Парите бегаат од шпанските пазари

dinero Сите инвеститори знаат дека парите секогаш се плашат и многу повеќе од сценаријата со посебна несигурност. Како што се случува во моментот со Шпанија поради ситуацијата во Каталонија. Еден од ефектите што го има овој општествен и политички процес е меѓународните монетарни текови тие се селат на други дестинации. Покрај тоа, акциите во Шпанија покажуваат поголема нестабилност отколку на другите берзи надвор од нашите граници. Со пад на главниот национален индекс, Ibex 35, над нивото од 2% во некои сесии во изминатата недела.

Овие ефекти ставаат и многу мали и средни инвеститори кои се поништување на нивните позиции на акции во страв дека може да се случи најлошото сценарио. Од друга страна, друг добар дел од штедачите - оние во ликвидна позиција - не се подготвени повторно да се интегрираат на финансиските пазари. Дури и пред падот на некои вредности над просекот и во моментот покажувајќи посугестивни цени. Не залудно, сомнежите што ги напаѓаат се посилни од желбите што повторно влегуваат во торбата и искористи на последните месеци од годината. Период кој отсекогаш бил многу позитивен за интересите на сите инвеститори.

Пазарите на капитал, се разбира, не даваат нема знак за влез, туку напротив. Иако истата причина може да биде поттик за најагресивните инвеститори во потрагата по нови деловни можности. Нешто што несомнено ќе се појави во овие тешки денови. Не само од берзата, туку и од другите алтернативни пазари. Како на пример, оние од суровини, благородни метали или дури и од самите валути. До тој степен што стравот ја опфаќа нивната желба да се вратат на финансиските пазари. Иако клучот ќе лежи во знаењето до кој момент.

Пари бегајќи од средства

Мадрид Во секој случај, првата вест што го потврдува ова загрижувачко сценарио е фактот дека има втор најголем одлив на капитални средства во историјата. Ова е евидентно според податоците дадени од американскиот консултантски центар ЕПФР, кој ги анализира протоците на средства секоја недела. Во оваа смисла, тој успеа да го фати ова лет на капитал кон други дестинации, дури и некои од нив се појавуваат. Нешто што ја истакнува сериозноста на моментите низ кои поминува Шпанија неколку недели. Надвор од раселувањето на каталонските компании во другите делови на шпанската географија. Меѓу другите дестинации Мадрид, Валенсија или Балеарските острови.

Еден од најрелевантните податоци е дека е утврдено дека лos Глобалните капитални фондови добија 11.500 милијарди долари таа недела. Ова во пракса претпоставува нивоа што не се видени во последните 20 недели. И тоа упатува на новина на овие важни движења во светот на секогаш комплицираниот свет на пари. Не е изненадувачки, тоа е податок за огромна новина, па дури и исклучителност. И на тоа дури влијаат и самите национални инвеститори. Каде што добар дел од нив ги прилагодуваат своите портфолија за инвестиции. Со помала специфична тежина на националните пазари.

Движења во глобалните фондови

глобална Се разбира, длабоко е зачудувачки што експертите од ЕПФР потенцираат дека „фондовите што инвестираат во глобални акции го доживеаја поголем приход на пари од средината на мај “. Тоа беше движење со големо изненадување за сите, бидејќи се произведуваше за кратко време. Поточно од минатиот септември и по влошувањето на настаните што се случуваат во Каталонија. Сега останува да се знае дали овие активности ќе престанат или, напротив, ќе станат поостри од следните неколку недели или дури месеци. Фактор за кој меѓународните менаџери се многу свесни. Не е изненадувачки што има многу што се игра со овие движења.

Средствата што инвестираат во земјите во развој Тие се едни од најголемите корисници на оваа цел во последните денови. До тој степен што е една од најпосакуваните дестинации за инвеститорите. Овие релевантни податоци се засноваат на фактот дека тие достигнаа највисока позиција во овој вид фонд од третиот квартал на 2014 година. Не е изненадувачки што повисоки приноси може да се најдат за следните месеци. Дури и со многу подобри можности од оние што можете да ги откриете на националните пазари. Во оваа смисла, монетарните текови се насочени кон помалите пазари во нашето опкружување. Како на пример, Финска и Австрија, меѓу едни од најрелевантните во овој прецизен момент.

