Дали е подобро да се оди на дивиденда или кај компании што генерираат вредност?

дивиденда Една од вечните дилеми на малите и средни инвеститори при разгледувањето на нивните инвестиции е дали е подобро да се одлучат за дивиденда или напротив да се изберат оние компании кои генерираат вредност. Тоа ќе биде многу комплицирана одлука што значително ќе зависи од профилот што го претставувате како корисник на акции. Бидејќи всушност, не е иста стратегија ако сте агресивен инвеститор отколку ако се одлучите за многу поконзервативни опции. Покрај тоа, во зависност од изборот, ќе мора да ги извршите движењата на акциите од различни перспективи во пристапите што ќе ги извршите на финансиските пазари.

Еден од најголемите проблеми со одењето по патот на дивиденда е тоа што тие можат да ве заробат во компании кои не можат да оправдаат толку висока дивиденда. Тоа е, компании кои не растат, со голема задолженост или дури со оскудни враќања. До тој степен што можете да жалите за оваа одлука многу години. Во оваа смисла, ако сакате да ја изберете алтернативата за дивиденда, нема да имате избор освен да изберете компании кои имаат голема стабилност на нивните деловни сметки.

Покрај тоа, уште еден недостаток на оваа стратегија за инвестиции е тоа што нема да ви овозможи да барате нови деловни можности на финансиските пазари. Затоа што ќе погледнете само во каматата што оваа исплата ќе му ја понуди на акционерот. Овој приход се движи помеѓу маргините што одат од 3% до скоро 8%. Но, имајќи предвид дека работењето на пазарите на капитал ќе ве ограничи од тогаш. Затоа, треба да биде многу внимателна одлука од ваша страна. Затоа што може да изгубите многу од оваа стратегија за инвестиции.

Главна опасност од дивиденда

Кој е проблемот со одлуката за инвестиција заснована на оваа исплата на акционерот? Па, главно затоа што вашата профитабилност може да се разреди преку годините. Со сериозен ризик вашите маржи да бидат значително намалени или, што е уште полошо, да завршат да исчезнат. Од ова сценарио, вообичаено е да се генерира брутален бег на капитал и затоа, акциите би опаднале. Како последица на оваа акција на финансиските пазари, ризикувате вашите заштеди да изгубат вредност во следните години. Дури и да достигнете многу опасни нивоа за вашите лични интереси.

Ситуација до која можете да дојдете со одредена фреквенција е дека преку оваа стратегија за инвестиции добивате приноси од дивиденда. близу 5%. Но, напротив, заглавувате на отворени позиции во капиталот. До тој степен што ја губите можноста да бидете пред други хартии од вредност кои имаат поголеми приноси. Главниот ефект на оваа ваша акција е дека ќе изгубите пари во работењето на берзата.

Предности на генерирање вредност

храброст Другата стратегија што ја имате во моментот во рамките на инвестицискиот сектор е да барате вредности што придонесуваат или генерираат поголема вредност. Тоа е, со што можете да ја подобрите каматната стапка на вложениот капитал. И тоа во поагресивни модели тие можат да достигнат нивоа до двоцифрена. Што ви носи тој вид инвестиција? Па, пред сè што сте поамбициозни во однос на резултатот од работењето на берзата. Не е изненадувачки, ризикувате повеќе, иако во замена за многу позадоволително враќање од сега па натаму.

Не можете да заборавите дека постојат низа хартии од вредност кои имаат поконкурентен потенцијал за ревалоризација и што можат подобрете го салдото на вашата сметка струја со некаква леснотија. Ова треба да биде една од целите што мора да ги извршувате во секогаш комплицираниот сектор на акции. Над други технички размислувања, па дури и гледани од гледна точка на фундаментална анализа. Од друга страна, не можете да заборавите дека можете дури и да изберете времетраење на сите ваши операции.

Можности во 2018 година

2018 Ако конечно одлучите да создадете вредност преку шпанските акции, се разбира, нема да ви недостасуваат можности да ги направите заштедите профитабилни од овие прецизни моменти. Дури и од таму каде што најмалку очекувате. Како и компаниите интегрирани во хартии од вредност со средна и мала капитализација, искажаната како мали чаши, што од сега може да развие добри перформанси на пазарите на капитал. Со компании како „ФармаМар“ или „Дуро Фелгуера“ што може да бидат на врвот на ревалоризациите оваа година.

