Одложување на плаќањата преку вашите картички

одложување на плаќањата преку картички

Вашето високо ниво на долг или намалувањето на вашата плата може да ве натера да имате повеќе потешкотии од вообичаеното за да го достигнете крајот на месецот. Willе мора да ги платите главните сметки за домаќинствата (мобилен телефон, вода, електрична енергија и сл.), Да ги почитувате даночните обврски или дури да се соочите со неочекуваните трошоци што се јавуваат во сите ситуации. Тоа е тогаш каде повеќе ќе ве чини да ги претпоставите вашите односи со потрошувачката. За да купувате во супермаркет, купете го тој најнов модел на фармерки што толку многу ви се допаднал, или кој било друг хир што сакате да си го направите сами.

Во овие случаи, можете да користите кој било од кредитите овластени за таа пригода од главните банки. Сепак, сигурно ќе се бараат многу услови од вас: стабилна работа, директно задолжување на платниот список, па дури и поголема врска со субјектот. Покрај тоа, вашите договорни услови ќе бараат економски трошок што веројатно не можете да го претпоставите, во форма на високи каматни стапки, многу високи провизии, или месечни надоместоци не се прилагодени на буџетот на вашето домаќинство. Можеби не сте, или едноставно не можете, да ги вработите овие експанзивни канали за финансирање. Што можеш да направиш?

За да не се откажете од квалитетот на животот, нема да имате избор освен да барате други извори на финансирање што се поповолни за вашите лични интереси. И од ова многу специјално сценарио, картичките што овозможуваат одложување на вашите главни набавки може да бидат специфично решение за овој проблем во вашата домашна економија. Но, бидете многу внимателни, не сите се предности и погодно е да ги анализирате нивните придобивки да одлучите дали треба да ги користите или не.

Кои се нејзините карактеристики?

Картите што дозволуваат одложување на вашите набавки се дизајнирани под правилно разграничени формати, кои се разликуваат од другите поконвенционални пластики. Неговата најосновна работа е што ќе ви овозможи да купите облека, мобилни или додатоци под кредитен систем, за неколку месеци. Со цел да можете да го платите малку по малку, особено не можете да се справите со операцијата од која било причина. Од тука па натаму, се отвораат низа можности за кои треба да знаете, бидејќи дури и некои од нив можат да бидат многу корисни за вашите интереси како потрошувач.

Главната предност на неговата употреба е тоа што можете да поделите било каков вид на набавка од приближно 50 евра. И за колку месеци? Dependе зависи од избраниот модел, бидејќи сите не ги покриваат истите рокови. Можете да ги изберете со многу флексибилни одложувања, од 1, 6 и до 12 месеци од максималниот лимит во оваа класа на потрошувачки финансии. И врз основа на нив, планирајте трошоци за целиот месец.

Но, тоа нема да биде бесплатно работење, бидејќи ќе повлече трошоци што се претставени со каматните стапки што субјектите издавачи на овие картички ќе ги применат врз вас. Колку ќе претставува тоа? Тие размислуваат за маргините што се движат помеѓу приближно 11% и 14%. И дека во секој случај, и за разлика од некои традиционални кредити, тие не повлекуваат провизии или други трошоци за нивно управување или одржување. Тоа ќе биде првата ограничување на трошоците со договорниот договор за овој банкарски производ.

Со одложување и без камата

Како се наоѓаат картичките со одложувања на картичките?

Во секој случај, преку оваа комерцијална стратегија при плаќањето на вашите набавки можете да го достигнете тоа Развивате операции без интерес, односно со 0%, и без никакви економски трошоци за вашите интереси. За да ја постигнете оваа цел, ќе треба да ги барате само оние картички кои го имаат имплементирано овој систем на одложено плаќање и се толку корисни за вас. И каде треба само да ги вратите износите што се користат на нивните соодветни месечни рати, кои во овој случај се претставени со пократки временски периоди, нормално помеѓу 1 и 3 месеци, иако тие можат да бидат продолжени во некои пластични модели.

