Први белешки на берзата во нова вежба

белешки IAG започна со нова година водечки покренувања на Ibex 35 по Набавка на Ники. Ова е прва вест што влијаеше на пазарите на акции во Шпанија. Можете ли да бидете показател за тоа што може да се случи во следните дванаесет месеци што претстојат? Па, тоа е несомнено мал аванс бидејќи ако сакате да добиете приноси над вообичаеното, нема да имате друг избор освен да ги искористите корпоративните операции што несомнено ќе бидат генерирани од финансиските пазари. Како што се случи со меѓународната авиокомпанија и која ќе биде проследена со други движења што можат да го зголемат интересот за вашето работење на берзата.

Ако има нешто за што се согласуваат добар дел од финансиските аналитичари, тоа е дека ќе треба да бараме деловни можности во оваа штотуку започната година. Што се однесува до шпанските акции, целта што ја применуваат експертите е 11.000 XNUMX ниво на поени. Ова е нешто реална цел и, штом помогнат условите на пазарот, тоа сигурно ќе се постигне. Или барем да се приближиме многу до овој репер за 2018 година. Засега, годината започна со мал напредок во селективниот индекс на шпанската берза.

Друг од заедничките именители на овој почеток на годината е дивергенцијата помеѓу шпанските акции и оние на стариот континент. Затоа што иако првиот ја дочека годината со мало зголемување, во другиот беше сосема спротивен ефект. Со мали загуби од 0,5%, во согласност со она што се случи на крајот на минатата година. Движење на цените што може да се толкува како апсолутно нормално ако се земе предвид дека Ibex 35 заостануваше зад другите европски пазари. Како последица, пред сè, на социјалните и политичките проблеми во Каталонија.

Банкинтер препорачува банки

Едно од сомнежите дека малите и средни инвеститори треба да се соочат со оптимизам во годината е да знаат кои се најдобрите берзански сектори за да се позиционираат. Во оваа смисла, Банкинтер предлага необична идеја да се направат заштеди поефикасни. До тој степен што алудира на тоа која ќе биде годината на банкарството. Преку хартии од вредност како што се Банко Сантандер, ББВА и Сити на меѓународно ниво. Тие сметаат дека имаат а многу привлечна цена како да се преземат активности во кој било од овие предлози на меѓународни акции.

Од друга страна, една од причините за позитивно чувство во оваа нова година, од гледна точка на оваа банка, се економските изгледи за 2018 година. Тие посочуваат дека тоа е економски циклус што се консолидира и дека е преземање поголема моќ во Европа, што е една од причините за апрецијација на еврото. Тие сметаат дека постои нагорен пат за акциите и особено за банките. До точка што сметате дека е неопходна позиционирајте се во овој сектор за да не се пропушти нагорна патека што сè уште останува особено за шпанската берза. И покрај фактот дека во ова време во Шпанија постојат внатрешни неизвесности поради кои вашата торба вреди малку помалку.

Нема големи промени во ФЕД

Банката на федерални резерви Друга од акциите што треба да ги водат вашите инвестиции отсега е продолжување во монетарната политика од страна на Федералните резерви на САД (FED). Не е изненадувачки што нема неколку аналитичари на меѓународните финансиски пазари кои посочуваат дека не се очекуваат големи промени во следните дванаесет месеци. Некои од нив одат дури и подалеку со изјава дека не гледаат зголемување на каматните стапки на краток рок. Фактор што треба да им помогне на финансиските пазари да се движат со апрецијација на цените на акциите. Иако тие можат да бидат благи, но на крајот на денот тоа е нешто позитивно за малите и средни инвеститори.

Сепак, нема да има друг избор освен да бидеме многу очекувани за каква било одлука што може да се донесе во овој важен дел од економијата. Бидејќи може да ја наклони еволуцијата на пазарите во една или друга насока. Во моментов, сè се развива со апсолутна нормалност. Иако е точно дека има многу малку денови на тргување на пазарите на акции. Во оваа смисла, нема да има друг избор освен да почекаме неколку недели за да откриеме која е најповолната одлука да се донесе од сега натаму. Не е препорачливо да преземате избрзани активности што можат да ве натераат да генерирате загуби во вашето портфолио на инвестиции.

