Дали е погодно заменувањето на хипотеката помеѓу субјектите?

хипотека

Тоа е стратегија што се промовира со голема сила за подобрување на условите на хипотека преку твоето сурогат-мајчинство. Нешто едноставно како измена на кој било дел од договорот за да имате корист од понудите што се презентираат преку овој финансиски производ. Но, не во сите ситуации вреди да се формализира. Заради низа фактори кои фундаментално ќе зависат од трошење дека новата операција повлекува.

Суброгацијата може да се изврши помеѓу физички лица и најчеста, меѓу финансиски субјекти. Па, оваа втора, која се нарекува суброгација на доверител, е претставена под пофлексибилен формат за поттикнување на конкуренцијата помеѓу банките. Бидејќи се состои од промена на хипотека од една во друга финансиска институција што значително ги подобрува условите на договорот.

Со неколку предности што може да им ги обезбеди на корисниците да ги содржат своите трошоци. Бидејќи всушност, избегнува негово откажување и како последица на оваа акција, формализирање на нов хипотекарен заем. Износот зачуван по формализирање на оваа операција може да достигне до 2% од побаруваниот капитал, што е износот што произлегува од ослободувањето на нејзините главни провизии (откажување, студирање или отворање). Во пракса тоа ќе значи дека за просечна хипотека од 200.000 XNUMX евра ќе генерира заштеда близу 4.000 евра.

Како формула за инвестирање

Во тоа време, тулата стана нов инструмент за канализирање на инвестициите од страна на поединци. До тој степен што некои од нив се одлучуваат за оваа единствена стратегија за да ги направат заштедите профитабилни. Постојат две причини за избор на оваа акција и тоа го прави многу задоволителен за вашите интереси. Од една страна, слаба изведба на дериватите на фиксен доход (орочени депозити, банкарски задолжница, јавен долг и сл.). Каде што ретко добивате поврат поголем од 1%. Од друга страна, исцрпени се можностите дека порастот на берзите. Или дури и од сега може да се генерираат значителни намалувања.

И од друга страна, зголемувањето што се случува во работењето со недвижнини. Каде има многу корисници кои го избираат овој систем направете ги вашите средства профитабилни. Во оваа смисла, намалувањето на каматните стапки на хипотеките што ги пласираат финансиски институции има многу врска со тоа. Во она што е констатирано како побарување да ги договориме со подобри услови при вработувањето. Преку различни стратегии што се користат при формализирање на овој финансиски производ.

Се шири под 1%

диференцијал

Во оваа смисла, хипотекарните заеми што од сега можете да ги најдете, се многу поконкурентни услови отколку порано. Не е изненадувачки што денес можете да се најдете со хипотеки со ширина под 1%. Покрај тоа, голем дел од понудата развиена од страна на банките е ослободени од провизии и други трошоци во неговото управување. Со дополнителен поттик дека можете да ја промените хипотеката за да заштедите многу важни пари за салдо на вашата сметка.

Понудите во оваа класа на производи се многу чести меѓу банките. И во секој случај, тие нудат помека каматна стапка отколку пред неколку години. Единствениот проблем за нејзино официјализирање е што условите за негово одобрување се значително зголемени. Веќе не е доволно да се претстави платен список, но операцијата мора да биде поддржана од a одлична банкарска историја од страна на клиентот. Тој дури нуди можност за намалување на каматата со поголема врска помеѓу клиентот и неговата банка. На овој начин, каматната стапка може да се намали за неколку десетини од процентот. Иако за ова ќе биде потребно да се договорат други банкарски производи. Меѓу нив, инвестициски фондови, пензиски планови, домашно осигурување или орочени депозити меѓу некои од најрелевантните.

Интерес за купување куќа

Сите овие фактори имаа одлучувачко влијание врз фактот дека купувањето куќа е реалност. И чиј максимален експонент е претставен со сурогација на хипотеки. Тоа е друга стратегија дизајнирана да заштеди неколку евра во формализацијата на оваа операција. Иако ќе биде потребно да се канализира на најправилен начин. Бидејќи, всушност, не може секогаш да биде корисен потег за вашите интереси. Дури и може да изгубите пари ако не го канализирате правилно. Затоа е толку важно да знаете од што се состои овој вид на уникатни операции.

