Дали може да се откаже банкарски депозит?

откажете Еден од најголемите проблеми вклучени во ангажирање банкарски депозит е фактот дека паричните придонеси можат да се повратат откако ќе се формализираат. Тоа е она што се нарекува рано откажување и може да се оствари преку делумно или вкупно спасување. Ова сценарио може да се развие поради недостаток на ликвидност од страна на нејзините носители во одредени сценарија што може да се појават. Меѓу оние што се издвојуваат за постоење на долг кон трети лица, даночни обврски или каква било друга сметководствена потреба во домаќинствата. До степен до кој е потребно да се прибегне кон парите од орочени депозити.

Орочените депозити имаат периоди на задржување кои мора скрупулозно да се набудуваат. Тие можат да бидат 6, 12, 24 или дури и повеќе месеци. Но, што се случува ако во периодот на трајност клиентите треба да ги користат овие средства? Па, на прво место, нема да има друг избор освен да се анализира дали е во договорот овој одлив на пари е дозволен. Затоа што не во секое време истото сценарио е секогаш исполнето. До тој степен што може да создаде повеќе од една несигурност за тоа што треба да направите како штедач што сте.

Во рамките на ова општо сценарио, најчесто е дека не можете да извршите откуп, делумно или целосно, и сè до неговото истекување. Факт што може да генерира повеќе од еден проблем за корисниците на банка и што можеби ви се случил во одреден момент од животот. Како и да е, во оваа статија ќе ги објасниме сите сценарија што можат да се појават за да можете правилно да го решите ова сценарио. Без оглед на тоа дали или не мора да заработите провизија или казна за овој инцидент. Затоа што од сега ќе биде многу важно за вашите лични интереси.

Комисии за депозити

комисии Нормално, орочените депозити носат провизија за предвремено откажување и неговиот износ е обично опсег помеѓу 1% и 3% за интересите на овој значаен банкарски производ. Па, добар дел од овие финансиски производи вклучуваат казна од овие карактеристики доколку се работи за некој вид спасување за парични придонеси. Или делумно или за вкупно спротивно на вложениот износ. Сепак, треба да се истакне дека тоа е стапка на каматата што ја собира данокот, а не на вложениот капитал. Тоа е суштинска разлика што мора да претпоставите ако ја поминете оваа ситуација.

Од друга страна, исто така е многу важно да се знае дека овие видови казни треба да бидат вклучени во договорот за овој производ. Бидејќи да не беше така, банките не можеа да ви наплатат каков било вид на провизија, бидејќи можевте да го побарате веднаш со неговото последователно враќање, бидејќи се смета дека е јасно навредлива клаузула. Општо земено, орочените депозити вклучуваат провизија од овие карактеристики, така што ќе ги депонирате парите до прецизниот момент на истекот на истите. Каде ќе ги добиете вашите финансиски придонеси плус нивните соодветни интереси.

Стратегии за неплаќање провизии

Во секој случај, и да се обидете да ги заобиколите овие мали трошоци што ги имаат банкарските депозити, имате некој друг механизам што може да ви помогне да го задржите овој трошок. Една од нив се состои од запишување депозити пократко во однос на должината на престојот. Тоа е, на 1, 2 или дури 3 месеци за да можете да бидете во подобри услови во ликвидноста на вашата сметка. Не е изненадувачки што во овие периоди е посложено да имате итност што резултира во тоа да морате да го спасите вашиот капитал. Решавањето на пократки рокови е секогаш многу ефикасно решение за да се избегне паѓање во овој инцидент што може да создаде повеќе од еден проблем од сега.

Друг механизам што го имате при рака за да го избегнете ова сценарио во основа вклучува не инвестирање на сите ваши заштеди. Ако не, напротив, ќе биде доволно тоа Судби само еден дел од нив. На овој начин, сигурно нема да мора да го користите вашиот депозит кога немате позитивно салдо на вашата штедна книшка. Во оваа смисла, треба да мислите дека неочекуваните трошоци секогаш се појавуваат секоја година. На пример, детското училиште, плаќање на стоматолог или дури и неочекуван долг пред трети лица. До тој степен што може да создаде многу сериозен проблем во вашите лични сметки.

