Нови провизии и преносливост на банкарски сметки

комисии Во рок од неколку недели, банкарските корисници може да имаат среќа поради новите банкарски регулативи што ги одобри шпанската извршна власт. Со главна цел на банкарски сметки за вид. Од две гледишта, од една страна, дериват на вашите трошоци. И од друга страна, леснотијата на менување на вашата штедна книшка во кое било време од животот. Од обете гледишта, нема сомнение дека ќе имате корист од примената на новите регулативи.

Еден од факторите за одобрување на ваквите мерки е хомологира со соседните земји. И каде, до сега, шпанските корисници беа јасно загрозени во нивните лични интереси, како што ќе видите отсега. Од друга страна, ќе имате можност да ги соберете најдобрите информации за добро да излезете од вашите односи со кредитни институции. Нешто што ќе ви се најде за да го подобрите салдото на вашата сметка на крајот на годината.

Од оваа општа перспектива, првите вести што ќе влијаат на вас во однос на штедни сметки е дека од неколку недели ќе мора да плаќате помалку провизии, па дури и сите трошоци за управување и одржување на овој вид банкарски производи. До тој степен што тоа ќе влијае на сите корисници, со единствено барање да станат А. имател на сметка од овие карактеристики. Не е изненадувачки што сè што ги опкружува овие важни новости е наменето за овој финансиски производ. Не е изненадувачки, тоа е најмодерно од секој профил на клиент. Над другите, секако популарни со истото.

Комисии: до 3 евра

трошење Сега е време да знаете кои провизии ќе ги имате отсега за вработување основни банкарски сметки. Новата регулатива налага финансиски институции тие нема да можат да ви наплатат повеќе од 3 евра месечно. Или што е исто, годишно ограничување од 36 евра. Иако не е претерано барана сума, барем ќе ви помогне да ги ограничите трошоците и да имате повеќе пари во вашата рамнотежа секоја година. Тоа е нешто што ќе ви користи од сите гледни точки, како што ќе видите од овие прецизни моменти.

Па, во рамките на овој општ контекст претставен од основните сметки, главната новина е што банките нема да можат да ве виткаат навистина навредливи стапки, како што се случуваше до сега со провизиите на штедните сметки. Бидејќи всушност, од моментот на нејзината примена тие нема да можат да ви наплатат ниту еден износ што се наплатува на вашата основна сметка. Од оваа гледна точка, нема сомнение дека ќе имате корист од оваа мерка. Бидејќи скалите на овие стапки ќе се движат од нула до три евра.

Тврдења за несоодветни трошоци

Како последица на примената на оваа банкарска мерка, банките веќе нема да можат да го надминуваат износот на овие белешки. Бидејќи, ако е така, можете да побарате таа сума за неправилна наплата и финансиските институции ќе мора вратете се кај вас што е можно побрзо гореспоменатите износи. Надвор од други инциденти кои би биле генерирани од оваа лоша банкарска практика. Не е изненадувачки, унапредувањето на поголема транспарентност е една од главните цели на спроведувањето на оваа нова регулатива. Над другите технички размислувања кои произлегуваат од неговата имплементација.

Сепак, датумот на кој оваа банкарска мерка ќе стапи на сила сè уште не е дефиниран. Предвидено е дека ќе пристигне со почетокот на есента, До крајот на септември или во првите денови од октомври. На овој начин, сепак ќе мора да почекате неколку недели, така што банките не можат да надминат три евра при плаќање на провизии за нивните основни сметки. Не е изненадувачки, тоа е план да одговара на другите земји во нашето најблиско опкружување. Како на пример, во нациите од еврозоната. Во оваа смисла, не можете да заборавите дека тоа е препорака дадена од институциите на заедницата и дека нивната цел е да ги заштитат корисниците на банка.

Бесплатна преносливост на сметки

промена Во секој случај, ограничувањето во провизиите на штедните сметки е единствената мерка што ќе ја забележите за неколку недели. Ако не, напротив, тоа има врска и со слободата за менување сметки. Бидејќи, всушност, се предвидува и вашата банкарска сметка да може да ја пренесувате на друга од истите карактеристики бесплатно, се додека овој процес не е премногу сложен не надминува 13 дена. Преку изведба која е многу слична на онаа на мобилните телефони. Тоа е, ќе имате повеќе можности за промена на сметки и искористување на многу понуди што ги развиваат банките.

