Дали е подобро да се земе хипотека со променлива или фиксна стапка?

променлива

Едно од прашањата што ќе си ги поставите во овој момент е дали ви е погодно да претплатите хипотека за заем со променлива или фиксна стапка. Не е изненадувачки што оваа одлука може да значи заштеда на значителна сума пари. Ова е една од причините зошто мора да биде многу размислуваше каде нема да имате друг избор освен да ги анализирате светлата и сенките на изборот за еден или друг вид на финансирање. Не можете да заборавите дека тоа е договор што ќе има многу долго истекување, нормално помеѓу 20 и 40 години. Фактор да не ја сфаќате оваа операција лесно бидејќи можеби ќе жалите за тоа во наредните години.

Од ова општо сценарио, просечниот износ на хипотеки запишани во матичните книги во март годинава (од извршени јавни дела) е 136.794 евра, 1,8% повисока од истиот месец во 2017 година, според најновите податоци обезбедени од Националниот институт за статистика (ИНЕ). И дека отсега тие можат да ви дадат повеќе од една трага за тоа каде се движат навиките на корисниците во оваа класа производи за финансирање на дом.

Каде, во хипотеки конституирани на домови, просечната каматна стапка е 2,62% (18,7% понизок од март 2017 година) и просечен мандат од 24 години. 62,2% од хипотеките за домаќинства се со променлива стапка и 37,8% со фиксна стапка. Хипотеките со фиксна стапка доживеаа пад на годишната стапка од 9,9%. Просечната каматна стапка на почетокот е 2,42% за хипотеки на куќи со подвижна стапка (со пад од 24,5%) и 3,05% за хипотеки со фиксна стапка (6,7% пониска).

Во моментот преовладува променливата

Според официјалниот извештај што е подготвен од Националниот институт за статистика, откриено е дека од 5.772 хипотеки со промени во нивните услови, 45,2% се резултат на промените на каматните стапки. По промената на условите, процентот на хипотеки на фиксна камата се намалува од 14,2% на 13,7%, додека хипотеките со променлива камата се намалија од 85,1% на 84,7%. Еурибор е стапка на која се однесува највисок процент на хипотеки со променлива стапка, и пред промената (70,4%) и после (77,5%).

Друг од најрелевантните податоци пронајдени во оваа студија од официјални тела е дека по промената на условите, просечната камата на заемите во хипотеки со фиксна стапка се намалува за 1,5 поени а кај хипотеките со променлива стапка паѓа 1,0 поени. До тој степен што трендот што се изложува преку склучување договори со хипотеки е дека во моментот варијабилната стапка сè уште ја претпочитаат шпанските корисници. Но, отсега ќе објасниме кои се неговите главни предности и недостатоци.

Зошто да се претплатите на фиксна цена?

фиксирано

Хипотеките од типот на моментум се продаваат со повеќе експанзивни каматни стапки отколку хипотеките со променлива стапка. Но, постојат некои предности што можете да ги изберете за овој модел на финансирање. Едно од најважните е што тие ќе ви овозможат поголема безбедност затоа што ќе знаете дека секогаш ќе плаќате иста месечна претплата. Што и да се случи на финансиските пазари, па дури и ако се развие економска криза со неброени последици. Од ова сценарио, нема сомнение дека ќе можете подобро да го испланирате вашиот личен или семеен буџет за следните години. Повеќе од хипотеки со променлива стапка.

Друг од најрелевантните аспекти на хипотеките со фиксна стапка е фактот дека во периоди на проширување во однос на каматните стапки, тие имаат промена во работењето што е многу поповолно за нивните апликанти. Ова значи дека ако верувате дека каматните стапки тие ќе одат нагоре во следните неколку години  многу подобро е да ја вработите под оваа посебна карактеристика. Не е изненадувачки што ќе заштедите многу пари до крајот на договорот. Без никаков шок во времетраењето на истиот. Затоа, тоа е поповолна опција за поконзервативни или одбранбени профили на клиенти.

Други придонеси на фиксни стапки

Општо земено, оваа класа на хипотекарни заеми се тргува со помалку провизии и трошоци при управување или одржување. Многу е комплицирано што можете да примените 2% во студии, отворање или дури и рано откажување. Но, во секој случај, тие ќе се движат под маргините подобро толерирани од вашата домашна економија. Ова не значи дека во последниве години не беше најдобриот модел за поврзување на вашата хипотека од многу лесно разбирливи причини.

