Најжешките вредности на шпанската берза

врели вредности Пристигнувањето на пролетта исто така влијаеше на финансиските пазари на акциите. До точка да се направи важен список на врели вредности на националната берза. Тоа може да направи да изгубите многу пари од сега па натаму. Но, од истата причина, тие можат да претставуваат вистински деловни можности да заработат успешно вашите заштеди. Во многу случаи, овие ситуации се предизвикани од нивните сопствени деловни слабости. Но, не само тоа е причината, туку и деловните движења помагаат да се формира ова специјално сценарио меѓу некои вредности на акциите.

Usefulе ви биде многу корисно да идентификувате кои се најжешките вредности во овој момент. Во еден случај, со главна цел да ги напуштите своите позиции за да спречите загубите да доминираат во билансот на успех од сега натаму. Но, не во други, тоа може да ви помогне да започнете со првиот контакт со пазарите на акции досега оваа година. Тие може да бидат многу профитабилни операции за вашите интереси, но сè додека постапувате вредно и пред се многу ладна крв. Бидејќи постојат многу ризици што ги преземате при купувањето на нивните акции.

Од позитивна страна, секогаш можете да ја примените таа максима на која алудираат најоптимистичките инвеститори на финансиските пазари. Во смисла дека треба да добиете повеќе отколку да изгубите. Постои многу едноставна причина да се објасни ова многу невообичаено сценарио. Тоа не е ништо друго освен ниските цени по кои се наведени едни од најжешките вредности на пазарот. Со попусти повеќе од 50% на нивните оригинални цени. Во она што е конформирано како многу примамливо обложување да се отворат позиции отсега натаму. Дали сакате да знаете кои со некои од овие жешки вредности што ги претставуваат шпанските акции? Па, забележете затоа што се доста.

Топла акции: Banco Popular

банки Без сомнение, најжешката вредност на националната берза во овој период од годината. До тој степен што нејзините акции веќе тргуваат под единица евро. На очај на оние кои се инвестирани во финансиската група и кои видоа дека нивните заштеди се намалуваат со месеци. До достигнување нивоа тешко да се замисли за многу од нив. Додека ловец на зделки Тие ги наклонија своите мрежи кон оваа вредност да ги започнат своите активности во секое време со цел да добијат значителни капитални добивки. Или барем тоа е нејзината главна цел.

Според мислењето на финансиските експерти, решението за проблемите на Банко Популар вклучува две добро дефинирани стратегии. Еден од нив престојува во реализација на една важна зголемување на капиталот. Иако без да знаете какви би биле нивните услови и како на крај тие би влијаеле на интересите на малите и средни инвеститори. Тоа е еден од клучевите за разјаснување дали е време да се внесе оваа комплицирана вредност во овој момент. Не е изненадувачки, можете да ја одредите еволуцијата на вашите постапки во не толку далечна иднина.

Друго од сценаријата што се јавуваат за финансиската институција е можноста таа да биде купена од друга финансиска група. Дури и во групи на берзи Беше речено дека голема национална банкарска група е многу заинтересирана за деловното работење. Како ова сценарио би влијаело на вашите интереси како мал и среден инвеститор? Па, во моментот не може да се поткрепи преку специфична стратегија, далеку од тоа. Е чекаме да бидат познати условите доколку конечно се постигне ова ново сценарио во банкарскиот сектор на нашата земја.

Во секој случај, постојат многу непознати што Банко Популар ги презентира во моментов, за да се донесе одлука за работењето на нејзините акции. Иако априори, тоа може да биде искушение поради ниските цени по кои се наведени нејзините акции. Во секој случај, ова сценарио секогаш може да се влоши ако во следните недели не се видат решенија за овој сериозен проблем.

Sniace под зголемување на капиталот

кодошиИако е многу мала сигурност на ограничувањето, таа всушност е многу следена од малопродажни инвеститори. Особено она што нивните операции го распределуваат на најкраток рок или со шпекулативна природа. Зголемувањето на капиталот не е добро за луѓето кои се веќе позиционирани во овие компании, бидејќи на краток рок ќе генерира А. разредување на нивните цени. Барем на краток рок и под претпоставка дека можете да ги пронајдете своите позиции до подолги периоди на трајност.

Во секој случај, се чини дека неговиот потенцијал за возврат не е многу привлечен за отворени позиции. Таа има една од нејзините најблиски цели во нивоа близу половина евро по акција. Покрај тоа, таа има не премногу мирна деловна состојба што многу ќе зависи од кредитните линии доделени од банките за нејзиниот деловен модел. Во оваа смисла, нејзината еволуција на берзата е поврзана со вестите за нејзината имплантација на финансиските пазари.

