Кредити без платен список: дали е можно?

заеми Додека одите да побарате некој вид заем, не се сомневајте дека првото нешто што ќе го побараат од банката ќе биде вашиот платен список. Или барем редовните приходи добиени од вашата професионална или деловна активност. Па, ако го немате овој важен документ, треба да очекувате најлоши реакции. Тоа е да се каже, дека ти одбие барањето на која било лична кредитна линија. Сепак, немате сè изгубено затоа што имате непарна стратегија да постигнете ликвидност без придонес на платен список.

Од друга страна, платниот список е начин да се добие кредит под услови на регрутирање повеќе добронамерни. Или што е исто, со намалување на каматните стапки што банките ги применуваат на вас, како на пр ослободување од провизија и други трошоци при неговото управување и одржување. Но, фокусирање на тоа што се заеми без платен список. Така што на овој начин, можете да го тужите од овие прецизни моменти. Бидејќи ќе имате повеќе од една алтернатива за да го задоволите ова барање што во моментов го имаат добар дел од корисниците во Шпанија.

Бидејќи заемите без платен список можат да се формализираат преку самите банки. Но, и преку други маркетинг канали. Како на пример, од кредитни институции до физички лица или дури и во дигитални платформи. Во секој случај, ќе имате одговор на вашите специфични потреби за ликвидност. Иако е погодно да знаете дека тие ќе генерираат услови за формализација, во некои од многу тешките случаи или дури и од навистина тешки пристапи. Дали сте подготвени да знаете од каде потекнуваат овие специјални линии за финансирање, но истовремено и чести меѓу корисниците?

Кредити без платен список во банки

банки Можете да отидете во вашата вообичаена банка да побарате кој било од заемите без платен список тие пазаруваат во овој прецизен момент. Бидејќи всушност, во некои од тужбите што можете да ги презентирате, можете да го официјализирате без никаков проблем. Иако со сета сигурност дека ќе наметнат други видови услови. Дали сакате да знаете некои од најрелевантните? Па, едниот од нив ќе се состои во склучување договори за други производи со субјектот. На пример, пензиски планови, инвестициски фондови или лично осигурување, меѓу некои од најважните.

Овие кредитни линии се овозможени за финансирање на помал износ. Општо за суми под 10.000 евра и со максимален рок на отплата од десет години. Сепак, мора да бидат исполнети низа други барања. Меѓу оние што се истакнуваат дека тужителот не е вклучен во А. список на стандардно, како РАИ или АСНЕФ, имаат одлична банкарска евиденција, а во некои случаи дури имаат и лична гаранција или материјални добра. Бидејќи, всушност, еден од клучевите за добивање на ваков вид заем престојува во присуство на гарант.

Услови за заем

Ако сакате да побарате некој од овие банкарски производи, треба да знаете дека нема да има попуст во однос на каматните стапки што банката ќе ги примени на вас. Ако не, напротив, најчестите комерцијални маржи во моментот се движат на ниско ниво. Имено, помеѓу 7% и 10%, во зависност од бараната кредитна линија. Друг аспект што ќе треба да го процените е дека тие сигурно ќе имаат одредена провизија, главно оние за студирање или испитување, што може да достигне до 2% од вкупната сума. Нешто што им недостасува на неплатените заеми.

Доделено од финансиски субјекти

платформи Ако на крајот не ви го доделат ова финансирање, секогаш ќе имате прибегнување кон избор на заемодаватели. Објектите за нејзина концесија се поедноставни, иако за возврат ќе ги заострат условите при нејзиното вработување. Ова е на овој начин затоа што тие нема да бараат поддршка на платен список или редовен приход. Но, со некои многу поголем интерес, секогаш над 10%, а во некои случаи и значително повеќе. Така, крајната цена на нејзината концесија ќе биде поголема за вашите интереси како корисник. Со предност што нема да ве прашаат каде ќе го распределите и ќе го имате за многу пократок временски период во однос на банкарските заеми.

Од ова сценарио што ви е презентирано, износите што ќе ви бидат доделени ќе бидат многу поограничени. Од 500 до 10.000 XNUMX евра приближно и да, без никаков вид на провизии и други трошоци во неговото управување. Условите за негово враќање, пак, се подолги и ќе имаат значителни казни ако не ги исполнувате роковите за плаќање на месечните рати. Ова е една од најголемите недостатоци на прибегнување кон финансирање исто толку нетипично, колку што е ова навистина.

