваше -1,8% во април 2019 година, во споредба со -2,7% регистрирани во март. Стапката на Растот на годината се намали од 0,4% регистриран во март 2019 година до 0% во април.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.