Не-придонесувачка пензија: дали можам да и пристапам?

пензија Кога зборуваме за пензии, една од најголемите непознати е таканаречената не-придонесувачка пензија. Но, дали навистина знаете што е овој вид социјална помош? Па, треба да знаете дека овој вид пензија е оној што се однесува на економски придобивки и со неопределено време, иако не секогаш, чие доделување генерално подлежи на претходна правен однос со социјалното осигурување (акредитирајте минимален период на придонес во одредени случаи), под услов да се исполнети другите барања.

Непридонесната пензија не е поврзана со ревалоризациите што обично ги доживуваат пензиите во Шпанија. Како на пример, буџетскиот проект одобрен овој вторник од Советот на министри предвидува зголемување на најниските пензии од помеѓу 1% и 3%, во зависност од видот и класата на пензија, со главата на групата пензионери кои изведоа повеќе протести во последните неколку недели низ цела Шпанија. Па, овие зголемувања не влијаат на не-придонесената пензија. Ако не, напротив, останува под истите маргини како и досега.

Друг аспект што треба да го земете во предвид од сега во не-придонесната пензија е тоа што таа има многу тешки услови за исполнување. Бидејќи не секој може да исполни некои од барањата што ги бара за нивната соодветна колекција. Затоа што не можете да го заборавите тоа во поголема или помала мера на не-придонесната пензија тоа е социјална исплата на оние луѓе кои не допринеле доволно години за да можат да ги соберат придонесите за пензии. Ова е важна разлика што мора да претпоставите за нејзиното совршено разбирање.

Не-придонесувачка пензија: кој може да пристапи до неа?

Се разбира, не секој има пристап до овој вид социјална помош. Ако ве интересира, нема да имате избор освен да знаете кои се барањата што овие грантови ќе ги бараат од вас. Меѓу оние што се издвојуваат, се оние што ќе ги споменеме подолу:

 • Мора да имате минимална возраст 65 години и од кои можете да го тужите во кое било време од животот.
 • La ќе имате легален престој во Шпанија. За минимален период од најмалку десет години престој. Од кои, двајца од нив мора да биле непосредно пред датумот на апликација за непридонесната пензија и без прекин.
 • Мора да нужно недостасуваат приходи. Во оваа смисла, ќе бидете интегрирани во оваа социјална група кога вашиот годишен приход не надминува 5.136,60 евра.

Нема да имате право на ниту една пензиска пензија позната како придонес за неисполнување на бараните барања. Меѓу нив, едно од најрелевантните е тоа што не сте учествувале петнаесет години во општата шема за социјално осигурување или барем како самовработен работник.

Износ на оваа пензија

dinero Еден од најрелевантните аспекти е да се провери висината на не-придонесната пензија. Бидејќи не е иста сума на данок. Ако не, напротив, тие се многу помали количини тоа нема да ви овозможи да уживате во застој куповната моќ. Не залудно, овој вид на специјални пензии се сметаат за социјални бенефиции чија главна цел е да можете да ги задоволите вашите најнепосредни потреби. Ништо друго и поради оваа причина тоа е многу ниска сума што можете да создадете некој друг проблем за време на пензионирањето. Тоа е нешто што мора да го земете предвид, посебно е ако ви недостасува време да придонесете петнаесет години во вашиот професионален живот.

За да го споредите со придонеси за пензии, треба да ја знаете вредноста на овие по последните прилагодувања извршени од владата на нацијата. Па, пензии со месечен износ до 700 евра месечно (9.800 евра годишно) ќе се зголеми оваа година за 1,5%, во корист на 1,5 милиони пензионери, додека пензиите со износ помеѓу 700 и 860 евра месечно (12.040 евра годишно) ќе се зголемат малку помалку, 1%, што ќе им користи на 880.000 пензионери, според пресметките направени од владата.

Приход за време на пензија

Во секој случај, потполно е потребно да знаете со силен интензитет што ќе добивате од сега па натаму, доколку се одлучите за придонесот за пензија. Бидејќи може да има многу комбинации како што можете да видите од овие прецизни моменти. Не залудно, на износ на не-придонесувачка пензија за пензија, во оваа 2018 година тие се фиксни во следниве износи:

 • Цел: 5136,6 евра секоја година.
 • Минимална: 1284,15 евра годишно
 • Целосно плус 50% зголемување: 7704,9 евра годишно.