Ова е еден од начините да се справите со стратегијата за дивиденда на берзата. Затоа што на крајот на годината перформансите може да бидат поголеми. Без потреба секоја година да чекате на какви било фиксни и загарантирани надоместоци. Без оглед колку е висок. Не е изненадувачки, тоа е фактор што може да ве доведе во заблуда да ги постигнете целите во вашите инвестиции од сега. Мора да изберете помеѓу една од двете целосно спротивставени опции во однос на разбирањето што е инвестиција. Иако вие ќе бидете оној кој ќе го каже последниот збор за тоа што треба да направите во овие посебни моменти.

Повеќе профитабилност отколку дивиденда

Доволно е да се даде пример за предностите на прибегнување кон вредностите што генерираат вредност над исплата на дивиденда. Ако цената на барелот се зголеми, ако е добро време да влезете во енергетските компании бидејќи профитабилноста ќе биде многу поголема отколку преку другите стратегии за инвестиции. Не залудно, преку исплата на дивиденда никогаш нема да се достигнат нивоата на камата што ќе се добијат со барање на профитабилност на хартиите од вредност котирани на пазарите на акции. Тоа е систем што можете да го користите за да го подобрите вистинскиот статус на вашата сметка за штедење или заштеда.

Од друга страна, дивидендите имаат ограничени маргини на профитабилност од никогаш ќе добиете над 8% или 9%. Нешто што ако ви ги дадат вредностите што генерираат вредност на берзата. Каде што се претпоставува дека тие лесно можат да го надминат важното ниво од 10%. Дури и под проценти многу позадоволителни за вашите лични интереси. Тоа е суптилна разлика што од сега ќе мора да ја анализирате. Иако е вистина дека сè ќе зависи од профилот што го претставувате како мал и среден инвеститор, бидејќи тоа ќе ве наклони кон една или друга стратегија во управувањето со вашето богатство.

Предности на создавање вредност

Потрагата по оваа стратегија несомнено ќе донесе низа придобивки од почетокот на инвестицијата. Дали сакате да знаете некои од најрелевантните? Па, запишете ги затоа што можат да ви бидат од голема корист во одреден момент од животот. До тој степен што тие можат да сочинуваат многу важен дел од вашето портфолио за инвестиции за оваа година. Ова се некои од неговите најрелевантни придонеси.

 • Тоа е најдобриот начин за вас зголемете ја вашата заработка на пазарите на акции. Под помоќни проценти и тоа може да помогне за подобрување на капиталот на крајот на годината.
 • Вие ќе бидете тој што ќе одлучи колку долго сакате да продолжите со инвестициите. Needе треба само да се запрашате неколку минимални цели Во однос на профитабилноста што ја извршувате во секоја од извршените операции.
 • Dependе зависиш од услови презентирани од финансиските пазари а не на одлуката на компаниите да обележат награда за акционерот. Тоа е фактор што ќе даде поголема флексибилност за да се генерираат големи капитални придобивки од кој било вид инвестициски пристап.
 • Можете да ги искористат предностите на тренд на пораст пазари на акции. Каде што цените на акциите ќе можат брзо да се ревалоризираат, без истекување на извршените операции.
 • Вистина е дека ризици што претпоставувате дека се повисоки. Но, во замена за добивање поголема награда отколку преку други стратегии за инвестиции. Можете дури и да ја прекинете операцијата ако не се развие како што очекувавте од самиот почеток.

Предности од одење на дивиденда

dinero Оваа изведба, напротив, ви дава уште една низа предности за кои не можете да бидете нечувствителни. Едно од најсилните е дека ќе ви се гарантира а фиксна камата секој месец. Друг е тоа што ќе ви помогне да создадете стабилна вреќа за штедење. Како и вие ќе бидете тој што одлучува за компанијата што ќе го плаќа тоа наплата на сметка. Со широк спектар на хартии од вредност кои ја презентираат оваа карактеристика и со различни проценти во нивните надоместоци.

Од друга страна, не можете да го заборавите тоа фискално може да биде поповолна операција за одбрана на вашите интереси. Како и дека тоа ќе биде инструмент така што ликвидноста на вашата сметка е секогаш безбедна. Каде што може да се соочите со најитните плаќања во вашата домашна економија. Конечно, тоа ќе биде ресурс за помалку поволни сценарија за финансиските пазари. До тој степен што заштедите исто така можете да ги направите профитабилни со минимален ризик. Без оглед на еволуцијата на цените на акциите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.