Што е личен чек, како се прави и како се парира?

Проверете за да знаете што е номинативна проверка

Пред некое време чековите беа вообичаен начин на плаќање. Сега веќе не се користат толку многу. но не значи дека исчезнале. Тие, всушност, сè уште се во функција и во рамките на видовите што постојат се и номинативните. Но, што е лична проверка?

Подолу ќе зборуваме за тоа и за сè што треба да знаете за овие видови чекови според видот на примачот (и начините на плаќање).

Што е лична проверка

Чек

Можно е откако го прочитавте зборот номинативен чек да сфатите дека тоа е чек што оди на име на лице. А вистината е дека не би згрешиле. Тоа е платен документ кој секогаш се издава на име на физичко лице или легално, што значи дека само тоа лице може да ја наплати вредноста на истата.

Тоа е еден од најбезбедните начини на плаќање затоа што треба да се идентификувате кога го собирате, иако во нив може да има два вида:

 • За да нарачате. Тие се чекови кои дозволуваат индосамент, односно пренесување на правото на плаќање на трето лице.
 • Да не нарачувам. Тие се проверки каде што е корисникот кој задолжително треба да го наплати.

Општо земено, податоците што ги има номинативната проверка се следните:

 • Целосно име на корисникот.
 • Износ за плаќање (и по број и буква).
 • Датум и потпис на лицето кое ја издава чекот. Ова е важно затоа што ако не е потпишано, не може да биде ефективно и датумот ви овозможува да знаете колку време имате да го соберете.

Вкрстена номинативна проверка

Во рамките на номинативните проверки, треба да знаете дека има широко користен тип. Таканаречената вкрстена номинативна проверка. Од што се состои? Има особеност што на предната страна на чекот се нацртани две паралелни линии. Тие укажуваат дека износот на чекот нема да може ефективно да се плати. Односно, со тешки и ладни пари, туку напротив го принудува исплатувачот да мора тие пари да ги стави на сметка каде што е корисник. Со други зборови, тоа се чекови каде што не се наплатува готовина.

Причината за ова не е „досадна“ како што можеби мислите, туку напротив Тоа е дополнителна безбедносна мерка за да не се случи ништо во случај на кражба на чекот, или загуба, а со тоа точно ќе се знае кој е тој што навистина го собрал.

Како да напишете личен чек

Што е номинативна проверка

Ако никогаш претходно не сте го направиле тоа, личната проверка навистина не е многу мистерија.. Единственото нешто што треба да го направите ова е да го знаете целосното име на личноста, или на правното лице, на кое да се прошири таа проверка.

Ок сега, можете да го ставите модалитетот што го сакате, односно „да нарачате“ или „да не нарачате“, како и можноста чекот да биде принуден да се депонира на жиро сметка без можност парите да се добијат во готово.

Како да парите личен чек

Номинална проверка

А кога сме веќе кај кеширање... Знаеш ли како се наплатува личен чек? Всушност Постојат неколку начини да се направи тоа, ви ги кажуваме сите.

Готовина

Односно примање на парите на материјален начин. За да го направите ова, треба да отидете во банката која мора да го плати тој чек и ќе треба да се идентификувате за да проверат дали името на чекот и твоето се совпаѓаат (во спротивно нема да ти го дадат).

Сега е можно тоа со впаричување на чекот, ако не го направите во истата банка на чекот, ни наплаќаат провизии (кои често се доста високи). Оттука, многумина одат во банките на чекот за да ги избегнат овие провизии (се разбира, секогаш кога е можно).

за компензација

Ова навистина чудно име Тоа се однесува на депонирање на износот на чекот на сметка чиј сопственик е корисникот.

На овој начин банката не е должна да бара од корисникот да се легитимира, но важно е сметката на која ќе влезете да биде ваша (или како сопственик или како овластен).

Повторно, ако депозитот е од друга банка ќе бидеме пред комисија „за обесштетување“.

Одобрување

Индосаментот е сосема поинаков начин на плаќање. И тоа е дека ако номинативниот чек е таков што само тој што го напишал може да го уплати, индосаментот ви овозможува да го префрлите тој чек на некој друг за да го уплати.

Она што е направено е ги пренесе правата на друго лице на таков начин што тие можат да наплатат. И како се прави тоа? Ако е на лице, пишува на самиот чек и мора да биде потпишан од „имателот“. Ако е само за носител, ќе треба да се потпише само на задната страна.

Да, Кој ќе го собере може да го носи таканаречениот „државен печат“ Што ќе ви наплати банката за тоа?

На пример, замислете дека имате чек што му се плаќа на вашиот татко, но тој е блокиран и не може да оди во банка. Во овој случај, може да се направи овластување на друго лице за да може да го подигне (а со тоа да не го изгуби).

Дали оваа проверка истекува?

Во случај да не знаете, проверките генерално истекуваат. Тие се регулирани со Законот 19/1985, од 16 јули, Размена и проверка. И во него, конкретно во наслов II, глава IV, член 135, се вели дека чековите што се издаваат и плаќаат во Шпанија ќе истечат по 15 календарски дена (од понеделник до недела). Односно, ако земете повеќе од тоа време нема да важи.

Во случај да се странски чекови, но да се платат во Шпанија, терминот е 20 дена; и ако се обвинети надвор од Шпанија и Европа, Значи, тоа е 60 дена.

Во случај последниот календарски ден да е неработен ден (сабота или недела), тоа би отишло на следниот бизнис. На пример, замисли да истекува во сабота на 15. Рокот би се продолжил до понеделник на 17. Но ништо друго.

Како што можете да видите, личниот чек е начин на плаќање што станува посигурен бидејќи лицето на тој чек може да го наплати. Дали имате повеќе сомнежи во него? Ставете ги во коментар и ние ќе се обидеме да одговориме на нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.