Најнепознати индекси на шпанската берза

индекси И покрај тоа што многу мали и средни инвеститори може да мислат, постои живот надвор од репер-индексот на шпанската берза Ibex 35. Преку низа индекси на акции кои секако се помалку познати, но кои можат да ви помогнат да ги канализирате инвеститорите со еднаква ефикасност во секое време. Тие се пониски стапки, но секако не се бескаматни, па дури и со потенцијал за ревалоризација што во многу случаи може да ве изненади. Накратко, тоа е друга форма на инвестиција која не е ниту подобра ниту полоша од главната. Но, тоа може да биде многу интересно за да ги направите вашите заштеди профитабилни од сега па натаму.

Националните акции се полни со мали индекси што треба да ги знаете во случај да почувствувате искушение дека е време да тргувате со нивните вредности. Но, во оваа смисла, од особено значење ќе биде тоа што ги познавате и знаете што ве чека пред вас. Бидејќи на крајот на денот ќе ги ризикувате парите и во овој аспект, не вреди никаков вид импровизација. Ако не, напротив, нема да имате друг избор освен имаат најдобри можни информации. Тоа е најдобрата гаранција за работењето на финансиските пазари да се заврши со одреден успех.

Од ова сценарио, ќе најдете берзански индекси од сите видови, некои добро познати, но други секако никогаш нема да ги чуете. Посебно е, доколку немате големо искуство во ваков вид операции на берзата. Но, во секој случај, треба да имате предвид дека нема да мора да се ограничувате само на Ibex 35. Ако не, напротив, ќе имате многу повеќе алтернативи отколку што мислите од самиот почеток. Не е изненадувачки што шпанскиот пазар на акции е многу богат од гледна точка на диверзификација и од сега може да имате изненадувања. Вие сте подготвени

Национални индекси: МЕФФ

Повеќе од берзански индекс, МЕФФ е строго група на финансиски пазари во рамките на акциите на нашата земја. Бидејќи навистина, нејзината главна активност е тргување, порамнување и расчистување на фјучерси и опции на државните обврзници и берзанскиот индекс Ibex-35, како и фјучерсите и опциите на акциите. Во оваа смисла, не можете да заборавите дека пазарот познат како МЕФФ дејствува како чистилиште чисто и едноставно. За инвеститорите тоа е официјален пазар и затоа е целосно регулиран, контролиран и надгледуван од економските власти. Каде што презема посебна улога, и Националната комисија за пазар на хартии од вредност и самото Министерство за економија).

Од оваа перспектива, секое физичко или правно лице, шпанско или странско, може да биде клиент и да работи на овој финансиски пазар. Со други зборови, тие можат да работат со своите финансиски средства, над другите видови пристапи за инвестиции. Овој фактор во пракса се материјализира во тоа што вие самите, доколку сакате, можете да извршите операции од купување и продавање на фјучерси и опции од сега натаму. Но, знаејќи дека овој вид на многу специјални операции носи поголем ризик бидејќи има многу пари што можете да ги оставите на патот ако отворите позиции од некои од овие финансиски средства.

Пазар за мали капачиња

ibex Еден од најкарактеристичните финансиски пазари на националните акции е мал пазар или мал пазар на капитализација. Вклучени се многу неликвидни вредности што можат да ви дадат повеќе од еден проблем при влегување или излегување од нивните позиции. Меѓу другите причини, затоа што има многу малку наслови што се разменуваат секој ден. Овој факт произведува дека постои екстремна нестабилност во нивните цени, со отстапувања во нивните цени што можат да достигнат надминете нивоа над 5%. Тоа е можеби еден од најголемите недостатоци на овие берзански предлози бидејќи многу пати не знаете што да очекувате, дали да ги купите нивните акции или, напротив, да продавате.

Акциите со мала капа, од друга страна, се многу чувствителни на драматични скокови на цените. Со многу висок потенцијал за превртување и во секој случај над хартиите од вредност наведени во индексот на референтни вредности на шпанскиот капитал. Иако од истата причина, можете да најдете многу големи падови што можат да ве натераат да изгубите многу важен дел од вашиот инвестициски капитал. Се разбира, тие се активности што бараат учење на овие многу комплицирани пазари.