Од друга страна, пензиската стапка без придонес никогаш не може да надмине 5136,6 евра годишно, освен оние инвалидски пензионери непридонесен со степен на попреченост еднаков или поголем од 75%. Таму каде што ќе биде потребно да се докаже потребата од помош на друго лице за извршување на основните активности во животот. Ако ова е ваш случај, треба да знаете дека износот на вашата пензиска пензија ќе биде 50% поголем од целиот износ за овој вид бенефиции. Тоа е, во оваа тековна година, би наплатиле вкупна сума за овој концепт од 7.704,90 евра.

Врз основа на личен доход

заштеди Сепак, нема да биде толку лесно да се добијат износите наведени погоре. Меѓу другите причини, бидејќи износот може да варира во зависност од личниот доход или семејната единица со која живеете. Во секој случај, никогаш не може да биде помал од 25% од целата означена сума. Со други зборови, не може да биде под 1284,15 евра годишно. Ова во пракса значи дека доколку заинтересираната страна има други дополнителни приходи, тој нема да може да ја собере максималната сума. Ако не, напротив, таа ќе се намалува постепено се додека не се достигне минималниот износ на оваа социјална помош за пензионерите.

Од друга страна, може да се случи и неколку корисници на овој вид пензија да коегзистираат во семејство. Во кој случај, надоместокот за овој вид пензија значително ќе се разликува и во согласност со следниве сценарија што ги предлагаме подолу:

 • Двајца без придонес корисници на пензија: 4633,18 евра годишно по корисник.
 • Тројца корисници на пензија кои не се придонесуваат: 4109, 28 евра годишно по корисник.

Каде да се официјализираат овие грантови?

Друг аспект што треба да го земете во предвид од сега па натаму е каде да одите за да побарате не-придонесена пензија. Па, административните процедури може да се спроведат во Канцеларии за социјално осигурување, ИМСЕРСО или во канцелариите за социјални услуги на вашата автономна заедница на живеење. За што ќе биде целосно потребно да ги обезбедите сите документи што им се потребни за собирање на овие согледувања. Каде што во некои случаи, исто така, ќе биде неопходна изјава за приходите од последните години.

Во рамките помеѓу еден и три месеци Тие ќе одговорат на ова барање. Во смисла, ако ги исполнувате сите карактеристики за да ја соберете оваа специјална пензија. Ако е така, ќе можете да ги имате овие приходи за не премногу долг временски период. Иако во кое било време, неговиот износ може да варира, во зависност од новостите што се презентираат во однос на приходите што можете да ги имате во овој период од вашиот живот. Со неопределен карактер во однос на развојот на оваа официјална исплата во пензија.

Ревалоризација во 2018 година

Во секој случај, не-придонесната пензија ќе се прецени во оваа година за 0,25%. Луѓето кои ги исполнуваат условите опишани погоре, мораат да го достават уредно пополнетиот формулар за апликација заедно со потребната документација што е детално наведена во секоја форма. Beе се формализира во гореспоменатите официјални центри. Но, за да имате поголема удобност да управувате со овој процес, моделите може да се отфрлат преку Интернет, бидејќи тие се целосно валидни.

Треба да имате предвид дека ваквите финансиски придобивки се наменети за оние кои во ситуација на заштитена потреба. Со други зборови, тие немаат доволно ресурси за нивно издржување во законски утврдени услови. Иако тие не можат да придонесат доволно време за да ги достигнат придобивките од придонесното ниво. Во секој случај, постојат неколку модалитети во овие бенефиции и тие се насочени кон такви релевантни социјални сегменти како попреченост и пензија.

Пензија и попреченост

попреченост Разбирливо е со обична пензија, предвремено пензионирање поради поседување статус на заеднички член, предвремено пензионирање без да има статус на заеднички член, предвремено пензионирање произлезено од неволно припишување на работа, предвремено пензионирање по волја на работникот, предвремено пензионирање заради намалување на минималната возраст заради извршување напорни, токсични и нездрави активности, предвремено пензионирање на работници со попреченост, делумно пензионирање, флексибилно пензионирање и специјално пензионирање на 64 години.

Друг аспект за проценка произлегува од фактот дека и придонесите и не-придонесувачките пензии опфаќа случаи на инвалидност и пензија. Првите, исто така, опфаќаат трајна попреченост (тотална, апсолутна и тешка попреченост) и смрт (вдовица и сиропиталиште во корист на членови на семејството). Тие се насочени кон такви релевантни социјални сегменти како попреченост и пензија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.