Одличните гласови на берзата зависи од

гласови Нема сомнение дека постојат некои посилни гласови на кои се чекаат финансиските пазари ширум светот. Таму каде што секој пат кога тие зборуваат или одржуваат говор, нивните толкувања се префрлаат на пазарите на акции. Па тоа одат нагоре или надолу во зависност од тоа што зборуваат нивните говори. Тие се високо ценети и сите финансиски агенти се свесни за нив. Може дури и да биде многу објективен и ефективен параметар за да ги донесувате своите одлуки на берзата. Со поголеми гаранции во однос на другите сигнали кои можат да имаат широко влијание врз нејзината еволуција.

Од овој општ пристап, сигурно се прашувате од каде можат да дојдат овие одлучувачки гласови. Особено за да можеш забрзајте го работењето со купопродажба на берза. Не е изненадувачки, секој пат кога овие релевантни власти зборуваат, тоа има големо влијание врз нивните цени. Со генерално многу насилни движења што можат да ги направат операциите извршени во истата трговска сесија поизводливи Неговото влијание е поголемо отколку во другите сценарија, вклучувајќи ги и оние од објавувањето на макроекономските податоци.

Овие гласови што ги слушаат сите финансиски агенти со големо внимание не се многу гласни. Но, напротив, нејзината реперкусија е непосредна и има голем интензитет. До тој степен што може да ви ги обезбеди потребните сигнали за да бидете во најдобри услови за влез и излез од пазарите на акции. Во некои случаи, над другите технички размислувања а можеби дури и фундаментално од гледна точка. Општо, тие доаѓаат од економскиот и деловниот свет, иако без презир кон некои политички фигури од особено значење. Дали сакате да знаете кои се некои од овие гласови од кои зависат финансиските пазари?

Гласови во торбата: Марио Драги

draghi Треба да се напомене дека важна бројка што може да ја одреди еволуцијата на берзата, која не е никој друг, туку сегашниот претседател на Европската централна банка (ЕЦБ), Марио Draghi. Или Супермарио како што е популарно позната меѓу инвеститорите по својата моќ на донесување одлуки врз берзанските индекси на стариот континент. Таква е неговата моќ што може да ги натера европските берзи да растат или паѓаат со која било од неговите изјави. Како што можевте да се покажете до сега. Неговите зборови се анализирани до најситни детали. Со широк замав во цените на акциите во зависност од секој момент на говорот. Влијанието на неговите зборови е добро познато, со вкупно влијание врз плоштадите во еврозоната.

Зборовите на Марио Драги се очекуваат со големо очекување од страна на малите и средни инвеститори. Со поттик дека тој е меѓународен лик кој често ги изненадува пазарите на акции со голема фреквенција. Секој пат кога тој оди да зборува торбите се парализираат за да се утврди нивното значење. Ова се случи во најтешките моменти на економската рецесија, но и во периоди на експанзија. Особено за монетарните мерки што ќе ги примените од вашата позиција во европската банка за издавање. Иако поради оваа причина тој не е многу плоден да дава изјави во медиумите. Неговите зборови одговараат на многу круто сценарио како последица на одговорноста на неговата позиција во градот Франкфурт.

Etенет Јелен или моќта на ФЕД

зеленаАко има некој орган што може да влијае на берзите е etенет Јелен, сегашен претседател на Федерални резерви на САД (ФЕД). Како и со сите негови претходници и тие имаа широк повторување на меѓународните пазари на акции. Иако во последните месеци неговите изјави беа повеќе или помалку предвидливи. Меѓу другите причини затоа што има и други директори со голема специфична тежина во одговорностите на ФЕД. Но, во секој случај, тоа секогаш го очекуваат финансиските посредници. Бидејќи ги подобрува операциите што ќе се извршуваат од тој прецизен момент. Не е изненадувачки, тоа скоро никогаш не ги разочара апликантите за економски информации. Тоа е еден од главните гласови што имаат големо влијание врз вашите лични одлуки.