За ова ќе имате низа информативни поддржувачи чија главна цел ќе биде да знаете малку повеќе за тоа како се карактеристични хипотеки. Затоа што може да дојде многу добро во секоја ситуација низ која може да поминете. Каде ќе биде потребно за вас да го промените вашиот хипотекарен кредит за да ги подобрите вашите лични сметки од овие прецизни моменти. Ако внимателно следите како се развива овој процес, ќе имате малку полесно, не само да инвестирате во дом, туку и да оптимизирање на работата. Бидејќи тула уште еднаш стана уште еден од најважните извори за инвестирање.

Хипотеки со промени во регистарот

промени

Сепак, податоците за месецот јуни оваа година и објавени од Националниот институт за статистика (ИНЕ) не се многу оптимистички расположени за прифаќањето на оваа банкарска операција од страна на корисниците. Бидејќи, всушност, тие покажуваат дека бројот на операции што го смениле субјектот (сурогации на доверителот) падна за 37,4% во споредба со истиот месец минатата година. Не залудно, оваа операција се спроведува кога е сосема сигурно дека ќе се подобрат договорните услови на овој банкарски производ. Нешто што не се случува секогаш, како што ќе се потврди. И тоа ги тера многу носители да бидат реакција на ваквата промена на договорот.

Во секој случај, намалувањето на цената на Еурибор (- 0,124% во текот на месец мај) предизвика дека во моментот банките имаат хипотеки со распон под 1%. Фактор што предизвикува некои корисници да сакаат да ја сменат својата кредитна линија за купување на куќа. Од друга страна, многу поповолна за нивните интереси и што генерира поголема заштеда во нивните трошоци. Од нивоа почнувајќи од 2%, или уште пошироко, во кое беа ангажирани пред неколку години. Па, во ова сценарио е поповолно да се спроведе ова движење на хипотека и затоа е сосема логично да ја разгледаат оваа промена во нивната стратегија за финансирање. Но, со низа мерки на претпазливост за да не ги попречувате вашите очекувања да ги содржат трошоците во вашата сметка.

Сурогат-мајчинство со економски трошоци

dinero

Сепак, потребно е да се знае дека оваа операција нема да биде бесплатна во ниту еден случај. Да започнеме со тоа, бидејќи ќе мора да се соочиме низа исплати за нејзино формализирање (Нотар, трошоци за регистрација, управување и проценка). Иако делот што зема повеќе финансиски придонеси е во комисијата што банките ја применуваат за овој концепт. Помеѓу 0,25% и 0,50% од неподмиреното салдо, а тоа во хипотека од 100.000 500 евра може да се приближи до 2003 евра. Ова е процент што важи за сите операции извршени заклучно со април XNUMX година. Во секој случај, нема да има друг избор освен да ги анализирате клаузулите од договорот за да ја потврдите неговата висина и доколку е вклучена оваа казна. Бидејќи дури и сите хипотекарни заеми не го вклучуваат тоа. Вашата ситуација варира во зависност од избраниот модел.

Следниот чекор е да се пресмета дали навистина вреди да се формализира новата хипотека. Бидејќи може добро да се случи разликата помеѓу заштедената сума и трошоците за оваа промена да биде минимална. Или во најдобар случај под незначителни разлики што ќе доведе до сомнеж во ефективноста на оваа мерка. До тој степен што во многу од овие ситуации, насловите се склони да продолжат како порано.

Предности дадени од страна на банките

Не сите банки ги нудат своите кредити со оваа одлика. До тој степен што ќе биде потребно да се анализира тековната понуда за да се открие кои се хипотеките што можат да се променат како субјект и под кои услови. Една од овие опции доаѓа од ИНГ Директна портокалова хипотека Се продава со целосна достапност, така што нејзините клиенти можат да се одлучат за друг модел на финансирање што претставува подобри услови. Бидејќи е направен без никаква провизија за нејзино суброгирање. Слободата за формализирање на сурогат-мајчинството, според тоа, е максимална.

Хипотеката на Bankinter's Sin, од своја страна, генерира a комисија за суброгација од 0,50% во првите 5 години и 0,25% за остатокот од договорениот период. Другите банки, од друга страна, ја засноваат својата комерцијална стратегија врз преземање на трошоците за управување, регистрација на имот и проценка. Како комерцијална стратегија за привлекување поголем број клиенти.

Иако генерално, сурогат-мајчинството не е бесплатна операција. Наместо тоа, тоа бара некои трошоци кои потекнуваат од нејзиното формализирање или од казната изречена од самите финансиски институции. Клучот е дека добиената сума генерира серија заштеди во однос на претходниот договор за договор. Таму каде што веројатно само одличен предлог е активирањето за промена на мислењето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.