Дуро Фелгуера расте за 40% за еден месец

тврда ФелгуераЕдна од најжешките акции што ни ги донесе шпанскиот пазар на акции е несомнено Дуро Фелгуера. Неговите постапки се ценети за нешто повеќе од 40% во текот на месец август, откако го задржа многу забележителниот тренд на опаѓање на топ листите. Тоа е мала капа за безбедност што ги зголеми своите операции во овој период. До точка да станеме најмногу профитабилни на ова лето. Со значително зголемување на откупните операции од крајот на јули.

Оваа повеќе од важна ревалоризација се должи на појавата на гласини за можен влез во нејзиниот капитал од страна на компанијата Acciona. Овој факт беше одлучувачки за неговата цена да експлодира на многу вирулентен начин околу триесет дена. Со трговски сесии каде што се крева достигнаа проценти поголеми од 5%. До конечно добивање профит над 40%. Ниту една друга вредност на националните акции не ги постигна овие бројки. Под тренд на меѓународните пазари кој не е прецизен нахакан, туку напротив на континуирана страничност.

Дуро Фелгуера е една од вредностите што тие се сметаат за "чихарос". Со други зборови, тие одат нагоре и надолу многу често и што е уште поважно, со многу мал обем на деловна активност. Поради оваа причина, тие се многу опасни и повлекуваат низа ризици што не ги прават многу погодни за вработување. Се разбира, голема капитална добивка може да се постигне за само неколку дена. Но, од истата причина можете да изгубите многу важен дел од вашите инвестиции. Кога нестабилноста е еден од нивните главни заеднички именители бидејќи постојат значителни разлики помеѓу нивните максимални и минимални цени.

Дуро Фелгуера многу близу до еврото

храброст Овие гласини за плановите на Дуро Фелгуера доведоа до тоа нејзините акции да бидат сега многу близу до единица евро, поточно со 0,85 евра по акција. Откако експлодираа на финансиските пазари како резултат на оваа вест. Или да ја кажам вистината за некои гласини кои до денес не се потврдени, иако ниту е одречен. До тој степен што некои мали и средни инвеститори се заинтересираа за еволуцијата на оваа астуристичка компанија. И покрај сè, неговото годишно салдо останува јасно надолно, а од почетокот на годината се намалува со не помалку од 29%. Иако сега е важно за инвеститорите што ќе прават нивните акции од сега.

Во оваа смисла, мора да се запомни дека тоа беше во месец февруари, каде што беше највисок во годината, на нивоа од 1,40 евра по акција. Да се ​​развие беспрекорен тренд на опаѓање што го натера да ја посети зоната од 0,40 евра. Губење на вредноста стабилно и малку по малку, што го доживеа очајот на нејзините акционери. Додека не се појават овие гласини и тоа не беше причина за оваа радикална промена во трендот. Иако, во моментот, без да се достигне максималната зона на нејзините цени и тоа што го доби во текот на првиот квартал од оваа година. Каде лежи еден од клучевите за потврда на овие изгледи на берзата во тоа дали ќе може да го надмине важниот отпор што го има во евро-единицата

Негира за овие движења

активираат Во секој случај, Дуро Фелгуера посочи дека сè уште не е отворен процес на преговори. Ниту со Acciona ниту со други деловни групи. Иако во својата изјава испратена до Националната комисија за пазар на хартии од вредност (ЦНМВ) е јасно дека е отворен за овие можности. Што им даде можност на купувачите да се вратат на финансиските пазари. Каде што купувањата се наметнуваат силно врз продажбата. Не залудно, се надевам дека ќе се постигне еден вид договор во текот на следните неколку дена. Бидејќи ако не на овој начин, падовите може да бидат подеднакво насилни и со необична брзина.

Оттогаш, Дуро Фелгуера не пријавил никаква промена во ситуацијата, барем официјално. Иако гласините не престанаа да се населуваат во паркетот на Мадрид. Во какво форма се чека напнато да се види каде конечно ќе стигнат овие гласини за малата компанија. Сепак, акциите на оваа индустриска група тие губат 40% во споредба со цените од пред една година. Во секој случај, постои ризик да се преземе на отворени позиции со оваа вредност од сега па натаму. Затоа што има многу пари што можат да се изгубат.

