права на пренос

Важно е да се земат предвид правата за пренос доколку сакаме да стекнеме бизнис на овој начин

Сигурно сте виделе повеќе од една прилика некој бизнис во трансфер. Може да биде заводлива идеја да стекнете бизнис кој веќе е отворен и работи. Но, што навистина значи тоа? Има многу аспекти кои мораме да ги земеме предвид, едно од нив се правата за пренос.

За да ви помогнеме да ги разјасните овие концепти, ќе објасниме од што се состои трансферот на бизнис и кои се процедурите кои се вклучени. Во продолжение ќе зборуваме подетално за правата за трансфер, многу важно ако просториите се издаваат под закуп. Доколку ве интересира темата, не двоумете се да продолжите да читате.

Како е трансферот на бизнис?

Правата за пренос мора да бидат вклучени во оригиналниот договор за да можат да постојат

Пред да зборуваме за правата за пренос, прво ќе разговараме од што се состои преносот на бизнисот. Тоа во основа е договор преку кој се пренесуваат материјални добра (мебел, производи и сл.) и исто така нематеријални добра (клиенти, бренд и сл.). Постојат неколку причини зошто едно лице може да одлучи да го префрли својот бизнис, а најчести се пензионирањето, болеста или недостатокот на време, меѓу многу други. Се разбира, лицето кое сака да го стекне бизнисот треба да го плати трансферот. Цената е одредена во соодветниот договор.

Процедури

Како што сигурно ќе замислите, извршувањето на трансфер на бизнис не е толку едноставно како што изгледа. Има низа документи и процедури кои мора да ги спроведеме пред да го завршите процесот. Ајде да видиме кои се тие:

 1. Договор за отстапување: Ги содржи средствата што ќе бидат пренесени и се што е во просториите и што е неопходно за предметниот бизнис. Цената ќе биде предвидена и во договорот, во кој ќе биде вклучено и клиентското портфолио, инфраструктурата, залихата и сл. И доколку е потребно, лиценцата исто така би била вклучена во овој чекор.
 2. Доделување на закуп: Како што диктира Законот 29/1994 за урбани закупи во член 32, закупецот има дозвола да ја даде просторот во подзакуп или да го отстапи без согласност на закуподавачот. Сепак, мора да го известите најмалку 30 дена однапред, бидејќи сопственикот на просторијата може да ја зголеми киријата до 20%, доколку сака.
 3. Лиценца за отворање: Се добива во градското собрание на општината за да се изврши промената на сопственоста. Најчесто бараат низа документи, а најчести се овие: ДНИ со фотокопија, легитимација на претходната лиценца и за фирмите полномошна на лицето што го потпишува барањето и актот за основање.
 4. Регистрација на компанија или самовработен: Сега ни останува само да се регистрираме како самовработени или фирма. По трансферот, можеме да избереме различни модалитети, а овие се најчестите: Граѓанското општество, Сосиедад Лимидада (SL), Објективна проценка и нормална директна проценка или поедноставена директна проценка. Тука Ги објаснуваме чекорите што треба да се следат за да се регистрирате како самовработен.

Сето ова може да стане многу внимателен хаос. Поради оваа причина, препорачливо е да одите на a специјалист советник да управуваат со сите овие процедури. Дополнително, таа ќе биде задолжена да не информира за нашите даночни обврски. На овој начин ќе избегнеме да бидеме санкционирани за некое лошо управување.

Што се права за пренос?

Правата на пренос подразбираат пренос и на обврските и на правата на закупецот на трето лице

Сега кога разбравме малку подобро во што се состои преносот на бизнис, ајде да видиме што точно се таканаречените права за пренос. Па, во основа е од износот што едно лице, без разлика дали е правно или физички, треба да го плати за стекнување на предметните простории. Ова место мора да биде бизнис, односно место каде што се одвива секаков вид на економска активност. Покрај тоа, мора да се даде под закуп за да може да се суброгира како закупец.

Со други зборови: правата за пренос, кои мора да се платат, тие подразбираат пренос и на обврските и на правата на закупецот на трето лице. Ова го зазема местото на закупецот. На овој начин, третото лице станува закупец на веќе постоечкиот оригинален договор за изнајмување, на кој првично му било туѓо. Ова ја суброгира неговата позиција, онаа на закупецот.

Карактеристики на правата за пренос

права на пренос мора да исполнува одредени насоки. Поради оваа причина, можеме да кажеме дека главните карактеристики на правата за пренос се следните:

 • Лицето кое ги стекнува просториите треба да плати, да или да, надомест или одредена цена.
 • По префрлањето на просториите се одржува претходниот договор за закуп со истите услови не може да се менува.
 • Правата за пренос мора да бидат договорени во закупот. Доколку не, закупецот е должен да добие согласност од закуподавачот доколку сака да ја пренесе просторијата.
 • Има само права за пренос на комерцијални простории, каде што се одвиваат економските активности. Не може да се примени на недвижен имот што се користи како дом.
 • Императив е преносот да се запише во јавен акт.
 • Исто така, задолжително е веродостојно да се извести сопственикот дека преносот ќе се изврши.
 • Акциите не можат да се префрлаат, само просториите.

Пример

За да разбереме малку подобро како функционираат правата за пренос, да земеме мал пример. Ева е сопственик на место и за да извлече нешто од него, го изнајмува на Пако, кој вели дека таму отвора кафетерија и на тој начин врши комерцијална дејност. Затоа, Пако е закупец, а Ева е сопственикот.

Со текот на времето, Пако одлучува дека не сака да продолжи да ја води кафетеријата и сака да ги префрли просториите. Потоа се појавува Алекс, кој не е ниту закупец ниту сопственик на просториите. Сепак, тој е заинтересиран за бизнисот и би сакал да ги задржи просториите. За да го направи ова, Алекс ќе мора да се суброгира како закупец. Со други зборови: Јас би го заземал местото на Пако во првичниот закуп, чување на сите имплицирани услови.

Се надевам дека со овој пример се разјаснети правата за трансфер. Во основа, закупецот се менува, без да се допира оригиналниот договор. Ова може да биде донекаде поволно во некои случаи, но запомнете дека е од најголема важност прочитај ги добро договорите, какви и да се, особено гледајќи ги ситните букви.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.