Зголемен интерес за средства: кои се причините?

инвестициски фондови Еден од theвездените производи за изминатата 2017 година се инвестициски фондови. Од каква било природа, од оние засновани на фиксен приход до променлива. Без да заборавам алтернативните или дури и мешаните. Постојат многу причини да се објаснат овие нови навики на малите и средни шпански инвеститори. Преку овој напис, ќе ги имате потребните клучеви за да ја разберете оваа промена во трендот во свет на пари.

Ако има прво објаснување за овој факт во инвестициите, тоа се должи на недостаток на перформанси во главните банкарски производи наменети за заштеди. Меѓу нив, орочени депозити, сметки со високи приноси, меници или јавен долг од разни видови. Со поврат на заштедите што не надминуваат 1% нивоа. Дури и многу помалку во некои од нив. Како реакција на процесот на поевтина цена на парите. Промовирано од Европската централна банка (ЕЦБ). И тоа го постави на 0%.

Добар дел од капиталот на овие модели на заштеди беше пренасочен во изминатата година во инвестициски фондови. Преку многу агресивни движења што доведоа до нови стратегии за инвестиции. Се чини дека во текот на оваа нова година што ја започнавме, таа ќе продолжи да го следи истиот тренд. Дури и зголемување на инвестициските фондови поврзани со главните берзи. Не само национално, туку и од други места низ целиот свет.

Акумулација на средства во декември

акумулација Еден од последните податоци што 2016 година не ги остави е дека месец декември стана втора најдобра година за индустријата за заеднички фондови, според податоците дадени од „Имантија капитал“. Поточно, тој е зголемен за не помалку од 4.360 милиони евра. Оваа бројка укажува на прогресивен интерес од страна на сите профили на инвеститори. Од најагресивните на пазарот, до умерените. Како последица на многуте расположливи инвестициски фондови во моментот.

Бум во овој финансиски производ во последните месеци е очигледен. На овој начин, секторот ја затвори финансиската година 2016 година со раст на нето-вредноста од 14.210 милиони евра. Во пракса тоа значи дека во текот на оваа година се зголеми за 50%, во споредба со минатата година. Во она што е конфигурирано како четврто последователно зголемување на приливот на капитал кон кој било од овие финансиски производи. Нуди најдобри маржи во последниве години.

Во однос на договорените категории, има новости во врска со распределбата на капиталот. Не е изненадувачки, според истиот овој извор, тоа укажува на тоа дека најбараните средства во овој период се краткорочни фиксни приходи и профитабилност по цел. Познато на финансиските полиња како купување и задржување. Додека Ла Каикса се повторува како субјект кој управувал со најголеми износи во 2016 година. Со околу 18,5% од уделот на пазарот. Следно, Банко Сантандер и ББВА, со 15,3% и 13,6%, соодветно.

Iousубопитно, една од причините што оваа фирма укажува да го објасни овој непобитен интерес за инвестициски фондови се должи на резултатот на изборите во САД. Со доаѓањето на Доналд Трамп на претседателската функција во една од најмоќните економии на планетата. Исто така, покажува дека категориите со најдобри перформанси биле оние кои се поврзани со берзата и мешаните капитални фондови. Во спротивна смисла, најмалку што заинтересирале мали и средни инвеститори се недвижнини и пари.

Зошто овој интерес за средства?

Постојат многу причини да се објасни овој трансфер во богатството на многу штедачи кои се потпреа на овој уникатен производ за инвестирање. Една од најозлогласените, без сомнение, се многуте можности за избор на модел што најмногу ви се допаѓа. Или барем оној кој најдобро одговара на вашиот профил како малопродажен инвеститор. Со бесконечни алтернативи. Скоро колку финансиски средства што постојат на финансиските пазари. Можете да инвестирате практично во секого, со малку ограничувања во дестинацијата на вашите пари.

Друг нејзин главен придонес лежи во фактот дека генерира поголема и поцелосна диверзификација на инвестицијата. Главно затоа што тие не се концентрирани во едно финансиско средство. Но, во неколку и од разновидна природа. Бидејќи во рамките на истиот финансиски производ може да собира фиксен приход со променлива. Дури и со други помалку конвенционални алтернативни компоненти. Како и во конкретниот случај на суровини, инвестиции во недвижнини, па дури и со нестабилноста на пазарите.