Од финансиски платформи

Една од последните можности што треба да ги посетите на пазарот за пари е преку платформи со овие карактеристики. Тие се многу едноставни за извршување на операциите и исто така не бараат од вас да ги презентирате платниот список или другите вообичаени барања во барањата упатени пред банкарските субјекти. За неколку минути ќе имате пари на вашата сметка. Но, како и во претходниот модел, износите се мала количина. За мали побарувања кои имаат ограничување од 1.000 евра. Тие се износи што ви служат само за да излезете од некои други монетарни проблеми.

Од друга страна, тие, исто така, ќе применуваат многу тешка каматна стапка и над онаа што се применуваа во претходните формати на финансирање. Од овие платформи не го нарекуваат камата, туку напротив тие се такси. Тоа е суптилна разлика што треба да ја земете во предвид од сега па натаму. Но, нејзината најголема вредност е што тоа е линија на финансирање што е овозможено за луѓе кои не можат да пристапат до производите развиени од банките. На пример, млади луѓе, студенти или рентиери. Каде што административните процедури ќе бидат значително помалку.

Кредити за млади

Еден од социјалните сегменти кои се присутни во т.н. заеми без платен список е оној на помлади клиенти. Бидејќи, всушност, во повеќето случаи придонесот од кој било вид редовен приход не е потребен, од логички причини. Ако не, најлошото сценарио ќе бара само присуство на нивните родители или старатели како гаранти. Тоа е, тие ќе бидат бројките што ќе бидат одговорни за долгот што го склучиле овие клиенти. Иако е вистина дека овие кредитни линии генерално претставуваат подобри услови за договор, отколку преку преостанатата понуда.

Кредитите за млади, без придонес на платен список, се продаваат по поконкурентни каматни стапки од останатите. Примена на каматна стапка која се движи помеѓу 5% и 7% приближно. Сепак, овие предлози се насочени кон многу специфични потреби на овој важен социјален сегмент. На пример, за финансирање на вашите студии, вашите најблиски потреби или дури и за создавање на вашата прва компанија. Покрај тоа, сосема е вообичаено тие да бидат ослободени од провизии и други трошоци при нивното управување или одржување. Но, тие одат уште подалеку со повремено вклучување на а грејс период што обично трае помеѓу една или две години.

Карактеристики на овие заеми

договор Во секој случај, овој вид на финансирање се карактеризира со низа особености кои се лесни за идентификување. Со многу забележителни дивергенции во однос на кредитите што бараат придонес од платен список, пензија или редовен приход. Што се однесува до примерите во следниве случаи:

 • Тие нема да генерираат никаков вид на бонус во однос на каматните стапки што важат за овие банкарски производи.
 • Многу е покомплицирано да се договорат со нив откажувања од провизии и други видови трошоци во неговото управување.
 • Овој недостаток, како што е отсуството на приход од работа, може да се коригира преку други стратегии: вработување други производи, поголема врска со банка и сл.
 • Ако не го презентирате овој документ, ќе ви биде многу потешко да имате а персонализиран во времето на потпишување на договорот. Надвор од нејзините првични услови.
 • Тие ќе бидат распределени на бендовите во износ од мала количина, скоро секогаш под 10.000 XNUMX евра. И во тој случај, проблемите ќе бидат мали во времето на преговорите.
 • Треба да бидете многу внимателни со вашиот избор, бидејќи понекогаш е доволно за вас да придонесете неколку фиксен приход секој месец. Дури и ако не сте сопственик на ниту еден платен список или имате фиксна и стабилна работа.
 • Во некои случаи, оваа пречка ќе ви оневозможи да имате а месечна претплата подостапна. Тоа е, од сега ќе плаќате повеќе пари.

Во секој случај, нема да имате пристап до повеќе или помалку традиционални извори на финансирање под никакви околности. Но, напротив, она што ќе го откриете е дека ќе имате повеќе потешкотии во изборот на кредитната линија што најдобро одговара на вашите вистински потреби. Впрочем, тоа е главниот недостаток на неисполнување на овој важен услов со вашата банка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.