Депозити во натура: нема откуп

подароци Орочените депозити се продаваат под различни модели и некои од нив не дозволуваат предвремено откажување. Ова е она што се случува со депозитите во натура по тоа што не е дозволено под никакви околности да можете да повлечете пари предвреме. Треба да запомните дека оваа класа наметнувања се карактеризира фундаментално затоа што не ги нуди своите носители парични пари, како и од друга страна е нормално. Ако не, напротив, нивната одмазда се материјализира преку сугестивни подароци.

Па, ако сте склучиле договор со еден од овие банкарски производи, нема да имате друг избор освен да почекате да истече за да ги имате сите заштеди. Тие не ви дозволуваат да извршите откуп, ниту делумно ниту целосно, бидејќи подароците што ги даваат во прецизниот момент кога ќе го претплатите производот. Тоа е, на почетокот, а не на достасување, како што се случува со добар дел од орочените депозити. Покрај тоа, уште еден нејзин недостаток е што оваа класа производи има подолг период на задржување отколку во другите производи. Тие се движат помеѓу 12 и 36 месеци во која не можете да направите апсолутно ништо ако ви требаат пари. Погодно е да не го заборавите за да избегнете некое друго непријатно сценарио.

Повторно преговарајте за интересите

Друго од сценаријата што може да се генерираат од овие моменти е дека сте пред депозит, во кој, всушност, не размислува за провизии или казни за овој концепт. Но, каде што нема да имате друг избор освен да преговараме за вашите интереси ако го откажете рано. До точка дека нови услови тие нема да бидат поволни за вашите посебни интереси како порано. Бидејќи, всушност, каматната стапка што тие ви ја нудат може да се намали до половина како резултат на оваа ваша потреба. До точка, дека на одреден начин, ќе се соочите со поинаков финансиски производ од оној што сте го договориле на почетокот.

Од друга страна, исто така е препорачливо да се анализира дали овој вид наметнување ви одговара за вработување или можеби не се многу поволни за вашите интереси како мал заштедувач што сте. Во оваа смисла, нема сомнение дека тоа ќе значи намалување во однос на профитабилноста што корисникот може да ја добие. Друга класа на депозити што нема да вклучуваат провизии ќе бидат оние со пократки рокови, до 3 месеци што може да не подлежат на повлекување готовина од страна на нивните иматели. За останатите, промотивните или поврзани со други финансиски средства тие ќе продолжат без да можат да ја извршат оваа монетарна операција.

Дали е погодно или не да ги вработувате?

депозити Во секој случај, клиентот мора да анализира дали е погодно да се претплати наметнување под овие провизии. Бидејќи просечната профитабилност на овие финансиски производи во моментов е 0,12%. Како последица на одлуката на Европската централна банка (ЕЦБ) да пониска цена на парите и тоа доведе до тоа интересот во овој момент да биде 0%. Со други зборови, на историски падови, фактор што навистина му штети на склучувањето договори за какви било банкарски орочени депозити. На штета на другите инвестициски модели, како што се инвестициски фондови што можат да генерираат поголема поврат на заштедите, иако без тоа да се гарантира во кое било време.

Сега кога треба да направите спас, време е да анализирате како е депозитот што го формализиравте и потенциравте ако е профитабилно да се изврши оваа акција. Бидејќи може да откриете дека интересот што ќе замине на вашата штедна книшка ќе биде минимален. Тоа е исто како да прашувате дали навистина вреди да се депонираат пари толку долго во банкарски производ со овие карактеристики. Бидејќи на крајот на денот не може да биде најдобрата одлука за заштита на вашите средства. Не е изненадувачки, што ќе има многу малку евра што ќе одат на состојбата на вашата сметка.

Од оваа перспектива, високо платените сметки можат да бидат подобро решение за вашите интереси. Бидејќи освен подобрување на перформансите, секогаш ќе имате целосна ликвидност на износот што го имате на располагање. Без никаков вид на провизии или трошоци за управување или одржување. На овој начин, нема да ги имате проблемите што ви ги предизвикуваат депозитите во моментот. Бидејќи неговата мала профитабилност е надополнета со фактот дека станува збор за производ кој еволуирал многу малку во последниве години. До тој степен што инвеститорите се свртуваат кон други пофлексибилни модели на штедење со повеликодушна каматна стапка. Претставени од одредени видови сметки и инвестициски фондови засновани на фиксен приход.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.