Најдобрите онлајн сметки за оваа година

најдобрите онлајн сметки

Со напредокот на информатичката технологија, банкарските услуги и онлајн менаџментот сочинуваат финансиски екосистем со повисоки перформанси. Токму поради оваа причина, следната листа има за цел да го проучи онлајн сметка за да се утврди кои се најдобрите во 2022 година.

како функционираат сметките онлајн?

Денес, банкарските услуги се поагилни и достапни од кога било: благодарение на развој на информатичката технологија и неселективно напредување на телекомуникациите, банкарскиот сектор нуди можност за лично управување преку платформи и мобилни апликации кои гарантираат непосреден пристап до личните сметки.

онлајн банкарски сметки

Во оваа смисла, на сметки онлајн тие работат на ист начин како сметките традиционален, Иако со некои карактеристики кои се нивни: непосреден пристап, брзина на трансакции, извештаи за враќање на капиталот, апликација за финансиски услуги како заеми, кредити и осигурување.

исто така, la автоматизацијата на операциите ги намалува трошоците за управување, за тоа што си се поевтини за клиентите: недостаток на провизии, административни трошоци и фиксни стапки. Всушност, постојат платени сметки кои дури нудат поврат поврзан со нивната употреба или издавање картички без трошоци.

Пласман на пребројувања онлајн струја

Следната листа ги враќа најдобрите сметки онлајн во зависност од видот на сметката онлајн од кои е, неговите предности и перформанси. Различните типови на сметки претставени подолу вклучуваат заеднички карактеристики и придобивки. Според тоа, тоа не се фиксни категории, туку Тие се организирани според тоа која карактеристика преовладува во секоја од нив. од нив - на пример, профитабилност или цена.

управување со банкарска сметка

Сметки без провизии

Прво на сите, постојат овие видови на сметки онлајн без провизии или трошоци за одржување. Овие типови сметки се користат за бесплатно извршување на најчестите банкарски операции, Под некои услови: директно депонирајте платен список, одржувајте рамнотежа на сметката, правете што повеќе месечни депозити итн.

Овие типови на евтини услови и бенефиции може да се најдат во други видови на сметки — платен список, награден, заштеди —, меѓутоа, она што го карактеризира овој тип на сметки е дека барањата се помали и затоа попогодно за лично управување. Помеѓу неговите главни предности може да се спомене:

 • Недостаток на провизии, трошоци за одржување и фиксни трошоци
 • бесплатна дебитна картичка
 • бесплатни трансфери
 • Не бара задолжување од платен список
 • двојна сопственост

Од друга страна, помеѓу главни недостатоци може да се спомене:

 • Немате бесплатна кредитна картичка
 • Замената на валутата има трошок

Сметки за плати

Овој тип на сметки онлајн Тие се карактеризираат со понуда различни бенефиции во случај на директно задолжување на платен список кај субјектот. Понудените придобивки ќе зависат од субјектот што управува со сметката, но генерално од овие се погодни во сите случаи.

мобилна банкарска сметка

Со овие типови на сметки онлајн клиентите имаат можност за директно задолжување на својот платен список и користете го по ваша дискреција и без ограничувања. Банката, од своја страна, согледува поголема достапност на депозити и, според тоа, подобри финансиски перформанси. Затоа нудат бенефиции како подароцибонуси или профитабилност. Нивните главни предности звук:

 • Недостаток на провизии, трошоци за одржување и фиксни трошоци
 • бесплатна дебитна картичка
 • бесплатни трансфери
 • 100 € за директно задолжување плата
 • двојна сопственост
 • нема интерес

Од друга страна, оваа онлајн сметка има недостаток:

 • Лицето мора да биде на возраст од 18 до 31 година

каматоносните сметки

Сметките онлајн Платените услуги се вид на услуга чија главна карактеристика е тоа што дозволуваат заработите поврат на вашето вработување. Навистина, тие нудат а приход во форма на интерес, во зависност од вложените депозити: клиентот само задржи редовно салдо на вашата сметка.

Ова, сепак, не го спречува клиентот веднаш да располага со своите пари и нема ограничувања -почитувајќи ги условите претходно воспоставени со субјектот-. Обично тоа се сметки. онлајн дека тие се многу слични на сметките за плати. Помеѓу неговите главни предности може да се спомене:

 • Недостаток на провизии, трошоци за одржување и фиксни трошоци
 • бесплатна кредитна картичка
 • бесплатни трансфери
 • До 340 € за првите две години
 • До 5% АПР за првата година
 • До 2% април втората година

Помеѓу твојата недостатоци Се споменува:

 • Нема бесплатна дебитна картичка

Тековни сметки

Проверка на сметка Тој е еден од најтрадиционалните во секторот.. Тоа е онлајн сметка која овозможува секојдневно управување без потреба од било каков тип на врска со субјектот или банката. Во оваа смисла, сите класични операции може да се извршат без обврзувачки услови.

каматоносните банкарски сметки

Овие се слични во однос на сметките без провизија, иако бараат помалку барања: без потрошувачка, депозити, обработка или број на месечни трансфери. Меѓутоа, доколку имаат одредени барања за вработување кои може да бидат единствени. Помеѓу неговите предност може да се спомене:

 • Недостаток на провизии, трошоци за одржување и фиксни трошоци
 • бесплатна дебитна картичка
 • бесплатни трансфери
 • Плаќања од апликацијата мобилен
 • Обработка 100% онлајн

Од друга страна, ако имате некои недостатоци:

 • Не нуди бесплатна кредитна картичка
 • Достапно само за нови клиенти

Штедната сметка

Конечно, сметките онлајн на заштедите се банкарски инструменти чија основна цел е штедење. Тоа е комбинација од сметката за плати и наградената сметка, онолку колку што заштедите произведуваат просечен принос со одржување на салдо на сметката.

работа со банкарски сметки

Меѓутоа, за разлика од сметките за плати, не бара толку многу барања. Поради тоа се намалува профитабилноста, но и износот на средства потребни за негово ангажирање. Овој тип на сметки не дозволува побарајте финансиски услуги како аванси или заеми, бидејќи неговата цел е заштеда. Помеѓу неговите Главната предност може да се спомене:

 • Недостаток на провизии, трошоци за одржување и фиксни трошоци
 • бесплатни трансфери
 • Бесплатно подигање пари на банкомат

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.