Настани со попуст на шпанската берза

Еден од заедничките именители на инвестицискиот пејзаж е тоа што националната берза има а однесување забележително полошо од европското. До степен да биде еден од најлошите индекси во неговата еволуција во текот на овие комплицирани денови полни со страв и неизвесност. Со пад во некои денови над 2%, додека во индексите на стариот континент беа забележани загуби од само половина процентен поен. Најголемиот од знаците дека нешто навистина се случува на пазарите на акции на нашата земја.

Во оваа смисла, она што може да се случи во текот на следните неколку недели навистина ќе биде многу важно. Да се ​​утврди дали навистина станува збор за привремен настан или спротивното ќе има други, дури и поразителни ефекти за заштедите на малите и средни инвеститори. Beе биде прашање на време да се знае што реален интензитет на овие амортизација. Така што на овој начин, можете да бидете подготвени за отворање позиции на шпанската берза ако ова го откриете во вашата техничка анализа. Бидејќи попустот на националниот променлив приход во однос на оној на другите земји на стариот континент ќе биде повеќе од релевантен.

Намалување на економскиот раст

заштитаДруг аспект каде што настаните во Каталонија почнуваат да се забележуваат е економскиот раст. Бидејќи веќе има надолни ревизии во Бруто домашен производ (БДП). Владата веќе зема здраво за готово дека овој параметар ќе падне неколку десетини за да се открие економската експанзија. Тоа е уште еден од знаците за тоа како Каталонија може да влијае на шпанската економија и поточно на нејзиниот раст. Каде што дури може да влијае на регистрација на поголема невработеност кај шпанското население. Како резултат на надолна ревизија на БДП, што сега се проценува малку над 2,50% од 3% проценувани досега.

Но, овие прилагодувања не доаѓаат само од националната извршна власт. Но, на организам со ваква важност како што е Меѓународен монетарен фонд (ММФ). Алудира на фактот дека овие настани можат да влијаат на економијата, и на Шпанија и на Заедницата. Тие посочуваат дека мора да има брзо решение за да се избегнат какви било инциденти на финансиските пазари. Како што можете да видите, стравувањата се проширија на нашите граници. До тој степен што тие се рефлектираат во различните финансиски средства наведени на пазарите. Тоа е нешто што мора да се испланира за да се гарантира заштеда од сега.

Нема влијание врз производите

Напротив, овие модели на заштеди не се под влијание на овие настани во Каталонија. Барем, засега и сè додека нема реперкусии многу повеќе од само техничките во оваа класа на финансиски производи. Со истите приноси како и досега. Каде што на орочени депозити или сметки со високи приходи тие се приближуваат до 1%. Па, во оваа смисла ќе продолжите да ги добивате истите износи како до денес. Тие не се од никаква реперкусија од каква било природа. Без оглед на финансиската институција каде што сте ги депонирале вашите финансиски придонеси.

Сосема спротивното од она што се случува на пазарите на акции. Каде што да, можете да бидете изложени на повеќе ризици отколку што е потребно. И во однос на купувањето и продажбата на акции на берзата и во самите инвестициски фондови. До тој степен што ќе можете да оставите многумина ако настаните во Каталонија не се развиваат на позитивен начин. Поради оваа причина, се препорачува тоа вие сте во вкупна ликвидност. Така што на овој начин тие се во најдобри сценарија за зачувување на заштедите. И, можете да ги искористите деловните можности што се појавуваат во секое време.

Во секој случај, тие се месеци посложени од вообичаеното. Е ви треба малку ладна крв и некоја друга стратегија за правилно водење на вашите одлуки. Не е изненадувачки, ќе имате повеќе можности да ги извршите најдобрите операции. Каде што може значително да го подобрите салдото на вашата сметка. Најдобар совет е да не ги унапредувате операциите целосно непотребно. Тоа ќе биде клучот за управување со пари во текот на овие денови или недели. Од различни пристапи во однос на стратегијата што ја користите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.