Најдобри инвестиции за минување на тивко лето

Верано Со доаѓањето на летото уште еднаш, проблемот ќе се зголеми што имаш врска со заштедите. Бидејќи всушност, тоа е период од годината тоа е многу комплицирано и може да ви фрли повеќе од еден проблем. Кога она што навистина ви треба е да поминете неколку мирно со вашите пријатели. Исто така, не е добро време да ги направите вашите средства профитабилни на пазарите на акции. Од ова сценарио, сосема е нормално дека имате многу сомнежи за тоа што треба да направите во вашите односи со светот на парите.

Една од вашите цели во овој период од годината е секако да ги направите операциите профитабилни. Но, во овој случај, тоа нема да биде од помало значење зачувајте ги вашите пари во однос на другите размислувања или поагресивни пристапи. За да биде така, нема да имате друго решение да ја менувате вашата стратегија за инвестирање отсега. Бидејќи тоа е нешто посебен период од годината што ќе бара третман суштински различен од другите месеци. Со цел да ги подобрите придобивките од вашето финансиско работење.

Вистина е дека немате толку многу опции колку што можете да замислите од самиот почеток. Но, напротив, треба да барате алтернативни предлози што досега не сте ги разгледувале. Во секој случај, нема да имате друг избор освен план за инвестиции за овој важен период од годината. Таму каде што не треба да оставате ништо на импровизација, и покрај тоа што имате многу повеќе време за одмор. Така што преку стратегијата можете да ја имате заслужената награда. Ние ви обезбедуваме неколку други идеи за да ги инвестирате вашите заштеди во текот на летото.

Летна инвестиција: торба

торба Секако, инвестициите на берзата мора да бидат присутни во текот на овие летни месеци. Но, под поголема претпазливост поради посебните карактеристики на овој период од годината. За да имате помирно лето нема да имате избор освен да изберете најконзервативни стратегии. Со цел да ги зачувате вашите парични придонеси. Под овие пристапи, една од првите опции е да се побара принос на дивиденда. Иако во овој случај, тоа ќе биде за поголеми периоди на трајност. Барем да се кандидира до крајот на годината.

Ако ја изберете оваа алтернатива во инвестициите, ќе можете да добиете едно од највисоките приноси на финансискиот пазар во овој момент. До достигнување на А. врати до 8%, и над тоа што го даваат други финансиски производи. Без оглед на неговата цена на пазарите на капитал. Покрај тоа, вредностите што ја прават оваа дистрибуција меѓу нејзините акционери се многу солидни и стабилни. Не е изненадувачки, тие не се многу склони да изведуваат многу спектакуларни движења. До тој степен што е многу ефикасна стратегија да се развие во овој период од годината.

Од друга страна, тоа е многу оригинален начин да ги зачувате своите позиции на финансиските пазари. Друга опција што треба да ги испланирате вашите инвестиции во текот на летото е барајте конзервативни вредности кои покажуваат слаба осцилација на нивните цени. Преку котирани компании кои немаат големи задолжувања, или проблеми во составот на нивните акционери. Со овој профил имате многу предлози да отворите позиции во овие месеци. Во сектори важни и разновидни како електрична енергија, храна или автопати.

Мешани инвестициски фондови

Можете исто така да комбинирате фиксен приход со варијабилен приход доколку тоа е ваша желба. Преку мешани инвестициски фондови. Со многу предлози што компаниите за управување ги развиваат. Од ова сценарио, многу е задоволителна идеја да ги зачувате вашите заштеди додека се обидувате да ги зачувате вложените капитал. Со голема предност на провизиите што ќе мора да ги платите за склучување договори со овие производи и дека тие не се многу експанзивни. Дури и пониска од другите формули за инвестиции.

Имате само една важна дисфункција и тоа е во тоа што инвестициските фондови се специјално насочени кон пошироки услови. Но, со предност што можете да го изберете процентот што сакате да го дадете на финансиското средство што ќе го вработите. Имате средства од овие карактеристики што се умерен, одбранбен или агресивен. Во зависност од профилот што го претставувате како среден или мал инвеститор. Се разбира, профитабилноста што можете да ја добиете преку овој финансиски производ нема да биде претерана. Но, барем ќе ви помогне да ги заштитите парите ова лето.