Абенгоа на раскрсница

La ново преструктуирање на компанијата Наведен е уште еден од најрелевантните настани во еден од најхрабрите акции во моментот. Но, со низа детали што можат да ја надминат рамнотежата во една или друга насока. Но, во моментот се покажува како едно од најактивните обложувања на акциите на шпанскиот континуиран пазар. Со големи можности да се постигне повеќе од конкурентна добивка на капитал, но со низа ризици кои секогаш се латентни кај малите и средни инвеститори.

Во оваа смисла, се издвојува дека две од големи шпански банки (Сантандер и Сабадел) избраа да го намалат или целосно да го елиминираат своето учество во индустриската компанија Севилјан по завршувањето на процесот на преструктуирање. Овој настан може да имплицира дека акциите на оваа компанија претрпуваат дополнителни корекции во наредните денови. До казнување на позициите на сегашните акционери. Друга многу поинаква работа е што може да се случи меѓу новите инвеститори отсега натаму.

Баварија во очите на биковите

Ако постои една од најжешките вредности на финансискиот пазар, тоа не е никој друг туку оваа медицинска компанија. Неговата причина се должи на силната поддршка што ја доби по последните движења на компанијата во компанијата. Бидејќи, всушност, деловната група беше цел на неодамнешната и интересна понуда за преземање од кинеската групација Ајер Еј. До точката што компанијата ја купи во операција проценета на 170 милиони евра.

Одговорот на инвеститорите треба да се рефлектира во наредните денови и можеби тие ќе дадат важен поим за тоа што имате врска со ова финансиско средство. Да се ​​затворат или отворат позициите врз основа на очекувањата генерирани од оваа вредност. За момент, очекувањата се поволни за влез во нивните позиции на берзата. Дури ако со одредена претпазливост да се донесе многу брза или многу малку внимателна одлука.

Напротив, не можете да заборавите дека тоа е една од најжешките вредности на националните акции, но со многу опасна историја. Не залудно, малку повеќе од 50% останаа во текот на оваа деценија. До тој степен што тоа е едно од берзанските обложувалници што имаа најлоши перформанси во рамките на Ibex Medium Caps. Нема да имате друго решение освен да длабоко медитирате ако вреди да ризикувате и да заземате позиции во нејзиното учество.

Gamesa, меѓу најпрепорачаните

игри И покрај зголемувањето во последниве години, „Гамеса“ продолжува да биде една од водечките акции на шпанската берза. И, можете да го сторите тоа исто толку добро, ако се држиме до препораките што ни ги дава Банкинтер. Во оваа смисла, тоа има многу врска со неодамнешното спојување со Сименс и тоа може да генерира уште еден важен нахакан влечење во следните неколку месеци. Еден од факторите врз кои се заснова оваа одлука се заснова на фактот дека трошењето на овој вид услуги што ги нуди Gamesa ќе се подобри повеќе отколку што се очекуваше оваа година. Со подобри изгледи за оваа линија на деловни активности отколку пред само една година.

Сепак, тој има сериозна пречка да има претерано вертикално искачување неколку години. Не е изненадувачки, има многу инвеститори во оваа компанија кои стравуваат дека поправки може да се инсталира порано отколку подоцна. И тие можат да изгубат на своите отворени позиции, па дури и на повеќе од важен начин. Во секој случај, ќе биде потребно да се биде во потрага по еволуцијата на нивните цени.

Како што можеби видовте, имате повеќе жешки вредности отколку што можевте да замислите од самиот почеток. Не за да заземам позиции, туку за моментот да имајте ги на радарот на вашите операции заштедите да бидат профитабилни. По овие денови на одмор ќе имате одговор на вашето барање. Во една смисла во друга, односно купување и продавање на акциите на овие компании. Каде мора да донесете одлука за тоа што е најповолно за вашите лични интереси.

Се разбира, предлозите нема да изостанат на шпанската берза. Некои на усните на сите, полоши други навистина оригинални или барем оние што ги немавте на почетокот на оваа нова трговска година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан | Интернет заеми dijo

  Сантандер и Сабадел се неколку банки кои тргуваат добро на пазарот. Ако луѓето се сомневаат или не знаат за инвестиции во берзата на овие банки, тогаш треба да имаат совет со специјалист и да се обидат да знаат од сопственото искуство, дека ако можете да заработите пари.

 2.   Алиша од Престамосрапидосвеб dijo

  Банките се предмет на подеми и падови на економијата и суверените идеи на некои, банките како Ла Каикса или Банко де Сабадел ќе поминат многу лошо ако Каталонија ја следи својата идеја за независност ... мора да се запомни дека веќе нема да бидат поддржани од Банката на Шпанија или Европската унија (барем тоа е мое мислење)

  честитки