Консензусот укажува на продажба на нивните акции

Во рамките на овој општ контекст, мислењето на финансиските аналитичари се наведнува на продажба на вашите позиции. Иако некои од нив доделуваат целна цена што е многу близу до единица евро. Во секој случај, многу близу до нивоата на кои се тргува сега. Во однос на општиот консензус, препораката генерира налог за продажба или силна продажба на мали и средни инвеститори. Додека многу малку се одлучуваат за позицијата на задржување.

Во секој случај, многу е ризично да се влезе по вредност со тековните цени. Бидејќи ако не се потврдат гласините што се концентрирани на пазарите на акции, падот на цената може да биде монументален. Или барем со ист интензитет со кој се случија зголемувањето во последните недели. Се разбира, има многу што можете да изгубите во овој момент доколку не се решат проблемите во рамките на вашите акционери. Со мерки на претпазливост во сите стратегии што од сега ќе ги користите.

Thereе има ли бел витез?

cnmv Друг аспект од голем интерес за интересите на Дуро Фелгуера ќе бидат оние што се однесуваат ако Акциона ќе биде конституирана на крајот како „бел витез“ толку посакувана од инвеститорите. Така што на овој начин, спасете ја компанијата од економската состојба во која се наоѓа. Бидејќи може да биде дури и друга од хартиите од вредност кои котираат на континуираниот пазар. Без друга цел, освен рефинансирање на вашиот долг, освен вашите специфични проблеми. Aе биде прашање на време да се знае каков е резултатот на оваа летна сапуница во однос на домашните пазари на акции.

Иднината на нејзината цена во голема мера ќе зависи од тоа дали оваа заедничка бројка ќе се појави на меѓународните берзи. Во моментот нема што да се посочи на еден или на друг начин. Поради оваа причина, многу е ризично да се отворат позиции. Но, напротив, најразумно нешто да се направи е да се почека настаните да започнат секаков вид стратегии за инвестирање. Каде што ќе биде најрелевантно дека панорамата е разјаснета во наредните денови или недели. Оваа одлука веројатно нема да трае многу подолго. Тогаш да, веќе може да земете друга алтернатива во однос на постапките на Дуро Фелгуера.

Одложување на вашиот долг

Друга вест што ни донесе ова лето во однос на интересите на Дуро Фелгуера е одложување на неговиот долг. И тоа ќе има максимално траење до 30 септември 2017 година. Во оваа смисла, нето-долгот на компанијата од Астуриа и што го одржува кај банките изнесуваше, на крајот на првиот квартал до 205 милиони евра. Исто така, тоа беше една од најрелевантните причини за поскапување на нејзините акции. Со ревалоризации во една сесија до 3%. Сепак, тоа е термин толку краток за да се продолжи со ова сценарио на генерализирани зголемувања.

Тоа ќе биде уште еден од аспектите што отсега ќе треба да бидат многу внимателни за да се потврди која ќе биде најдобрата иницијатива да се користи со овој предлог на шпански акции. Не може да се заборави дека тоа е вредност со многу нестабилност, можеби прекумерно. Со многу радикални реакции на какви било новости генерирани на финансиските пазари. И, тоа може да ги попречи стратегиите што од сега ќе ги носите.

Многу ризична вредност

Исто така, ќе биде многу препорачливо да не ги посветувате сите ваши финансиски придонеси на оваа опција на торбата. Но, многу мал дел од тоа. Без да можете да влијаете на салдото на вашата сметка. Сето ова како превентивна мерка за заштита на вашите монетарни позиции. Не можете да го заборавите тоа Дуро Фелгуера тоа е една од најкомплицираните вредности за работа, особено за инвеститорите кои обезбедуваат помалку искуство во овој вид на работење. Бидејќи во добар дел од приликите се движи кон гласини, како што се случува во моментот.

Се разбира, тоа не е сигурно стабилен предлог за инвестиции. За тоа, имате други попријатни опции за да ја задоволите вашата желба да ги направите заштедите профитабилни од овие пристапи. Не е изненадувачки, тоа е една од најагресивните акции на шпанскиот континуиран пазар и која експлодираше по шпанските празници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.