Средна чаша од кобера

Индексот на хартии од вредност со средна капитализација е еден од најинтересните на шпанската берза заради своите карактеристики. Не е изненадувачки, можете да најдете некои од најрелевантните акции кои дури дистрибуираат дивиденда меѓу нивните акционери. Со фиксна и загарантирана профитабилност што е близу до 5% нивоа. Еден од овие јасни примери го претставуваат компании како што се Атресмедија или НХ хотели. Тој е еден од најзаборавените пазари од страна на малите и средни инвеститори. До тој степен што ги спречуваат да ги пропуштат вистинските деловни можности со кои ќе ги искористат своите заштеди.

Овој индекс во шпанските акции, исто така наречен медиум Ibex cup, е фундаментално карактеризиран затоа што е прилагоден на сите профили на инвеститори. Од најагресивните на оние кои сакаат да го зачуваат својот капитал над другите технички размислувања и можеби дури и од фундаментална гледна точка. Сите имаат место во група инвеститори кои групираат добар дел од најважните компании во земјата. И во секој случај, тие тежнеат во секое време да се приклучат на селективниот индекс на националната берза, Ibex 35.

Латибекс или вредности што зборуваат шпански

латибекс Ова е донекаде посебен финансиски пазар затоа што ги интегрира и националните хартии од вредност и компаниите што тие котираат на латинските берзи. Доаѓаат од Аргентина, Бразил, Чиле, Колумбија и добар дел од земјите од оваа важна географска област од другата страна на Атлантикот. Од ова сценарио, сосема е нормално да можете да најдете хартии од вредност кои тргуваат на Ibex 35, како што е случајот со некои сини чипови како што се Endesa, Iberdrola. Репсол или самиот Банко де Сантандер. Од друга страна, има еден аспект што ќе ве изненади во врска со овој нетипичен индекс, а тоа е дека неговите акции се тргуваат од Шпанија.

Латибекс е еден од индексите кои се најмногу изложени на земјите во подем поради составот на неговите вредности. Ова всушност значи дека вашите операции носат повеќе ризици отколку на таканаречените традиционални пазари. Тоа е, треба да бидете многу повнимателни при отворање позиции, ако не сакате да претрпите други проблеми од сега па натаму. До тој степен што ќе мора да бидете многу повнимателни при изборот на хартии од вредност што ќе го сочинуваат вашето портфолио за инвестиции во следните неколку години. Иако без зголемување на стапките на провизии со кои ќе мора да се соочите за купување и продажба на акции на оваа берза. Со речиси никаква разлика во стапките што се применуваат од финансиските институции.

Алтернативна берза

маб Конечно, тој го истакнува најкомплицираниот пазар од сите, како на пр Алтернативна берза (MAB) во кои се интегрирани најспекулативните вредности на националните акции. Преку серија наведени хартии од вредност, наместо деловните линии што тие ги претставуваат, од очекувањата што се создаваат на финансиските пазари. Во конкретниот случај, осцилациите се издвојуваат по тоа што се многу насилни, со дивергенции кои совршено надминуваат нивоа од 10% или дури и поагресивни проценти. Точно е дека можете да заработите многу пари со овие вредности, но од истата причина, оставате многу евра на патот. Не е изненадувачки, ризикот е екстремен и не може да се спореди со другите берзански индекси.

Алтернативната берза не е погоден за сите профили на мали и средни инвеститори. Ако не, напротив, само на најспекулативните трговци кои сакаат да заработат многу пари за краток временски период. Покрај тоа, ризикувате сериозно да пропаднат компаниите што се наведени на овој берзански индекс. Или, ако не успееме во тоа, да престанеме со трговијата како резултат на деловни проблеми, како што се случи во претходните години со некои многу одлучувачки вредности. Во секој случај, тоа е едно од најпроблематичните места каде што можете да ги вложите вашите финансиски придонеси.

Како што можеби видовте, берзата не само што е сведена на Ibex 35, туку напротив, имате многу отворени врати за да ги направите вашите позиции во шпанските акции профитабилни. Во некои случаи повеќе насочени кон класа профили на инвеститори повеќе од другите. Затоа што има многу алтернативи што ги имате пред вас, дури и од финансиски пазари за кои не сте чуле или постоеле. Време е да ги разгледаме и да анализираме дали ти одговара или не да отвориш позиции во некои од нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Исменија Виlarароел dijo

    Интересни и целосни информации ви благодарам, ја користам можноста да ви кажам за еден млад човек кој, благодарение на неговата упорност и успешните стратегии, дојде да го класифицира како господар на трговијата, Фернандо Мартинез теједор, од многу млад во кој се впушти во светот на финансиите, тој во моментов е сопственик на виртуелни банки, компании како трговец и е познат низ целиот свет како колекционер на уметнички дела и рамно заземјување.