Платени сметки: од што се состојат?

сметки Платените сметки се банкарски производ чија основна цел е промовирање на заштеди кај клиентите. Тоа е модел кој е инсталиран во секторот подолго време и е замислен како стратегија за да можат тие работи со својата финансиска институција. Практично, сите имате производ со овие карактеристики, иако обезбедувајќи сопствен идентитет. Платените сметки во моментов се присутни на BBVA, Banco Sabadell, Santander, Caixabank, Evobank и долг список на кредитни институции кои го нудат овој формат на штедење.

Една од целите на платените сметки е дека корисниците можат да добијат мал принос од заштедите. Така што малку по малку вашиот капитал се зголемува од ова банкарски производ. Сепак, нивните перформанси во моментов се на најниско ниво во последните години. Како последица на политиката за намалување на цената на парите што ја спроведе Европската централна банка (ЕЦБ) за излез од економската криза генерирана во 2017 година. До тој степен што цената на парите денес не вреди апсолутно ништо. Имено, е на 0% Како резултат, привлечноста на платените сметки значително се намали во последниве години.

Надоместените сметки во моментов не нудат повеќе од 0,1% како резултат на оваа монетарна стратегија. Таму каде што само сметките со висока плаќање можат да ги надминат овие ниски нивоа. Иако во замена за исполнување на а збир на услови, како што ќе можете да видите подолу. Во секој случај, тие не ги достигнаа нивоата на првите години од овој век каде што би можеле совршено да формализирате штедна книшка со каматна стапка над 1%. Или дури и од популарните супер сметки кои генерираат најдобро враќање на заштедата на корисникот.

Сметки: колку нудите?

dineroСе разбира, платените сметки повеќе не се формираат како инструмент за зголемување на заштедите. Ако не, напротив, тоа е банкарско возило што служи за одржување врски со нашата банка. Од каде можеш домицилни сметки за домаќинства (гас, електрична енергија, вода и сл.), Направете трансфер или едноставно добиете го вашиот платен список. Од друга страна, од овој вид банкарска сметка ќе можете да договорите друга серија банкарски производи, дури и бесплатно. Од традиционални кредитни или дебитни картички до депозити на определено време или различни планови за штедење.

Платените сметки во моментов се незаменлив банкарски производ, но тоа тешко ви носи каков било интерес. Барем се додека тековната монетарна политика не ја следи европското регулаторно тело. Но, и покрај тоа, платените сметки не се униформни, но можете да изберете помеѓу различни модели кои одговараат на вашиот профил како корисник на банка. Не е изненадувачки, ова е еден од најголемите придонеси што платените сметки се развиваат веќе неколку години. Надвор од услугите или поволностите што ви ги дава во секое време.

Високо платени сметки

интерес Тој е најповолен формат на заштеда за вашите интереси како клиент на банка. Меѓу другите причини затоа што токму производот ви дава најголем интерес во моментот. Вашата изведба може пораст на околу 1%, но во согласност со низа основни барања. Едно од најчестите е тоа што нема да имате избор освен да ги насочите вашите плати, пензии или редовни приходи за да ја подобрите вашата профитабилност. Во други случаи, тие дури ќе бараат од вас да поврзете други домашни сметки или дури и да купите осигурување. Таканаречените високо платени сметки се засноваат на оваа стратегија.

Тековната понуда на овие сметки со овие многу посебни карактеристики се намали во последниве години. До точка да има неколку многу специфични банкарски предлози. Каде што тие исто така можат да наметнат а Минимална рамнотежа во истата што ќе биде доста тешка. Од друга страна, ангажманот на клиентите е исто така присутен во вашиот маркетинг. Преку договор за други банкарски производи (инвестициски фондови, пензиски планови или осигурување). Па, како што станувате повеќе вклучени во вашата вообичаена банка, интересот генериран од овие типови сметки ќе се зголемува.

Интерес под инфлацијата

Карактеристика на платените сметки е тоа што тие не ви дозволуваат да го вратите зголемувањето на цената. Бидејќи тие се под цената на животот. Во оваа смисла, треба да се запомни дека Индексот на потрошувачките цени (ИПК) зголемен за 0,1% во март во споредба со претходниот месец и веќе го достигна највисокото ниво од минатиот ноември, со 1,2, според најновите податоци обезбедени од Националниот институт за статистика (ИНЕ). Ова во пракса значи дека платените сметки не се профитабилни од ниедна гледна точка. Не е изненадувачки што губите пари секој месец како резултат на овој монетарен тренд.

