Бидете многу внимателни со позитивните желби во торбата

желби Ако треба да научите нешто од берзата, тоа е дека мора да бидете многу сомнителни кога донесувате одлуки за желбите на трети лица. Да не беше оваа превентивна акција, сигурно повеќе од еден инвеститор ќе банкротираше во своите инвестиции на почетокот на годината. економска криза, на крајот на 2007 година. Бидејќи имаше толку многу позитивни финансиски аналитичари кои предвидоа дека е добро време да се отворат позиции во капиталот. Дури и алудирајќи на Цени од многу акции беа ефтини.

Ризик е да водат многу мали и средни инвеститори, како што е можеби во вашиот случај. Не е изненадувачки, тоа е нешто цинична стратегија од страна на некои компании за финансиско посредување да ги продаваат своите позиции. Ова е релевантно за препораки од некои брокери во смисла дека берзата во моментов е нагорна патека од најмалку 10%. Многу тешка одлука да се донесе во сегашната клима на меѓународните акции.

Можеби сето тоа се должи на деликатната стратегија на овие компании постепено да пуштаат хартија и дека тоа оди кај малите инвеститори како вас. Тоа е нешто што се случува со одредена фреквенција оттогаш силни раце интереси на финансиските пазари се наметнуваат на трговците на мало. До тој степен што ова се оние кои имаат најмногу да изгубат во овие многу посебни, но во исто време и опасни ситуации за да ги одбранат своите позиции во акциите. Како што се покажа последниве години.

Позитивна анализа на берзата, зошто?

Се разбира, постои рационално објаснување за овие ситуации. Тоа произлегува од фактот дека големите инвеститори се држат до некои основни лекции во светот на парите. Бидејќи навистина, ако нешто се научи на берзата, тоа се силните раце тие откупуваат и распродаваат. Ова во пракса се поткрепува со фактот дека се случува спротивното. Тоа е да се каже, додека големите инвестициски фондови ги враќаат своите позиции во највисоките области на овој тренд, кај малите и средни инвеститори тие генерираат поинакво движење. Со влегување во овие позиции и прилагодување на одредена стабилност во законот за понуда и побарувачка.

Оваа практика повлекува сериозни загуби за вториот, или барем со a значително помал потенцијал за ценење до она што треба да биде. Не е изненадувачки што постои одредено нарушување во движењето за влез и излез на финансиските пазари на капитал. Затоа што навистина, ако нешто многу јасно во ова особено сценарио е дека не сите агенции за финансиско посредување одат со вистината напред. Не можете да заборавите дека има скриени интереси што можете да ги зачувате. До тој степен што тие можат да бидат заинтересирани да внесат или излезат од одредена вредност на варијабилниот приход.

Во оваа смисла, нема да имате избор освен да бидете многу размислувачки напред во сите ваши постапки. И ако е можно, вашата најдобра стратегија е да ги спротивставите препораките со другите посредници во светот на финансиите и, конкретно, инвестициите. Можеби отсега ќе имате повеќе од едно изненадување кога ќе соберете ваков вид на информации. Со сосема различни анализи во секоја од анализираните вредности. Beе биде од витално значење за да можете да донесете одлука со целосни гаранции. Или барем да спречите навистина непријатни ситуации за вашите интереси на пазарот на пари. Нешто што не успеваат да го постигнат сите малопродажни инвеститори.

Зошто толку заостануваше во анализите?

анализа Едно од сомнежите што се прашувате со одредена регуларност е причината за овие широки дивергенции за кои придонесуваат најважните меѓународни брокери. Бидејќи навистина, никогаш не можете да заборавите дека нивните активности се суштински резултат чисто комерцијални или деловни интереси. Особено кога не сте ни нивни клиенти и дури немате ни врски со нив.

Намерата на аналитичарот може да биде спротивна на предвидувањето. Со скриени цели што многу малку мали и средни инвеститори навистина ги знаат. Треба само да истражите некои од нив за да ги покажете своите резултати на финансиските пазари. Дури и ако имате малку меморија, можете да запомните што се случило Акциите на Тера. Тие тргуваа на нивоа од 120 евра, а некои од нив сметаа дека се ефтини. Она што се случи подоцна е добро познато за сите корисници на берзата. Ако не затоа што во повеќето случаи тие беа уништени на драматичен, па дури и неразбирлив начин.