Во секој случај, постои значителна разлика во целиот овој процес и тој е оној што се однесува на бројот на сметката. Бидејќи нема да биде исто, ако не дека напротив, тие ќе бидат други различни цифри. Овој фактор може да има некоја друга компликација за директните дебити на домашните сметки што ги имате во тоа време. Како на пример, оние од вода, електрична енергија, гас, телефонија или која било друга. Не залудно, нема да имате друго решение освен да ги известите за промената на вашата сметка за да можат правилно да ги формализираат трошоците за сметка на овие услуги за домот.

Предности на оваа мерка

Во која било куќа, подобрувањето за пренесување на вашата сметка за сметка на друг субјект повлекува низа придобивки што треба да ги земете во предвид од сега па натаму. Некои од нив се многу релевантни и можат да ви помогнат да управувате со овој финансиски производ со поголема флексибилност од моментот кога ќе започне да важи гореспоменатата мерка. Меѓу кои се следниве придобивки што ги изложуваме подолу.

 • Е имате поголема слобода да изберете која е основната сметка што најдобро ви одговара во секое време. Во рамките на важната понуда што банките ја подготвија за вас и која се продава под различни модалитети и услуги.
 • Од самиот почеток ќе ги елиминирате најголемите проблеми што ги носи тоа носат тековна сметка. Така што од тие моменти оваа операција не ве оданочува или барем одлуката што сте ја донеле во врска со овој финансиски производ може да се вечни.
 • Можете да ја направите оваа операција изведувајте онолку пати колку што сакатеСо други зборови, на неограничен начин и каде ќе преовладува вашата одлука да изберете оној што го сметате за најдобра тековна сметка за одбрана на вашите лични интереси.
 • Тоа е многу ефикасна стратегија што ќе ви помогне прифати унапредувања што банките ги промовираат. Со поагресивни модели каде се вклучени повеќе услуги и поволности.
 • Нема да мора да одржувате никаков период на трајност. Но, напротив, можете да ја смените вашата банкарска сметка во кое било време и на датумот што ќе го сметате за соодветен. Без ограничувања од каков било вид и без откажување на услугите добиени од вашето вработување.

Како влијае на интересот?

интерес Од друга страна, спроведувањето на оваа мерка нема никаква врска со профитабилноста на нејзиното вработување. Е остане исто како и досега, без никаков вид варијации. Бидејќи каматата на тековните сметки нема никаква врска со провизиите и другите трошоци при нивното управување или одржување. Тие се сосема различни работи и во секој случај, тие ќе мора да ги почитуваат надоместоците што ви ги нудат за време на промената. Секогаш под многу слаби комерцијални маргини како резултат на намалувањето на цената на парите што телата на заедницата ги спроведоа во пракса.

Од оваа перспектива, главниот ефект што ќе го забележите со примената на оваа нова банкарска мерка е дека реалната профитабилност генерирана од овој производ ќе биде поголема. Како последица на елиминација на овие трошоци толку малку посакувани од ваша страна и што можат да достигнат до околу 100 или 200 евра секоја година. Сега тие пари ќе одат во целост за да можете да ги имате на располагање во овој банкарски производ за управување со вашите заштеди. Тоа е, ќе имате поголема ликвидност од тој прецизен момент. Не е многу, но ќе послужи да си ги поматите другите трошоци дома или едноставно да ви го даде необичниот личен каприц.

Во секој случај, многу е погодно од сега да анализирате кои се договорените услови на вашата лична сметка за да утврдите дали е профитабилно да се промени овој финансиски производ. Бидејќи можеби е бесплатна работа, но потребно е време што можете да го посветите на други задачи или активности. Бидејќи многу пати решението за овој проблем не е да менувате сметки, туку едноставно да преговарате за тоа со вашата вообичаена банка. Секогаш засновано врз вашите лични интереси, за што во крајна линија станува збор. Во секој случај, добра вест е да ја заштитите својата позиција како корисник на банка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Здраво, дали може да ми кажете дали оваа мерка веќе стапи на сила или кога ќе ја направите? .-Денес на 31/12 се обидов да направам преносливост и од банката велат дека немаат наредба да ја стават во функција оваа мерка.

  Благодарам, со почит