Пазарите во очекување на новите економски мерки во ЕУ

Еврогрупата работи на пакет економски мерки за справување со криза од коронавирус Ова вклучува користење на кредитни линии на Европскиот механизам за стабилност (ЕСМ) - фондот за спасување, мобилизирање до 200.000 2 милиони од Европската инвестициска банка (ЕИБ) и активирање на фонд за помош против невработеноста. Поточно, би се активирала превентивна кредитна линија со засилени услови, инструмент што веќе постои, но никогаш не бил користен, а на кој ќе можат да пристапат сите земји на кои им е потребна. Оваа линија ќе овозможи исплата на финансирање до 25.000% од БДП на земјата што го бара тоа, што би значело близу XNUMX милиони во случајот на Шпанија.

Во кој било од случаите, една од measuresвездените мерки што се чини дека е исклучена се сега познатите крунисанства и од кои Земји од Јужна Европа, вклучително и Шпанија. Како решение за големиот долг што економијата на нашата земја го претпоставува за борба против ефектите на овој вирус. Тоа е финансиски инструмент што овозможува да се соберат средства во име на целата еврозона со цел да се бори против Ковид-19. Но, неколку нации, вклучувајќи ја и Германија, се спротивставуваат на предлогот, ризикувајќи да создадат впечаток на недостаток на европска солидарност пред кризата без преседан.

Од друга страна, Еврогрупата го проучува и предлогот на ЕИБ за создавање фонд со 25.000 милиони евра гаранции обезбедени од земјите-членки, што ќе овозможи мобилизација од 200.000 милиони евра за финансирање за давање ликвидност на европските компании. Во зависност од тоа што е финансискиот одговор Пазарите на акции ќе заземат една или друга насока што ќе предизвика варирање на парите во инвестициите. Со која нестабилност се очекува да се зголеми во овие денови и сè додека не се види што се гледа одлуката што ќе ја донесат организациите на заедницата.

Одговор на берзата на мерењата

Сега останува да се види каков ќе биде одговорот на пазарите на акции на стариот континент на одлуките што се донесуваат во Европа во наредните денови. Бидејќи може да се појави ситуација дека на крајот овие мерки можат да ги измамат берзанските брокери, а реакцијата е голем пад на индексите на европските берзи, а Ibex 35 води пред. Ова е ризик што малите и средни инвеститори го анализираат во нивните можно враќање на финансиските пазари. Бидејќи не може да се заборави дека финансиските пазари се секогаш пред одлуките донесени од различни национални, меѓународни и наднационални организации.

Затоа, претпазливоста мора да биде заеднички именител во постапувањето на малите и средни инвеститори во овие тешки денови. Откако пандемијата ќе се прошири практично во секоја земја на планетата, а особено во САД. До степен до кој може да му помогне на продажниот притисок да му се наметне на купувачот, барем на краток рок. И покрај фактот дека може да има многу специфични скокови, како што е оној што го наб sinceудувавме откако беа достигнати падовите за многу години. Ниво што ќе треба да се провери во следните недели ако е земја или напротив, акциите можат да одат на подлабоки нивоа при паѓања.

Можност за многу вертикално искачување

Во секој случај, сè уште постои можност телата на Заедницата да го одобрат во последен момент спроведувањето на коронабонос. И во тој случај, ќе има многу позитивен одговор од пазарите на акции. Без да се исклучи дека може да достигне многу повисоки нивоа од оние прикажани во моментот. Поточно, за да може селективниот индекс на шпанската берза да го тестира нивото од 8.000 поени. Но, во секој случај, нема никаков доказ дека ова сценарио може да се исполни и затоа ризиците во работењето би биле максимални. Со реална можност многу пари да се изгубат при движењето на новото работење во овие финансиски средства.