Случаи како оние на Тера изобилува со долгата историја на акции. Исто така, не мора да одите толку далеку со време за да пронајдете некои од овие поставки. Затоа што навистина, тоа се случи дури и со постапките на неодамна исчезнатото Banco Popular. Онаму каде што недостасуваа гласовите на некои познати аналитичари на финансиските пазари, кои рекоа дека внесувањето на вредноста е јасна можност за купување во тие прецизни моменти. Би било доволно да отидете во библиотеката на весниците за да пронајдете некои од овие примери кои ја решија одлуката на малите и средни инвеститори во позитивна смисла.

Прилично редовна пракса

Во секој случај, случајот со Тера не е на кој било начин спорадичен, далеку од тоа. Една од најсериозните имаше врска со хемијата пред неколку години. Свилата на Барселона. Кога тргуваше со околу две евра по акција, тоа беше многу препорачано од некои аналитичари на финансискиот пазар. Не е изненадувачки, тие во овој предлог на капитал видоа една од најјасните облози за да ги направат заштедите профитабилни. Неколку месеци подоцна, напуштајќи ги пазарите и на овој начин, малите и средни инвеститори ги изгубија сите свои економски придонеси во еден момент.

Ова покажува дали овој вид тапи препораки во препораките на берзата е етички. Бидејќи овој вид практики што можат доведе во заблуда некој друг мал и среден инвеститор. Со логичките проблеми што може да ги повлече оваа класа на операции во променливиот приход. Таму каде што е многу вообичаено да им се случило на штедачи со помалку финансиска култура. Токму поради оваа причина мора да бидете многу претпазливи со ваквите непрофесионални коментари. Тоа е навистина еден од ефектите што може да го донесе вниманието на овие мислења за тоа што треба да направите на пазарите на капитал.

Што можете да направите во овие случаи?

сценарија Најразумна работа е да се оди извори на информации за целата солвентност што не може да создаде изобличувања во времето на донесување одлуки. Покрај тоа, тие мора да имаат голема независност и да не бидат под влијание на какво било деловно воспоставување со интереси на финансиските пазари. Само тогаш ќе имаме доказ за чистотата на информациите. Бидејќи всушност, постои голема штета што може да се направи ако ги следите овие параметри на анализа.

Во секој случај, исто така треба да имате предвид дека упадот меѓу аналитичарите е еден од заедничките именители на секторот. До точка да бидат направени од луѓе со малку обука на овие специјални пазари. Не е изненадувачки, овие се шират во последниве години како резултат на инциденцата на нови технологии во светот на парите. И покрај сè, секогаш ќе биде потребно правилно да ги спротивставите информациите и анализите. Така што на овој начин, вие сте многу позаштитени од секаков вид нарушувања.

Нејасни операции

Во оваа смисла, има многу коментари на добар дел од малите и средни инвеститори за манипулацијата на која може да подлежат некои од хартиите од вредност на берзата. Особено, сите оние кои се од мала капитализација и ниска ликвидност на пазарите. Не е изненадувачки што со неколку наслови тие можат да ги покачат или намалат цените по своја волја. Како што се гледа во последните месеци. Во некои случаи, со многу штетни резултати за штедачите со отворени позиции во капиталот.

Од ова општо сценарио, не можете да заборавите дека најдобрата стратегија што можете да ја користите отсега е да ги насочите вашите заштеди кон акции со голема солвентност. Каде што ќе биде многу потешко за силните раце на пазарите да ја наклонат еволуцијата на акциите. Во оваа смисла, сите предлози на Ibex 35 Тие обезбедуваат голема сигурност за да можете да ги развивате вашите набавки и продажби. До тој степен што има многу инвеститори кои влегуваат и излегуваат од своите позиции секој ден.

Селективните индекси се едни од најдобрите противотрови за да избегнете да се гледате потопени во сценарија што се навистина непријатни за вашите интереси. Покрај тоа, ќе бидете сигурни дека нема да се закачите на вашите позиции. Тоа е, не можете да ги напуштите пазарите по цени што ги сакате. Затоа што многу пати ќе бидете принудени да извршувате лоши операции и тоа може да го погреши балансот на вашата сметка. Ова е нешто толку важно што нема да имате избор освен да го спречите по секоја цена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.