Без во секое време да се направи портфолиото за инвестиции. Не е изненадувачки, што го промовираат и управуваат финансиски групи. Со дополнителна предност што можете да ја претплатите кој било фонд за износи што се навистина прифатливи за секоја економија на домаќинствата. Од придонеси од 500 евра. Во некои случаи, дури и со заштитена валута, како формула за заштита на позициите што ги отворате во одредено време.

Услови на престој

постојаност Поголема дивергенција нуди периодот во кој мора да го одржите вашиот инвестициски фонд отворен. Експертите за овој производ алудираат дека најпрепорачаните термини се средни и долги. Со проценет просек помеѓу 3 и 5 години. Кој е периодот кога најдобро можете да ги соберете вашите придобивки. Во оваа смисла, тие се однесуваат повеќе како производ за заштеда отколку за инвестирање. Во секој случај, неговата ефикасност за многу кратки временски периоди е многу ограничена поради карактеристиките на овој производ.

Како и да е, тие даваат можност да бидат и такви префрлен бесплатно кон други фондови кога ситуациите на пазарот не се најдобри. Да се ​​обидете да ги ограничите загубите или барем да ги искористите другите по задоволителни можности што ви ги нудат за да заштедите профитабилно на многу пооптимален начин. На кратко, ви нуди многу варијанти што другите финансиски производи не можат да ви ги дадат поради посебната механика на нивните дизајни.

Друга ситуација од која можете да ја искористите отсега е што можете да изберете географска област каде да ги инвестирате вашите заштеди. Удобно од истиот производ и формализирање на работата од вашиот дом на дестинациите за одмор. Бидејќи, се разбира, друг придонес е што тие можат да се формализираат преку Интернет. Во кое било време од денот и работејќи од вашата вообичаена банка. Без многу пречки за да можете да ги исполните желбите да ги претплатите.

Преку индексни средства

Опцијата за точно реплицирајте го однесувањето на берзанскиот индекс. Со ист интензитет и за разлика од другите модели на инвестиции помалку близу до овие цени. Иако понудата што ви е презентирана е значително помала. Со помали предлози што го прават изборот покомплициран. Во секој случај, тоа е друга алтернатива што треба да ги вложите вашите пари во овие помодерни формати. И, тоа е многу слично на она што е директно инвестирање на берзата.

Се разбира, друга опција што треба да ја вложите заштедата во текот на оваа штотуку започната година. Преку стратегија е многу слична како да ги инвестирате парите директно на берзата. Иако со значителна разлика. Не е друго што нема да се фокусирате на една вредност, туку на а кошница со залихи на цел индекс на акции. Кое и да изберете. Во оваа смисла, нејзиниот паралелизам со инвестициските фондови е многу поголем.

Предности на инвестирање во фонд

инвестицииНесомнено е дека заедничките фондови имаат свои предности и недостатоци. На првиот, ќе најдете некои од нив што можат да бидат многу корисни за вашиот приватен џеб. Треба да ги имате предвид ако оваа година ќе се одлучите за овој специјален финансиски производ. Не е изненадувачки што ќе има многу придонеси што ќе ве генерираат од овие моменти. И меѓу кои се издвојуваат оние што ги изложуваме подолу.

 • Тие обично се производ многу лесно да се разбере. Воопшто не е сложено во споредба со другите модели на инвестиции. Со кои можете да отворите позиции во нив без прекумерни компликации.
 • Имате широк спектар на предлози. И во капитал и во фиксен приход. Дури и најоригиналните алтернативи што можете да ги најдете сега. Нема да имате проблеми со задоволување на побарувачката за инвестиции
 • Вашата ликвидност е максимална бидејќи можете да влезете и да излезете од маркетите штом сакате. Без ограничувања во движењата што ги преземате во која било класа инвестициски фондови. Иако ќе мора да почекате повеќе од еден ден за неговото решавање.
 • Тие се наменети за сите видови инвеститори. Од најагресивните до оние со поконзервативен профил. Тие практично никој не исклучуваат од своите позиции. Дури и со многу прифатливи придонеси за сите домаќинства.
 • Како и да е, највисоки перформанси што можете добие на среден или долг рок на трајност. Тоа е, од 2 или 3 години приближно. Никогаш во многу кратки периоди
 • Било која банка со која работите ќе има производ со овие карактеристики. Преку понуда во која не се вклучени сите средства. Но, само оние избрани од самиот субјект.
 • Можете да ги претплатите во други валути, ако тоа е ваша желба, иако ќе имате побарувачки провизии. Можете исто така да изберете да ја заштитите валутата, во овој случај еврото, како стратегија за поефикасно зачувување на вашите заштеди.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.