Маргинална цена, што е тоа и неговото влијание врз економскиот пазар

маргинален трошок

Во рамките на дефинициите за финансии и економија, постои поим што подразбира многу поврзаност со производство на стоки; Овој термин на маргинална цена опфаќа само по себе неколку дефиниции што меѓусебно се вметнуваат овозможуваат да се достигне конечната дефиниција, во која маргинален трошок е стапката на промена што постои со оглед на промената во производството.

Со малку поедноставни термини, можете да го дефинирате маргинален трошок како пораст што постои кај трошоците за производство на единица, кога се зголемува општото производство. Поедноставно, маргиналниот трошок одговара на прашањето Колку ме чини да направам уште 1 единица? Но, за да го разбереме значењето на овој поим на поширок начин, од суштинско значење е да одговориме на други прашања, да започнеме со анализа на тоа што претставува цена.

Маргинална цена

Кога се осврнуваме на производство на некои добра, секогаш зборуваме дека е потребно заедничко учество на неколку елементи, чија интеракција овозможува суровината станува финален производ, за што е предодредено да падне во рацете на крајниот клиент.

Но, што е потребно за да може да се спроведе овој процес?

Земете го на пример процесот на составување на едноставен стол, за кој се потребни табли, цевки и завртки. Процесот на склопување е едноставен, бидејќи доволно е цевките да се навртуваат со плочите за да можат да имаат целосен стол, тоа значи дека за да може да се состави стол потребно е да се купи суровината со која се е произведен, тоа се плочи, цевки и завртки; На овој начин сега знаеме дека постои цена на суровина. Сега, да размислиме што значи ова во однос на другите видови инвестиции.

маргинален трошок

Со цел да се состави стол, не е потребна само суровина, туку и еден од најважните елементи, личност. Ова лице кое е познато како работник или оператор е одговорно за да може да го изврши Процес на склопување, благодарение на што можеме да го добиеме собраниот стол како конечен резултат; И, нешто многу важно е дека, на инвестициите во суровини, сега ги додаваме и инвестициите во работна сила, бидејќи платата што се доделува со цел да се добие човечки капитал за да се спроведе процесот, исто така се смета како трошоци за производство, но не завршува тука.

Така што работникот може да ги претвори цевките и плочите во прекрасен стол, потребна е машинерија за да може да го состави производот, оваа машинерија може да биде, на пример, вежби и некои основи за поддршка на склопот, така да инвестициско производство се додава цената на машините. И, сега, за машината да функционира правилно, потребно е да има електрични или хидраулични приклучоци, за да може да се направат машините да работат, што подразбира дека, за секоја собрана единица, ќе треба да се вчита и една. во енергијата.

Секоја од оние инвестиции што се прават за да се постигне целта за производство на одреден производ се познати како цена на производство на производот. Но, не постојат само гореспоменатите трошоци, има и трошоци за логистика или транспорт, трошоци за администрација, трошоци за даноци, трошоци за одржување, меѓу некои други.

Инвестиции

Во последниве години стана модерен поимот инвестиција, и иако во многу наврати мислиме дека инвестиција е кога акции или некои други финансиски инструменти се купуваат и продаваат, инвестицијата не е секогаш од тој тип; Во производството, процесот на инвестирање се спроведува кога ќе се стави на располагање одреден капитал за да може да се произведе добра. Во овие случаи, повратот на инвестицијата што е направен може да варира во многу аспекти, сепак, истата цел е да се оствари.

маргинален трошок

Во производствените инвестиции, може да се најдеме со можност да продажба на одреден производ дека стана популарна или дека е многу барана; Продолжувајќи со примерот за производство на столици, можно е да откриеме дека една од областите со најголем број клиенти е продажба на столови; Откако ќе се идентификува оваа област на можности, време е да започнеме да зборуваме за проект.