Меѓутоа, во повеќето случаи тие се картички кои се поврзани со деловна активност или трговска марка, со единствена цел градете лојалност како клиент. И за кои ги нуди своите најдобри квалификации, и ова е несомнено едно од нив. Секое купување што ќе го направите според системот за одложување на плаќањето, нема да повлече дополнителни трошоци. Главната предност на овој договор за договор е тоа што вашето ниво на задолженост нема да страда на кој било начин, ниту пак ќе се влошува со набавките што ги правите отсега. Покрај тоа, тоа ќе ви помогне да го прилагодите буџетот за целиот месец.

Стандарден модел во оваа класа на кредитни картички Развиен е под форматите наречени „без“, тоа е да се каже без камата, и кои генерираат плаќања за набавките за 3 месеци, за износи помеѓу 50 и 2.000 евра. Многу од банките вклучуваат пластичен модел на овие карактеристики, како и други картички кои се поврзани со главните трговски центри во земјата. Но, за вас ќе биде погодно да го прочитате договорот за неговата употреба, бидејќи може да вклучува единствена провизија за трошоци за управување, иако за не премногу износна сума, околу 3 евра.

Со повеќе експанзивни граници

Роковите за негово враќање можеби не ве убедуваат целосно и треба да ги продолжите за да одговараат на вашата конкретна финансиска состојба. Ако ова е твојот случај, Можете да изберете други формати што ги зголемуваат периодите за враќање на позајмените пари за нешто повеќе од 12 месеци. Но, без предностите на претходните предлози, бидејќи тие сигурно ќе применуваат годишна каматна стапка поголема од 10%, што ќе се додаде на приносот. Може дури да има и повеќе од 15% на најекспанзивните картички на пазарот.

Во секој случај, оваа класа на пластика носи постојана кредитна линија што може да достигне 6.000 евра. И, тоа може да се искористи, како за формализирање на вашите набавки, така и за повлекување готовина од банкоматите. И дека се надоместува додека го амортизирате според планот за отплата даден од издавачот на овој банкарски производ.

Попусти за набавки

попусти на картички

Не само одложувањето на набавките може да се добие преку ова платежно средство. За вас е погодно да се информирате за нејзините услови пред да ја договорите картичката, бидејќи некои од нив вклучуваат меѓу нејзините придобивки, можноста за добивање попусти за набавки, ниски проценти што можат да достигнат и до 5% во најагресивните модели на пластика. Нормално, овие комерцијални стратегии се поврзани и со трговска марка и обидете се да не одите на конкуренцијата како елемент на убедување.

Тоа ќе биде уште еден дополнителен стимул за да можете да ги содржите трошоците што произлегуваат од вашите набавки, но овој пат со привлечен поттик за промовирање на заштеди преку овие операции од вашата кредитна картичка. Да се ​​биде многу корисен за корисниците кои го користат ова платежно средство со одредена фреквенција, како што може да биде во вашиот конкретен случај. И тоа може да влијае на облеката, играчките, технолошките предмети, додатоците, па дури и производи за туристичка активност (билети за превоз, резервација во хотелска соба, изнајмување автомобил, пакети за одмор и сл.).

Onlyе мора да барате само продавници или центри што се прикачени на овие програми за лојалност. Постојат многу што постојат, не заборавајте. И само ќе треба да ги откриете оние што се вметнати во вашиот профил како потрошувач. Преку поголем мониторинг на вашата марка, ќе можете да имате поголем пристап до вашите понуди и промоции, како крајна цел на вашата комерцијална стратегија.

Најдобри совети за вработување на овие картички

Како да се избере најдобрата одложена платежна картичка?

Оваа класа формати на средства за плаќање со одложување на плаќањата наведени во оваа информација претставува решение за проблемите со ликвидноста со кои се соочуваат голем дел од шпанските корисници. И наместо да се претплатите на поконвенционален метод на финансирање, тие имаат начин да го добијат брзо, и без претходно да биде одобрен. Да се ​​биде носител на една од овие картички ќе ја имате потребната ликвидност скоро веднаш. И со многу поволни решенија, и од разновидна природа за секого.

Иако нема да боли што корисниците посетуваат низа совети што ќе бидат многу корисни за управување и одржување на овие банкарски производи. И дека тие ќе бидат подеднакво ефикасни во прецизниот момент кога се применуваат правилно. Меѓу кои се издвојуваат следниве совети.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.