Ако она што навистина го сакате е да го подобрите рамнотежата на вашите средства, ќе биде многу подобро ако се свртите кон друг банкарски производ кој е подобар во моментот. Иако треба да претпоставите поголем ризик во изложеноста на вашите финансиски придонеси. Но, од платените сметки нема да ја постигнете оваа цел. За салдо од 50.000 XNUMX евра ќе имате само мала награда помеѓу 10 и 15 евра. До тој степен што ќе се прашувате дали навистина вреди да се претплатите на овој производ насочен кон заштеда. Или ви треба друга класа банкарски возила за да го задоволите ова барање што го имаат сите шпански штедачи.

Лесно се вработуваат

вработи И покрај сè, овие видови на сметки имаат во своја полза дека се многу едноставни за формализирање и не бараат длабоко познавање на нив. Со разни формати во зависност од профилот на корисници што ги презентирате во секое време. Сметките за студенти, самовработени работници, пензионери или државни службеници се едни од најрелевантните што ги имаат банките во моментот. Можете да ги претплатите од едно евро и нивната профитабилност ќе започне да се брои од почеток. Иако како што веќе ви кажавме во оваа статија со каматна стапка под историските падови.

Генерално не вклучуваат комисии ниту други трошоци при неговото управување или одржување. Со што нема да ве чини ништо да го вработите, а може да добиете и кредитни или дебитни картички бесплатно. Од друга страна, платените сметки немаат траење на траење. Ако не, напротив, можете да ги откажете во моментот кога сметате дека е соодветно. Оваа стратегија е многу честа со оглед на големиот број предлози што ги развиваат кредитните институции. Таму каде што е сосема нормално да се оди од една платена сметка на друга за краток временски период.

Опасноста да се биде во црвено

Во секој случај, платените сметки носат опасност, а тоа е дека може да бидете презафатени. Бидејќи, всушност, оваа ситуација ќе генерира сериозни казни што можат да им наштетат на вашите лични интереси. Во оваа смисла, црвените броеви во билансот на тековната сметка можат да ве натераат да платите повеќе пари отколку што првично се сметаше. Бидејќи не можете да заборавите дека останувањето во црвено може скапо да ви плати. Каде за пречекорување од само неколку евра за неколку дена може да заврши заминување за повеќе од 50 евра. Има многу лесно разбирлива причина што ја објаснува: комисиите се повисоки од интересите.

Во секој случај, платените сметки ви нудат механизам за да ги избегнете овие непријатни ситуации. Како на пример, преку директно задолжување на вашиот платен список. Некои субјекти ви дозволуваат да имате пречекорување на вкупната вредност на вашиот редовен приход. На овој начин, нема да мора да плаќате провизија доколку ги надминете овие услови во салдото на вашата сметка. Банкинтер преку својата сметка за плати ви овозможува да го изберете ова решение за вашите проблеми. Дури и со алтернатива за ангажирање депозит на определено време со профитабилност до 5%.

Во секој случај, многу е погодно да имате претплатена сметка зачленета бидејќи тоа е банкарско возило за пристап до други видови финансиски производи. И, ако ги исполнувате условите на договорот, без потреба од сега да имате какви било парични трошоци. Со голема предност што ја имате широка понуда во оваа класа на банкарски производи. Како и од друга страна, тоа ви се случува во други модели што ги нудат финансиски институции.

Бидејќи за да завршите, не можете да функционирате овие денови без да ги земете предвид овие карактеристики. Beе можете да излезете од повеќе од една неволја и тие дури ќе ве тужат од некои страници за да извршите платежни или кредитни операции. На пример, за формализирање на следниот биланс на успех или добивање субвенции за невработеност, меѓу некои од најрелевантните операции. Во секој случај, ако има суштински производ, тоа е несомнено платените сметки. Иако секако нема да ви изнајми многу евра како просечна камата. Барем во овие моменти во кои живееме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.