Пазари во развој: во кои се најдобро да се инвестира

новите Ако барате алтернатива на акциите, ова е несомнено онаа што ја сочинуваат пазарите во развој. Не е најчесто да се работи во купување и продажба на акции на берзата. Но, ако отворите позиции во вистинско време, тоа може да биде најисплатливо затоа што има широк потенцијал за наопаку. Иако во секој случај без да заборавите дека претпоставувате низа многу високи ризици што можат да ве натераат да оставите многу евра на патот. Не е изненадувачки, ако немате доволно искуство, тоа е навистина многу опасно бидејќи неговата нестабилност е искрено поголема отколку на повеќе традиционалните пазари на акции.

Се разбира инвестиции на пазарите во развој тоа може да биде решение кога на берзите на најиндустријализираните земји трендот на пораст е исцрпен. Во оваа смисла, тие играат улога на комплементарен пазар на кој не треба да давате големи парични придонеси. Ако не, напротив, износите ќе бидат минимални како формула за да ве заштити од неочекувани движења на овие многу специјални финансиски пазари.

Но, треба да знаете дека на пазарите во развој има многу предлози и не се сите исти. Затоа што доаѓаат од земји што можат да бидат најразновидни Кина или Индија. Со многу разновидни резултати, како што можете да видите од сега па натаму. Додека кај некои покачувањата се навистина спектакуларни, кај други падовите се генерираат со посебна вирулентност како што се случува во овој прецизен момент. Тоа е една од причините зошто треба да постапувате со посебна претпазливост ако од овие наредни неколку дена ќе отворите позиции.

Пазари во развој: Кина

Кина Ако во моментов постои јасно нахакан пазар на капитал, тоа е несомнено оној што го претставува Кина. Секако е оној кој е најсилен од сите во првите месеци од оваа година има ценето нешто повеќе од 10%. Водечки пазари во развој и до тој степен да станете една од најголемите можности за купување во моментов. Иако се конфигурира сомнежот до каде ќе продолжи овој нагорен тренд. Сепак, се чини дека сè укажува на тоа дека овој моментум сè уште може да трае до крајот на годината. Каде, куповната сила е многу силна, искористувајќи ги слабостите на преостанатите пазари на акции.

Од ова општо сценарио, берзата во Кина е една од најголемите деловни можности што ги имате во моментот. Меѓу другите причини, бидејќи другите финансиски пазари не го однесуваат однесувањето што го очекуваат малите и средни инвеститори. До точка дека се пренасочува многу моќен монетарен проток кон оваа многу посебна географска област. Може да извршите операции преку купување и продажба на акции, но и преку други побезбедни финансиски производи. На пример, инвестициски фондови засновани на овој азиски пазар.

Предности на инвестициските фондови

Инвестирањето во кинеските пазари на капитал преку овој модел на инвестиции повлекува низа предности што треба да ги знаете од сега па натаму. Едно од најважните е дека сте во позиција поефикасно да ги диверзифицирате вашите инвестиции. Од друга страна, не можете да заборавите дека оваа инвестиција може да се комбинира со други финансиски средства. Не само од акции, но и на фиксната во кои се конституирани инвестициските фондови познати како мистос. И дека тие се насочени кон поумерен или поконзервативен профил на инвеститор на кој му треба поголема заштита во вложениот капитал.

Оваа класа инвестициски фондови имаат предност што сè повеќе сметаат на помоќна понуда од компаниите за управување што ги пласираат на пазарот. До тој степен што нема да имате преголеми проблеми за правилно канализирање на побарувачката. Од многу агресивни средства до други кои се поодбранбени а тоа е во предлозите на сите финансиски посредници. Се разбира, овие средства се средство за канализирање на ова барање толку оригинално што е наменето за пазарите во Кина. Над придобивките што ви ги нудат другите финансиски производи во моментот

Побарувачката во Индија забавува

Индија Ако има нов пазар кој се издвојуваше над останатите во последниве години, тоа е несомнено индиската берза. Со многу спектакуларни ревалоризации и кои ги направија милионерите кај некои мали и средни инвеститори. Сепак, овој тренд се прекина во текот на првата половина на 2018 година и се сврте. До тој степен што веќе е во негативна територија при амортизација на околу 5%. Во секој случај, не е многу јасно дали станува збор за многу длабока корекција на оваа берза или, напротив, се должи на промена на трендот, како што посочуваат голем број финансиски аналитичари.