Неговите одлуки или декларации се поздравуваат со големи движења на берзите од другата страна на Атлантикот. Но, поради глобализацијата на економијата, исто така, се повеќе и повеќе пати во земјите од еврозоната. Не може да се заборави дека таа е одговорна за монетарната политика на водечката светска сила. Со многу специфична тежина во одлуките на голем дел од владите на индустријализираниот свет. Ништо што велите и мислите дека не поминува незабележано на мали и средни инвеститори од која било географска ширина. Исто така во Шпанија од многу и разновидни причини. Не е изненадувачки, тој е еден од најмоќните луѓе во светот.

Доналд Трамп, како извор на моќ

Иако е контроверзна политичка фигура, тоа не е без големо влијание врз економијата на целиот свет. Од сите дестинации тие се свесни што зборувате и што правите. Ниту, пак, може неговото мислење да се пренесе во областа на внатрешната политика во Соединетите држави. До точка што можете да ја промените вашата економска стратегија преку вашите најрелевантни одлуки. Не е длабок познавач на финансиските пазари, но поради позицијата што ја зазема, тој влијае на сите до несомнени нивоа. Секој ваш збор или гест се пренесува на цената на акцијата. Не само во САД, туку и во која било земја во светот.

Сите овие карактеристики го прават Доналд Трамп еден од највлијателните мажи на планетата. Без оглед дали им се допаѓаат нивните политички, па дури и економски рецепти. За што станува збор за влијание врз економијата. И денес никој не се сомнева дека претседателот на Соединетите држави доволно ја исполнува оваа посебност. До тој степен што е еден од репери во меѓународната економија. Ова е улогата што традиционално ја играат врвните лидери на оваа голема американска земја.

Салман бин Абдулазиз

Можеби повеќе од една личност ќе биде изненадена од вклучувањето во оваа листа на шеф на државата на Саудиска Арабија. Па, ова не треба да биде случај, бидејќи вашата земја е еден од главните производители и извозници на нафта. До тој степен што има голема моќ да ја наметнува цената на црното злато на меѓународните пазари. Дури и да се изврши притисок врз стабилноста на голем дел од западниот свет со нивните стапки. Како што се случи последниве години со врвниот лидер на оваа арапска земја. Затоа, неговото влијание е од посебна важност на сите нивоа, дури и од стратешка гледна точка.

Одлуките на Салман бин Абдулазиз со посебно внимание ги очекуваат сите финансиски пазари. Повеќе од мали и средни инвеститори можат да предвидат. Нивните постапки се повеќе од одлучувачки за цената на барелот да расте или да паѓа на пазарите секој ден. Но, неговата способност да влијае оди уште подалеку во смисла дека поттикнува раст или пад на производството на ова гориво. Со поголема моќ од кој било друг претседател во светот. Од друга страна, нејзината моќ да влијае на Организација на земји извознички на нафта (ОПЕК) е повеќе од извонреден. Меѓународна организација задолжена за утврдување на цената на суровата нафта на меѓународните пазари.

Меркел како моќ на еврозоната

МеркелИако во помала мерка, друг од гласовите што најмногу го следат пазарите е шефот на германската влада. Таа е претставник на економската локомотива на Европската унија и нејзиното влијание на меѓународните форуми е исто така многу важно. Нивното влијание не може да се заборави именува претседател на Европската централна банка. Вашата одлука е од суштинско значење да го изберете лицето задолжено за развој на монетарната политика во оваа географска и економска област. Сепак, со некои ограничувања како последица на одлуките на нејзините партнери во заедницата.

Во секој случај, таква е неговата релевантност на меѓународната сцена што секој лош изборен резултат на неговата партија е песимално примен од пазарите на капитал. Со многу силни падови во најрепрезентативните индекси на стариот континент. Не е изненадувачки, тоа е едно од највидливите лица на една од најважните области од економска гледна точка. Со заедничка валута за сите нив што е претставена со еврото. Ништо што правите или велите не е чувствително на инвеститорите. Само неговото присуство е веќе извор на стабилност на финансиските пазари.

Постојат и други гласови од посебна важност во меѓународната сфера. Но, без влијание на овие лица што штотуку ги објавивме. На пример, претседателот на Јапонија, Путин или некои од претседателите на најважните организации во светот. Како и во конкретниот случај на Меѓународен монетарен фонд или Светска банка. Тоа на некој начин ги обликуваат економските политики на целата планета. Тие се највидливите лица на сегашниот нов светски поредок.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.