Најдобри сметки за младите оваа година

штедни сметки

Во речиси секоја банка што можете да ја најдете сметки специјално дизајнирани за млади луѓе, но тоа не значи дека сите се интересни.

Обично тие се штедни сметки без провизии и кои нудат поголеми можности за заштеда или придобивки кои се интересни.

Исто така, најчесто се нуди на луѓе кои имаат помалку од 35 години. Сè уште не сте нашле младинска сметка што одговара на вашите потреби? Ве охрабруваме да продолжите да читате за да ги најдете најдобрите.

Избор на најдобри сметки за млади луѓе 2022 година

банкарски сметки за млади

Норвешка банка

За да креирате добра сметка во Норвешка банка Мора да правите сè онлајн, од вашиот мобилен телефон и без трошоци.

Нема да мора да плаќате провизија за отворање, одржување, ниту пак ќе имате минимален износ на депозити.

Една од неговите особености е профитабилноста, која ќе биде 0,25% NIR без да мора да одржува минимално салдо на сметката.

Покрај тоа, оваа сметка нема никакви поврзани ограничувања, така што можете да пристапите до вашите пари во секое време.

Ако веќе сте корисник на оваа банка, можете лесно да креирате сметка преку Област на клиенти, во опцијата за Креирај сметка.

Младинска сметка на BBVA

La Млада сметка на BBVA е финансиски производ кој е резервиран за корисници на возраст помеѓу 19 и 29 години.

Се карактеризира со тоа што нуди различни предности, како што е поврзана дебитна картичка без трошок (ниту за одржување, ниту за употреба), сметка без провизии, разни попусти.

Најдоброто од сè е што за пристап до сметката и картичката нема да биде потребно да живеете плата или сметки. Значи, нема да биде неопходно да се има платен список за да може да се отвори, нешто што многу компании го бараат.

Но, ако имате платен список, можете да живеете во него и да го добиете подарокот што го имаат на располагање во тоа време.

Отворена сметка на Openbank

Отворена банка нуди сметка за младите со особеноста дека целиот процес се води 100% онлајн, од процесот на склучување договори до последователната валидација.

Тоа е добра опција за оние корисници кои сакаат сопствена сметка, но бегаат од секаков вид на провизија или врска. Покрај тоа, тој е дизајниран за секој корисник, без оглед на нивната возраст.

Трансферите се бесплатни и вклучуваат бесплатна дебитна картичка.

Сметката на Клара де Абанка

Abanca Тоа не е толку позната опција во некои делови на Шпанија, но е уште една интересна опција за младите. Наменет е за сите оние кои се под 35 години.

Има вклучена дебитна картичка која ќе ни овозможи да подигнеме пари насекаде, дури и во странство. Тоа нема никакви поврзани трошоци.

Ниту, пак, е неопходно да се има платен список за да се отвори, но, како и кај другите банки, ќе имаме интересен бонус ако го имаме и одлучиме да го живеам. Во зависност од вредноста, ќе имаме одредена сума во готовина.

Паметна сметка на Banco Santander

Последната опција на оваа листа на најдобри младински сметки оваа година е паметна сметка del Банко Сантандер. Наменет е за млади на возраст помеѓу 18 и 31 години.

Не бара никаков тип на поврзување и нема никаква комисија за одржување. Онлајн трансферите исто така немаат трошоци.

При склучување договор на сметката се склучува и дебитна картичка. Добрата вест е дека не постои поврзана такса за издавање, такса за обновување или кој било друг поврзан трошок.

Какви карактеристики имаат младинските сметки?

сметки за зачувување

За да ги имате сите можни информации пред да вработите a младинска сметка, ова се главните карактеристики што ќе ви ги понудат:

  • Без провизии: најчесто е тоа што на младите не им се наплаќа никаков вид на провизија за одржување на сметката. Тоа значи дека нема да има такса за одржување или администрација. Ова е помош за младите.
  • Бесплатни картички: Друга привлечност на сметките за младите е тоа што тие вклучуваат бесплатни картички (и дебитни и кредитни). Исто така, би било интересно доколку имаме опција да ја додадеме картичката на Паричник мобилен телефон, за удобно да купувате со уредот.
  • Бесплатни трансфери: клучен критериум при изборот на младинска сметка е тие да можат да се направат transferencias без никаков вид Кост. И не би било повредено да проверите дали сметката е компатибилна со Бизум, бидејќи е многу популарна алатка меѓу младите… и меѓу луѓето кои не се толку млади.
  • Попусти: Во прилог на сите горенаведени, некои банки нудат одредени попусти да ги направат нивните сметки попривлечни (на пример, би можеле да вратат одреден процент од она што сме го платиле со кредитната картичка).

Ова се 5 најдобри сметки за младите во моментот и некои карактеристики кои ќе ни помогнат да ја најдеме најдобрата опција за нас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.