Специфичен облог: Репсол

репсолАко треба да земете вредност на отворените позиции во оваа година, многу профитабилен предлог може да биде националната нафтена компанија. Бидејќи во моментот компанијата со која претседаваше Антонио Бруфау е во фаза на консолидација. Се движи под нивоа разбрани помеѓу 15,305 и 14,77 евра дејството. Во секој случај, она што е навистина важно е дека го надмина големиот отпор што го имаше прецизно на 15 евра. Ниво што од сега па натаму автоматски ќе стане поддршка и кое нема да можете да го поминете доколку сакате да достигнете многу поголеми височини во текот на остатокот од годината.

Од друга страна, не може да се заборави дека овој предлог во шпанските акции е еден од најголемите што може да се процени доколку цената на нафтата продолжи да расте во наредните месеци. Особено ако се приближи до важната бариера што ја воспостави во 70 долари за барел. Оваа цена ќе отвори ново сценарио за Репсол со многу нахакани конотации по сите услови на трајност. Со оглед на овие изгледи, тоа ќе биде една од вредностите што мора да се земат предвид за да се формира многу избалансирано портфолио на инвестиции и со точка на ризик. Да се ​​направат профитабилни заштеди на пооптимален начин отколку досега.

Дали ќе биде година на Фарма Мар?

За сите години тој се конституира како една од вредностите што треба да се земат предвид, иако на крајот скоро секогаш завршува разочарувачки од малите и средни инвеститори. Сепак, овој пат инвестициската стратегија се промени поради договорите што може да ги формира годинава. Фактор што несомнено ќе ви помогне да постигнете поамбициозни нивоа на пазарите на акции. До тој степен што може да стане едно од најголемите изненадувања во 2018 година. Во секој случај, ова можно сценарио ќе зависи од многу променливи што мора да се исполнат. Не е изненадувачки, тоа е класа на вредност што еволуира според очекувањата што ги создава на финансиските пазари.

Од ова општо сценарио, Фарма Мар штотуку објави, совпаѓајќи се во првите денови од новата година, за почеток на процесот на преиспитување од страна на Европската агенција за лекови (ЕМА) за Аплидин (плитипепсин) во индикација за релапс или огноотпорен мултипен миелом. Тоа би било многу позитивна вест за вашите интереси и може да ја зголеми целната цена што можете да ја постигнете од сега. Не исклучувајќи никаков вид забележителни факти што можат да ги зголемат нејзините акции на нивоа што не се видени во последниве години. И на овој начин, престанете да бидете една од најголемите надежи на шпанските акции за еднаш. Надвор од другите технички, па дури и фундаментални пристапи. Beе биде потребно да и се даде глас на доверба во следните дванаесет месеци.

Бидете многу внимателни со крипто-валутите

BitcoinСпоменувањето на овој вид инвестиции што експлодираше во последните месеци од минатата година останува за крај. Иако од Цити предупредуваат дека тоа не е безбедна стратегија за инвестирање. Меѓу другите причини затоа што тие сметаат дека Bitcoin како дел од меурот, како што се одамна компаниите со dot-com и тие предупредуваат дека нивниот излив е само прашање на време. И покрај ова, најагресивните инвеститори ќе го игнорираат овој совет и со сите средства ќе се обидат многу брзо да ги направат профитабилни нивните движења на финансиските пазари надвор од берзата.

Ако, од која било причина, вашата намера продолжи да биде заземање позиции во ова финансиско средство, нема да имате друг избор освен да ја примените вашата одлука со трансакции со многу мала вредност. Така што на овој начин, не можете да добиете повеќе од едно изненадување на крајот на годината. Меѓу другите причини, бидејќи корекцијата што може да ја претрпат нивните позиции е многу силна. Над оние генерирани од повеќе конвенционални финансиски средства и со помал ризик во нивното движење. Ако е точно дека станува збор за инвестиција која е модерна, но не треба да отворате позиции без претходно познавање на нејзиното работење.

На крајот, ќе можете да видите дека оваа година ви нуди многу деловни можности. Некои веќе ги очекувавте, но други предлози може да ве изненадат од оригиналноста на нивните пристапи. Дали сте подготвени од сега да ги прифатите овие предизвици? Во секој случај, тоа ќе зависи од одлуката што ќе ја донесете во првите денови од годината што штотуку започна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Проценувачи на G&V dijo

    Многу комплетен и интересен напис. Како што велите, оваа година нуди многу деловни можности, со текот на времето ќе се види кој е најпрофитабилен.