Нестабилноста алтернативна вредност за инвестирање

нестабилноста Во моментов малку финансиски средства се оригинални и профитабилни како нестабилноста. Особено што американските акции го имаа тоа најголем пад во нејзината историја, со оставање на 5%. Тоа беше конституирано во целосна опомена за навигаторите за тоа од каде може да се одвиваат инвестициите на берзата. Бидејќи со нестабилноста, заштедите може да се направат профитабилни дури и во најнеповолните сценарија за финансиските пазари. Во секој случај, тоа е нова алтернатива која ве отвора кон нови деловни можности. Отворено за сите ситуации во торбата.

Промените што можат да се појават отсега може да предизвикаат пазарите навистина да започнат да се движат и да има нестабилност враќање назад на пазарите. За да го прифатите овој интересен тренд, нема да имате избор освен да се позиционирате во ова curубопитно барем финансиско средство. Не е изненадувачки, има многу пари што можете да ги заработите отсега со вашите позиции. Но, во замена за преземање повеќе ризици во секоја од операциите на овие карактеристики. Поради оваа причина, мора да бидете повнимателни отколку преку други традиционални операции.

Нестабилноста е поверојатно да се генерира од другата страна на Атлантикот и од основна причина што совршено ќе ја разберете. Тоа не е никој друг, туку фактот дека индексот Дау Џонс тој се зголеми во просек за 30% повеќе од Ibex 35 и затоа е многу поповолен за развој на вакви насилни движења на финансиските пазари. Бидејќи во одреден момент од времето неговиот тренд може радикално да се промени. Не е изненадувачки, што се случи во текот на првиот февруари беше јасен знак за тоа што може да се случи оваа година. До тој степен што мора да бидете будни за сè што се случува во меѓународните берзански индекси.

Нестабилност: во зависност од стапките

Мора да имате во предвид дека пазарите беа со многу голем „допинг“ поради купување на обврзници од страна на Федералните резерви и Европската централна банка. Овој фактор нема да трае вечно и може да варира во секое време и затоа мора да бидете подготвени. Бидејќи во овој случај, нема сомнение дека нестабилноста ќе се врати на финансиските пазари. Дури и со посебна вирулентност, како што предупредуваат некои истакнати финансиски аналитичари. Каде има многу пари што можете да ги изгубите на берзата ако имате отворени позиции.

Во оваа смисла, одлуката за каматни стапки ќе биде од суштинско значење да се види каква е еволуцијата на меѓународните акции на крајот. Стравот од финансиските пазари е дека овие зголемувања во САД ќе се направат побрзо отколку што мислат инвеститорите. Не е изненадувачки, ова е една од вистинските причини зошто скоро сите берзи пропаднаа во текот на месец февруари. Во моментов тоа беше многу важна закана што секако исплаши добар дел од малите и средни инвеститори. Но, она што не го знаете е дека од сега можете да имате корист од нестабилноста на финансиските пазари.

Дали се тоа специфични движења?

тргување Амортизациите на капиталот ги вклучија црвените светла за корисниците на акции. Но, сега е време да откриеме дали станува збор за нешто специфично или, напротив, се задржа, како што посочуваат некои финансиски аналитичари. Затоа што вртоглавица понудена од американските пазари Максимално, тоа им овозможува на ситуацијата значително да се промени во секое време. Тогаш тоа ќе биде повод да инвестираме во нестабилност. Иако на почетокот не сте многу јасни каде треба да одите за да ги искористите овие специјални движења. Се разбира, мора да бидете мотивирани да извршите ваков вид нетипични операции на финансиските пазари.

Во секој случај, добредојде назад кон нестабилноста, бидејќи тоа е она што обично се случува на берзата. Не е нешто исклучителнодалеку од тоа, но тоа е својствен дел од инвестицијата. И стара колку самата торба. Единственото нешто што пред вас немаше вистински производи да работат со овие движења кои повторно стануваат модерни кај малите и средни инвеститори. Со цел да заработите пари во најнеповолните сценарија за меѓународните акции. На крајот на краиштата, тоа е нешто што не можете да го исклучите на кој било начин во следните неколку месеци.