Многу краткорочно оданочување

наметнувања Ако, и покрај сè, вашата намера не е да го ризикувате расположивиот капитал, нема да имате друга опција освен да прибегнете кон орочени депозити. Но, во овој случај, во период од една до три години, само период што трае летото. Постои класна работа што треба да ја претпоставите, а тоа е дека каматната стапка што ќе ви ја понуди овој модел на заштеда е практично минимална. Каде што ќе биде многу тешко да се надмине бариерата од 0,75%. Но, наместо тоа ќе имате фиксен и загарантиран поврат што ќе ја добиете на вашата сметка за проверка кога ќе истече. Со сигурност дека кога ќе се вратите од одмор ќе ги вратите депонираните придонеси.

Во моментот, банките генерираа многу наметнувања на овие карактеристики. Преку разни модели кои се обидуваат да го направат вашето вработување пофлексибилно. Една од најиновативните стратегии е онаа развиена во рамките на понудите за нови клиенти. Така што на овој начин, надминете ги комерцијалните маржи што ги нудат финансиските институции. До тој степен што може да добиете А. принос близу 3%. Без никаков вид на провизии или други трошоци при неговото управување или одржување.

За да се подобри профитабилноста, овозможени се депозити поврзани со други финансиски средства. Доаѓаат од акции, благородни метали, суровини или дури и на пазарот на валути. Тоа е финансиски производ со загарантирана профитабилност, но за да се подобри повратот на заштедата, ќе треба да се исполнат низа цели. Тоа од друга страна, не во сите случаи. Депозитите, накратко, ви овозможуваат многу начини да ги заштедите заштедите ова лето.

Банкарски белешки: друга опција

Овој производ исто така може да ви помогне да ги заштитите вашите придонеси во овие месеци. Но, и во овој случај, под многу слаби перформанси, и секогаш под 0,4%. Тие имаат различни услови на трајност, од еден месец до подолг период. Со слична структура претставена со орочени депозити. Но, со таа разлика што каматата ја добивате во прецизниот момент на вработувањето. Иако напротив, нема гаранција за оние во случај на непредвидлив процес или банкрот на финансиската институција.

Наместо да генерирате интерес, вашата вистинска мотивација е тоа ќе бидеш мирен во текот на месеците што трае банкарската белешка. Од друга страна, не можете да заборавите дека станува збор за финансиски производ кој очигледно опаѓа меѓу преференциите на малите и средни инвеститори. Бидејќи во време кога каматните стапки се на минимални нивоа, тоа не е најдобро препорачано поради неговите посебни карактеристики. Во секој случај, тоа е друга алтернатива што ја имате за ова ново лето.

Средства со кои се тргува со размена: многу флексибилни

позадини Но, ако има производ што е особено прилагоден на овој период од годината, тоа е популарниот ЕТФ, с. Пред се затоа што се вклучени сите видови инвестиции. Од инвестирање во берзански индекс до заземање позиции на пазарот на стоки, без воопшто да заборавиме на обврзници или воопшто на фиксни приходи. Не можете да заборавите дека средствата со кои се тргува со размена е мешавина помеѓу заеднички фондови и купување и продажба на акции во торбата. Бидејќи во секој случај, многу флексибилен модел на заштеда што може да се прилагоди на вашиот профил на инвеститор.

Тие се достапни во понудата дадена од финансиски институции и со провизии кои не се издвојуваат по нивната специјална цена. Од друга страна, овој производ е силно препорачан за периоди на траење од еден до три месеци. Каде што можете да добиете одлична награда ако вашето портфолио еволуира поволно на финансиските пазари. Иако не без ризик, особено во некои од најагресивните котирани компании. Како што се оние од акции и други алтернативни пазари.

Конечно, можете исто така да заземете позиции во forex пазар. Потребни ви се неколку трговски сесии за да ги постигнете своите цели. Но, како и да е, ќе ви треба повеќе учење за да ги развивате своите операции. Бидејќи всушност, ризиците се секогаш присутни на финансискиот пазар толку чуден колку што е ова. Со поголема нестабилност од останатите, со многу забележителни разлики помеѓу максималната и минималната промена.

Не залудно, тргувањето со валути ви овозможува да направите точни и многу брзи операции, без цврстина што ви ја нудат некои од финансиските производи што ви ги изложивме. Во секој случај, оваа година нема да имате изговор да ги направите заштедите профитабилни, дури и од различни стратегии, а во некои случаи и иновативни. Таму каде што ќе бидеш само тој што ја има последната одлука за тоа што имаш или што не треба да правиш во овој период од годината. Или можеби, исто така, претпочитате да му дадете одмор на вашиот аспект на инвеститорот и на овој начин да уживате во вашиот заслужен одмор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.