Берзата во Индија во моментов нуди многу ризици и дека не е погодно да се соочат со нив затоа што има многу пари што можете да ги оставите на патот ако отворите позиции. Друга многу поинаква работа е како еволуцијата на овој финансиски пазар може да биде за неколку години. Но, се разбира, краткорочното сценарио не може да биде поохрабрувачко. Овие позиции мора да бидат отсутни до крајот на годината бидејќи другите пазари на акции се посугестивни за инвестиции.

Продолжуваат пазарите во Латинска Америка

Ниту позицијата на берзите во оваа географска област не е добра. Делумно поради економските проблеми во добар дел од нивните земји. На пример, Бразил и Аргентина каде што нејзините најрелевантни индекси паднаа околу 10% во првата половина на оваа година. Од ова сценарио, другите финансиски пазари се оние од кои треба да бидете надвор до крајот на годината. Исто така, ризикот е многу моќен и имате малку што да добиете со отворање позиции во некои од неговите најважни индекси.

Не само што Бразил и Аргентина не се најпогодени земји. Наместо тоа, оние во оваа географска област се погодени и не минуваат низ најдобрите времиња. Е бидат потребни многу месеци или дури години пред тие повторно да станат профитабилни. Како и да е, е една од најнеизвесните во светот со многу важна разлика помеѓу нивните максимални и минимални цени. И, тоа ви отежнува многу да имате повеќе или помалку стабилно портфолио на хартии од вредност. Затоа, отсега не е едно од најпрепорачуваните. Надвор од други технички размислувања и можеби дури и од фундаментална гледна точка.

Русија може да биде изненадувањето

РусијаВо секој случај, едно од можните изненадувања за крајот на годината е руската берза. За сега има ревалоризација близу 4%. Тоа може да се зајакне во месеците што остануваат пред крајот на годината. Една од причините да се објасни оваа акција се должи на ревалоризацијата на цената на нафтата. Не е изненадувачки, овој важен пазар на акции е тесно поврзан со оваа суровина и над останатите берзи. Од ова сценарио, не е лошо да се отворат плашливи позиции на словенската берза. Не е изненадувачки, неговиот потенцијал за ревалоризација е еден од најважните што можете да го најдете отсега.

Точно е тоа доминираат нафтените компании, но исто така и други поврзани со гас или други видови на енергии. Една од опциите што ја имате на располагање е материјализирана преку инвестициски фондови и може да биде многу интересно да се подобри сметката за резултатите во штедната сметка. Но, никогаш на агресивен начин, но малку по малку и со одредена претпазливост да се избегнат несакани сценарија од голем дел од мали и средни инвеститори. Во секој случај, тоа е една од опциите на берзата што треба да ја оцените за да ги направите заштедите профитабилни на ефикасен начин.

Други европски берзи

Од друга страна, има и други земји во словенската орбита, но кои се интегрирани во еврозоната и кои вклучуваат многу поконтролирана инвестиција. Тие се претставени со торби како оние од Унгарија и Полска што од сега може да има многу позитивни резултати. Претпоставувајќи помал ризик отколку на пазарите во развој на акции и дека во моментот нивните индекси одржуваат маржи на нивните нивоа многу слични на оние на западните берзи.

Со предност што ја има истата валута како вашата, еврото. На овој начин, нема да мора да ја менувате валутата со последователниот трошок во провизиите за овој концепт. Покрај тоа, нивната нестабилност е многу поконтролирана отколку на пазарите во развој, бидејќи тие се вклучени во заедничкиот европски простор. Вие барем треба да ја цените оваа алтернатива што ја нудат финансиските пазари. Со можност од сега да ги подобрувате вашите интереси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.