Поддржува и отпори за отворање позиции на берзата

заградиЕден од најиновативните аспекти за отворање или затворање на позициите на пазарите на капитал се формира преку поддршка и отпор. Но, дали навистина знаеме што навистина значат овие репрезентативни фигури? Па, пред неговото правилно објаснување, ќе биде потребно да се признае дека овие еминентно берзански концепти се многу ефикасен инструмент во техничка анализа на финансиските пазари. До тој степен што присуствуваа добар дел од малите и средни инвеститори за да го конфигурираат своето портфолио на хартии од вредност.

Во рамките на овој општ контекст, може да се каже дека поддршката е многу сигурно ниво на цена што е под нејзината сегашна цена. Неговата стратегија е дека надолниот момент може да се забави и затоа цената ќе се врати. Во повеќе или помалку интензивен интензитет во зависност од многу берзански варијабли. Да се ​​биде во секој случај почетна точка за започнување со работа на финансиските пазари, дури и од поагресивни позиции од нормалното во овие случаи.

Тоа е податок што се смета за многу сигурен и кој ретко се поништува и тоа е одговор на закон за понуда и побарувачка на хартии од вредност наведени на меѓународни индекси на капитал. Со маргина од неколку десетини евра за да не бидете заблудени во дијагностицирањето на реалноста. Не е изненадувачки, тоа е референтен извор кој нашироко го следат голем дел од финансиски агенти. Надвор од други технички размислувања, па дури и од гледна точка на неговите основи.

Поддржува и отпорници

отпориОтпорот, напротив, претставува движење спротивно на она што го претставува поддршката. Тоа е, тоа е цена над струјата и затоа ќе се стави крај на нагорниот интензитет што се развиваше до сега. Сепак, важноста на ова важно движење лежи во фактот дека доколку се надмине на ова релевантно ниво, потенцијалот за ревалоризација е повеќе од важен. Очекуван е добар број мали и средни инвеститори да започнат со своето работење на пазарите на акции. Со движења кои генерално се многу сигурни и се премногу сложени за грешки.

Од друга страна, примерок од оваа јачина кај овие технички индикатори произлегува од следниот фактор што ќе го објасниме подолу. Бидејќи всушност, поддршката или отпорот се стекнуваат со а поголема цврстина колку пати е тестирано без да падне или да се зголеми цената од односното ниво. Ова е една од главните причини за нејзината сигурност да биде многу моќна и служи за додавање или елиминирање на акциите на портфолиото за инвестиции развиено досега.

Времетраење на ова техничко движење

Еден од најважните аспекти на овие важни бројки на берзата произлегува од фактот дека како поддршка или отпор остани подолго струја се смета дека нивната реакција ќе биде многу поинтензивна. Со други зборови, тој ќе има поголем потенцијал за ценење отколку во другите сценарија со слични карактеристики. Кога најдобриот совет ќе биде да ги купите или продадете хартиите од вредност за да направите профитабилна или да ги заштитите нивните позиции на пазарите на капитал. Над други повеќе технички размислувања во нивните стратешки пристапи за инвестиции.

Во секој случај, исто така, треба да се забележи од овој момент дека оваа класа на бројки толку честа во која било техничка анализа не е нечувствителна на нивното соодветно траење со текот на времето. Во смисла дека отпорот или поддршката што трае подолго, има многу поголеми шанси да излезе како победник од овој многу посебен удел. Па што ќе го одреди моментумот што може да има, на еден или на друг начин. Така што ако сте, можете да донесете одлука со многу повеќе аргументи отколку досега. Тоа е нешто што треба да го цените отсега и ова е фактор што мора да се потенцира.

Цените на нивоата на затворање

Друг аспект што треба да се процени од сега е дека и поддржувачите и отпорите имаат силен емотивна компонента од гледна точка на берзата. Во врска со фактот дека цената на акциите на наведените хартии од вредност мора да ги затвори трговските сесии под или над овие нивоа. Со цел, така што овие бројки од берзанска природа можат да се потврдат пред позициите и одлуките на малите и средни инвеститори.