Инвестирајте во индексот на страв

страв Најдиректен начин да ги инвестирате вашите заштеди во нестабилност е преку таканаречениот индекс на страв. Бидејќи вака популарно се нарекува Vix. Тоа е берзански индекс што го реплицира S&P, но под спротивен тренд. Тоа е, колку е пониска берзата, толку поголеми се зголемувањето што го доживува овој индикатор на берзата на Соединетите држави. Не е изненадувачки, за време на падот на берзата оваа година во Дау onesонс, VIX се цени за повеќе од 50%. Како што можете да видите, има многу пари што можете да ги заработите со овој тренд на финансиските пазари.

Индексот на страв е многу профитабилен кога торбата ќе се спушти. Но, во секој случај мора да заминете на време бидејќи на патот можете да оставите многу евра. Повеќе отколку што мислите од почеток. Тоа е главниот ризик за вашето работење, како што предупредуваат финансиските аналитичари. Но, од сега мора да се движите многу добро помеѓу нивните позиции, ако не сакате да направите навистина негативно изненадување што влијае на салдото на вашата сметка. Ова е фактор што несомнено треба да го цените со посебен интензитет.

Наплата во инвестициски фондови

позадини Еден од финансиските производи што најдобро го одразува овој тренд се инвестициските фондови. Некои од нив инвестираат во оваа многу посебна карактеристика. Точно е дека во моментот нема многу, но има доволно за да се одговори на ова барање што ги сметате во инвестицијата. Па, со овие средства можете да имате корист од нестабилноста на финансиските пазари. Колку е поголем падот на капиталот, толку поголеми се парите што ќе одат на вашата сметка. Така функционираат овие специјални инвестициски фондови.

Оваа класа на производи не е наменета за многу долг рок на траење. Ако не сосема спротивното, за повеќе или помалку кратки периоди и кои се нурнати во овие движења. Бидејќи, се разбира, тие можат да ви дадат повеќе од една не сакам. На кратко, тие се направени за многу специфични моменти за кои е потребна оваа инвестиција. Во секој случај, можеш диверзифицирајте ги со други средства постабилен. Така што на овој начин, можете да ја диверзифицирате инвестицијата на побезбеден начин. До тој степен што ќе ризикувате помалку и за тоа секогаш треба да бидете благодарни.

Предност на позициите на нестабилност

За да ви биде појасно каква е нестабилноста, ќе биде многу важно да анализирате кои се придобивките што ви ги даваат позициите. Некои од нив се разбирливи од сите гледишта, но други сигурно ќе го привлечат вашето внимание од вашата перспектива како мал и среден инвеститор. Како и во следните активности што ве изложуваме подолу.

 • Тоа е навистина нова и иновативна инвестиција што овозможува генерирање на супериорните враќања отколку конвенционалните производи базирани на капитал.
 • Не треба да целите големи количини на овој вид инвестиции. Ако не, напротив, минимален дел од капиталот ќе биде доволен за да се задоволи ова многу посебно барање.
 • Можете дополнете го со други инвестиции алтернативи. Со примарна цел безбедно заштита на вложениот капитал. За да можете да ги намалите загубите во најлошите моменти за берзата.
 • Постојат многу инвестициски фондови кои ја даваат оваа посебна карактеристика. За да можете да ги изберете најдобрите тие се обликуваат на вашиот профил како мали и средни инверзии. Од пристапот на активното управување кон нив.
 • Може да ги вратите позициите во секое време бидејќи тие не придонесуваат никаков вид на достасување што може да ги стисне вашите инвестиции. Напротив, се движи со поголема слобода на избор.

Затоа, ако сметате дека овие придобивки ги надминуваат недостатоците, време е да се одлучите за оваа алтернативна инвестиција. Бидејќи може да биде попрофитабилно од останатите. Сè додека знаете како да ги измерите времето на влез и излез. Не е изненадувачки, тоа е еден од најрелевантните клучеви за оптимизирајте го овој вид операции. За разлика од купувањето и продажбата на акции на берзата за кои е потребен многу поинаков механизам.

Во секој случај, веќе ќе имате малку појасно од што се состои инвестицијата во нестабилност од сега. Иако сега одлуката за отворање позиции ќе зависи само од одразот што сте го постигнале во овој момент. Бидејќи е вистина дека можете да заработите многу пари, но се додека претпоставувате ризици што ги носат вашите операции. Бидејќи тоа е форма на инвестиција која се појави во последните години. И ова е нешто што исто така треба да го земете предвид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.