Овој проект се однесува на планирање на целиот процес што е потребен за да се постигне крајната цел, а тоа е продажба на одреден број столици, со кои посакувана заработка. За време на ова планирање се идентификуваат сите трошоци што ќе се направат за да се постигне крајната цел. Овие трошоци се инвестиции што треба да се направат.

Во рамките на точките за кои се смета дека можат да се утврдат крајниот износ на инвестицијатаИмаме инвестиции во инфраструктурата и тоа е дека за да ги произведеме нашите столови ќе бараме простор посветен на чување на суровината што тие ни ја даваат; после тоа, потребна е област за да може да се соберат столовите; а потоа е потребен простор за складирање на веќе собраните столици. Покрај ова, потребен е простор и за канцелариите на администрацијата и за возилата преку кои производството ќе биде испратено до клиентите.

Друг вид инвестиции што се прават во овој проект се дозволите за кои се бара да можат работи правилно; Заедно со ова, важно е да се земат предвид инвестициите во опрема за одржување, што ќе се користи за одржување на целиот систем и сите машини и алатки што се користат во компанијата.

Сега, веднаш штом ја имате вкупната сума за инвестирање, целта се очекува да биде постигната, а главната цел на компанијата е да генерира профит, затоа продажбата на профитот мора да ги надмине направените инвестиции. На овој начин можеме да помислиме на следново.

Откако ќе се направи анализата, да неустра фабрика за столици потребна е вкупна инвестиција од 1 милион евра; а во следните 100.000 години се планира производство на 5 столови годишно од проектот; Ако сакаме да оствариме профит од ова производство, потребно е столовите да се продаваат по цена што овозможува покривање на инвестицијата направена на почетокот, и во времето на одржување на производството, а за возврат, што ја покрива соодветната маргина на профит .

Во нашиот пример, планирањето посочува дека ќе бидат направени вкупно 500.000 столови, за што на почетокот беа инвестирани сума од 1 милион евра, плус месечни инвестиции во врска со платите и суровините, кои се еквивалентни на 10.000 евра месечно. Значи, крајната инвестиција е 1.600.000 евра. И, ако нашата желба е да заработиме 15% во однос на нашата инвестиција, профитот би изнесувал 240.000 евра, што додадено на нашата инвестиција ни дава вкупно 1.840.000 евра како крајна сума што ќе се заработи од продажбата на столчињата. Според нашето планирање на производството, секој стол треба да се продава по 3.68 евра.

Маргинална цена

Кога спроведуваме проект, најприродно е да имаме производство и продажба на проекција, Сепак, постојат моменти кога побарувачката за доброто ги надминува проекциите на проектот, па со цел да се има маргина на време на одговор, проектите прават претпоставки за можно зголемување на продажбата, така што во некои прилики се вклучени и трошоци за да може да се поддршка на дополнителното производство, токму во овие случаи се применува маргиналниот трошок на најдобар начин, тоа е: ако наместо 500.000 единици, сакам да произведам 500.001 единици, колку повеќе, покрај 1.840.000 евра, ќе морам да инвестира со цел да се добие посакуваното производство?

маргинален трошок

Многу е важно да се знаат овие информации за да се знае крајната цена на овие единици, со кои можеме точно да ја дефинираме продажната цена, така што целите на проектот се постигнуваат и одржуваат. Но, како да ги знаеме маргиналните трошоци?

Математички маргинален трошок Тој е претставен како дериват на вкупниот трошок, помеѓу изводот на бројот на вкупните единици; Ова подразбира дека вкупната вложена цена за да се добие утврдениот број на единици треба да се подели со бројот на реални делови, така што може да се дефинира како единечна цена.

Овој маргинален трошок е многу корисен кога се прават проекти бидејќи од финансиска гледна точка, се наоѓа оптимална точка помеѓу трошоците за производство и продажната цена, така што се пресметува соодветната цена по која компанијата не губи пари, но не го злоупотребувајте клиентот. Без сомнение, земањето предвид на овој термин при планирањето на нашите проекти ќе ни помогне да имаме подобар финансиски резултат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.