Од друга страна, не треба да се заборави дека овие бројки се користат со одредена фреквенција за изведување трговски операции. Тоа е да се каже, со многу мала варијација помеѓу нивните набавки и продажба и што бара повеќе учење за прилагодување на цените на правилен и ефикасен начин. Не е изненадувачки, неговиот најголем проблем лежи во фактот дека овие нивоа можат да станат лажен аларм и да создадат многу опасна ситуација за интересите на малите и средни инвеститори. Каде што можат да изгубат многу пари во овој вид движења на пазарите на капитал.

Како да се работи со овие бројки?

фигури Се разбира, работењето со потпорите и отпорите не е премногу сложено и е погодно за секој профил на инвеститори. Бидејќи се заснова на чекање за цената на акциите достигне до тие нивоа да спроведе стратегија за инвестирање и тоа може да биде многу и од разновидна природа, како што ќе можете да проверите од овие прецизни моменти. Еден од најтипичните примери во операциите на отпор е да се чека да се надминат овие важни нивоа за да се извршат набавки и дека тие дури можат да бидат агресивни или натрупани.

Напротив, ако не се случи вакво сценарио, тоа може да биде совршен изговор за тоа вратете позиции во вредност. Меѓу другите причини затоа што корекцијата на нивните цени може да биде многу обележана од тогаш. Во секој случај, не е сценарио да се отворат позиции на берзата затоа што ги имате сите гласачки ливчиња за да оставите многу евра на патот. Нема да биде многу чудно што се бараат оригинални потпори за да се запре падот на нејзината цена. Надвор од други размислувања за техничка анализа и можеби дури и од фундаментална гледна точка.

Трговија на нивоа на поддршка

Механиката во потпорите е практично иста како и кај отпорите, освен некои и мали разлики. Во оваа смисла, вообичаено е овие нивоа во прецизните да вежбаат задржување за да нема повеќе амортизација на вредноста. Но, ако за какви било околности не беше така, нема да има лек освен да се затворат позициите бидејќи падовите од овој момент натаму можат да бидат многу длабоки во однос на интензитетот. Ако, напротив, застанат на овие нивоа, тоа може да биде точката од која а нова нахакан фаза во финансиски средства, со поголем или помал интензитет.

Во овие случаи, мора да се даде маргина во цената што ја означуваат потпорите со главна цел да не се направи грешка во дијагностицирањето и тоа може да биде голем пад за стратегот вработен во нашата инвестиција. Барем треба да дадете А. мала маржа од неколку центи евро во согласност со цените. Така што на овој начин нема грешки во пресметките за толкување на овие важни бројки на берзата. Од друга страна, треба да знаете дека овие бројки на берзата многу лесно се толкуваат и преку ажуриран график лесно се забележуваат за кој било профил на инвестиции.

Лесно се толкува

инвеститор Ако следите некои од овие совети, нема сомнение дека ќе бидете во совршени услови за оптимизирање на работењето на пазарите на акции. Надвор од стратегијата што ќе ја користите во секоја пригода. Во секој случај, сигурно ќе ги прилагодите цените многу подобро влез и излез на избрани финансиски средства. Ова е систем кој е широко следен од сите видови мали и средни инвеститори, од оние кои имаат помалку искуство во ваков вид на операции до оние кои обезбедуваат повеќе учење. Без исклучоци од каков било вид, бидејќи на крајот на краиштата станува збор за да се направи капиталот профитабилен со најголем можен успех. Ни повеќе ни помалку.

Конечно, земете во предвид дека ова е еден од најлесните системи што имате во моментот да работите со кој било финансиски пазар. Можете да го направите тоа од почеток без никаков вид на мерки на претпазливост бидејќи нема никакво негативно влијание врз вашите лични интереси во вашите односи со секогаш комплицираниот свет на пари. Theе треба да бидете многу ригорозни со примена на филтрите за да го извршите правилно и пред се ефикасно. Не е изненадувачки, ова треба да биде една од вашите најрелевантни цели при развивање на сите видови операции на пазарите на акции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.