На овој начин, податоците откриени од Националниот институт за статистика укажуваат на тоа само нешто повеќе од 90% од шпанските корисници го поддржуваат ова решение да купите ваш стан, стан или друга недвижност. Иако станува збор за тренд кој се враќа назад, бидејќи се ближи одлуката за зголемување на каматните стапки во еврозоната од страна на Европската централна банка (ЕЦБ). Нешто што несомнено ќе се случи следната година. До степен да се рефлектира во навиките на националните купувачи.

Кога е подобра варијабилната стапка?

хипотеки

Напротив, хипотекарни заеми со променлива стапка се препорачуваат да се формализираат во периоди во кои цената на парите е на историско ниво. Како што е сценариото што се случува во моментов. Затоа што интересите ќе ги најдете многу поконкурентни отколку порано. Со европскиот репер индекс, познат како Еурибор, во негативна територија и насочен кон А. цитат од -0,186. Ова значи дека помалку ве чини да се финансирате, бидејќи вредноста на цената на парите не е многу висока, далеку од тоа.

Сепак, ова е сценарио кое сигурно нема да трае цело време. И во секој момент трендот може да се промени. Како што се открива во овие прецизни моменти. Бидејќи кога ќе пристигне ова ново сценарио, хипотеките со променлива стапка ќе бидат поскапи од хипотеките со фиксна стапка и тоа генерира добар дел од корисниците се враќаат на хипотека со овие карактеристики. Каде во секое време тие ќе знаат колку чини да се финансираат толку многу години.

Со шири под 1%

Тековниот конјуктурен момент ве наведува да најдете производи за финансирање на дом со распони под 1%. Исто така, тие имаат елиминирани провизии и други трошоци при неговото управување или одржување. Со широк избор на понуди кои можат да ве фаворизираат во желбата да ја купите таа куќа што толку многу ви се допаднала. За момент со променлива брзина, но по неколку месеци може да се предомислите. Бидејќи во сите случаи тоа ќе зависи од моментот во кој се наоѓа економската состојба и дека секако нема да биде секогаш исто како што веќе знаете.

Од друга страна, не можете да заборавите дека ова е многу лична одлука што ќе зависи од многу фактори. И една од најважните е возраста и секако вашата изгледите во светот на работата. Бидејќи една од вашите приоритетни цели ќе биде да не го зголемувате долгот со многу интензитет. Бидејќи овој факт може да ви донесе повеќе од една компликација во годините што остануваат до зрелоста. Надвор од другите повеќе технички пристапи што можете да ги процените при формализирање на договорот за овој финансиски производ.

Присутни во банкарски понуди

банки

Во секој случај, не треба да се плашите од недостаток на предлози од банките. Бидејќи и хипотеките со фиксна и со променлива стапка се вклучени во тековните понуди на банките. Никој од нив не престана да ги следи овие модели на приватно финансирање. Со промоции што можат да бидат многу интересни за луѓето кои во моментот бараат стан. Дури и со различни предлози во рамките на секој модел на финансирање.

Каде што е многу забележително дека вкупниот број хипотеки со промени во нивните услови регистрирани во регистрите за недвижнини е 5.772, 34,5% помалку отколку во март 2017 година. Во домувањето, бројот на хипотеки што ги менуваат нивните услови се намалува за 34,3%, според податоците генерирана во март оваа година и објавена од Националниот институт за статистика.

Бидејќи несомнено е дека во секое време можете да ги измените условите на хипотекарни заеми. Иако тоа ќе биде економски трошок што веќе ќе биде анализиран во друг напис на подетален начин. Во зависност од промените што се генерираат на пазарот на хипотеки. Како што се чини дека тоа ќе се случи за неколку месеци. Со цел да се обидат да заштедат неколку евра.

Во секој случај, забележете дека кај хипотеките со фиксна стапка нема да имате никаков шок во времетраењето на истите. Затоа, тоа е поповолна опција за поконзервативни или одбранбени профили на клиенти. Многу е важно да го имате предвид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.