Со други зборови, нивото на заштита што го имаат мали и средни инвеститори во моментов е многу ограничено. Y нема друг избор освен да ризикувате ако сакате да го направите профитабилен капиталот достапен за инвестирање од страна на физички лица. Таму каде што секогаш имаат шанса да изгубат, бидејќи сè може да се случи во однос на мерките што треба да бидат донесени во наредните денови. Во оваа смисла, не може да се заборави дека пазарите, свесни за новите економски мерки во ЕУ, ќе бидат повеќе условени од кога било, така што од овој момент ќе можат да преземат една или друга насока. Иако најнормалното нешто што се случува е дека на крајот, многу посакуваните короназби не се ништо повеќе од илузија за земјите од јужна Европа.

Нивоа за гледање

Во однос на Ibex 35, најважното ниво за следење во наредните денови е тоа на 6.000 поени бидејќи неговото кршење би претставувало нов знак на слабост. Освен што не се конституира како основа со која сонуваа добар дел од агентите и посредниците на пазарите на капитал. Не е изненадувачки што следната станица веќе може да се наоѓа на 5.000 поени и од каде би се постигнале многу конкурентни цени при проценка на котираните акции. Од каде што можете да купувате од многу агресивна стратегија за инвестиции, погодна за сите профили презентирани од мали и средни инвеститори.

Додека од друга страна, ако е можно да се почитуваат нивоата на средината на минатиот март, на 6.100 или 6.000 поени, тоа би бил дефинитивен знак дека најлошото е минато. И, затоа, уредното враќање на пазарите на акции би било многу поизводливо. Каде во моментот има низа вредности на акции што претставуваат автентични деловни можности. Како што ретко се случувало низ историјата на овие финансиски средства. Како на пример, акција на Банко Сантандер под две евра, како добар дел од членовите на Ibex 35. Иако во многу случаи дивидендите дистрибуирани меѓу нивните акционери се намалени или суспендирани.

Фискални стимулации за пандемијата

Ова би била најдобрата вест добиена од финансиските пазари за започнување на нагорна патека од сега. Како што тврди Европската централна банка (ЕЦБ) кога покажа дека тоа е најдобрата мерка да се запре борба против економските ефекти генерирани од избувнувањето на тековната пандемија. Не може да се заборави дека оваа исклучителна мерка претставува една од надежите за да можат светските берзи од сега побрзо да ја ревалоризираат. До тој степен што тие можат да се вратат на нивоа помеѓу 20% и 30% во однос на сегашните позиции. Бидејќи тоа е еден од најзначајните услови што го бараат финансиските пазари од почетокот на оваа криза.

Од друга страна, не смееме да заборавиме дека и ММФ и ЕЦБ инсистираат овие денови дека решавањето на оваа економска криза треба да произлезе од неговиот фискален третман, а не преку поконвенционални монетарни политики отколку сега. Тие немаат откупен ефект за ефектите од оваа нова и сериозна економска состојба во која сме потонати како резултат на ширењето на овој смртоносен вирус. Таму каде што е потребно да се прибегне кон повеќе имагинативни и иновативни решенија кои можат да ги минимизираат или ублажат проблемите на голем дел од популацијата на оваа планета.

Намалување на нивото на потрошувачка?

Друг аспект што мора да се спомене е оној што има врска со потрошувачката, поточно со многу моќното намалување на истата. И тоа порано или подоцна ќе влијае на добар дел од хартиите од вредност кои се котираат на пазарите на акции во светот. Со она што тоа значи во пракса, а тоа е дека може да се види дека тие намалуваат добар дел од нивниот деловен профит. И затоа, покажете проценка на нејзините цени многу поскромна отколку пред месецот март, иако се претпоставува дека е над сегашните. Со други зборови, од оваа гледна точка би постоел потенцијал за ревалоризација на хартиите од вредност што го сочинуваат континуираниот пазар на нашата земја. Иако тие не се под маргините што ги посакуваат добар дел од малите и средни инвеститори.

Сето ова, во контекст на голема несигурност и со екстремна нестабилност на финансиските пазари што ќе биде повеќе од кога било многу чувствително на мерките што економските власти можат да ги преземат во еврозоната. Како што ќе се случи во овие денови толку блиску.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.