Кризата што се појавува ги условува пазарите

новите La ситуација низ кои минуваат некои од таканаречените економии во подем, водени од кризата во Турција и АргентинаToе генерира низа сомнежи за светската економија и секако исто така и за економијата. Покрај тоа, тоа ќе биде лакмусов тест за да се покаже како ќе се развиваат пазарите на капитал во наредните месеци. Каде што мора да бидете заштитени од она што може да се случи.

Се разбира, еволуцијата на земјите во подем ќе биде одличен термометар за стратегиите што ќе ги користите за работа на финансиските пазари и особено на берзата. Не може да се заборави дека во овие летни месеци алармите се вклучија кај малите и средни инвеститори заради најавата на претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, за тоа дали е јасна намера двојно да се зголеми алуминиумски тарифи од една од тие земји, како што е Турција. До тој степен што турската лира генерираше пад близу 10% во однос на американскиот долар, со годишно намалување од 50%

Во рамките на ова сценарио се додадени и други многу загрижувачки вести за светската економија, кои се рефлектираат на пазарите на акции и чии главни протагонисти се едни од најрелевантните земји во подем. Како на пример, во Аргентина каде што тежината падна во неговата цена поради очигледен страв за реалната можност да не може да се претпостави рочностите на нејзиниот долг. До тој степен што на пазарите веќе се зборува за појава на нов коралито како оној што се случи помеѓу 2001 и 2002 година.

Се појавуваат: каматните стапки растат

интерес Оваа ситуација во иберо-американската земја на крајот доведе до тоа аргентинската банка издавач да донесе одлука за зголемување на каматните стапки, кои поминаа за многу неколку дена 45% до 60%. Во однос на девизните пазари, одговорот не беше помалку загрижувачки за интересите на инвеститорите. При производство на девалвација на скоро 50% од аргентинскиот пезос во однос на доларот. Во оваа смисла, еден од најпогодените финансиски пазари е шпанскиот поради неговата изложеност на аргентинската економија бидејќи се присутни многу шпански компании. Поради оваа причина, репер индексот на шпанската берза е еден од најпогодените во текот на оваа година.

Но, не само опасностите доаѓаат од Аргентина. Се разбира, ова сценарио веќе не се прошири на другите валути на земјите во подем. На пример, бразилскиот вистински, јужноафриканскиот ранд, мексиканскиот пезос или дури и истиот Руска руба. Главната причина да се објасни оваа многу посебна ситуација низ која поминуваат земјите во подем се темелно се должи на високото ниво на државен долг што го одржуваат овие земји, иако станува збор за многу опасна ситуација која е влошена од други фактори од посебна важност. Како што се предупредува од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

Светска трговија

САД Од друга страна, наметнувањето на остри тарифи од страна на САД значително ја оштетува меѓународната трговија, како што се рефлектира на берзите на скоро целиот свет. До нивоа што не се видени во оваа година, кои треба да исчезнат, со единствен исклучок на американските акции кои се скоро на ниво достигнувања на сите времиња. Предвидувањата за економски раст во светот за оваа година се 4,4%, иако се пониски од 4,7% добиени минатата година. Другите објаснувања за овој пад се должат на специфичното забавување на кинеската економија.

Затоа што навистина, економија на Кина Влијае на тоа и од ефектите на протекционистичките мерки во Соединетите држави и неговиот ефект врз меѓународните берзи може да биде многу негативен за следната година. Особено, во однос на банкарскиот и финансискиот сектор воопшто, што е секако најпогодено од сите. Како што можеби сте виделе во текот на изминатите недели. Во оваа смисла, тоа е сектор што треба да ги избегнувате неговите изложености на берзата како стратегија за одбрана на вашите позиции на пазарите на акции.

Берза во тренд на опаѓање

Се разбира, еден од ефектите што ги предизвикува нестабилноста во земјите во развој е бегството од мали и средни инвеститори. Не е изненадувачки што со ова сценарио веќе има многу инвеститори кои одлучија да ги променат високите каматни стапки што ги нудат берзите и должничките пазари што ги нудат земјите во развој и побараа засолниште на најбезбедните места за финансиските пазари. Една од нив е моментално Newујоршката берза, чијшто најрелевантен индекс е Дау Џонс, е на историски достигнувања и постепено како што минуваа месеците.

Што се случи во нашето опкружување?

Во секој случај, многу од инвеститорите размислуваат како ова сценарио што се отвори во земјите во подем во Европа и секако Шпанија ќе влијае. Па, нивните индекси се свртеа кон средината на годината и тие гледаат паѓаат нејзините главни берзански индекси. Иако сè уште не е со интензитетот на земјите во подем, како што беше логично да се предвиди финансиски аналитичар. Друга многу поинаква работа е што може да се случи следната година и чии изгледи не се позитивни, според извештаите што се појавија во последните месеци.

Во овој случај, причините за објаснување на ова однесување се разновидни и се од поинаква природа. Иако она што најмногу влијае на овој нов тренд е исто така високото ниво на долг што го имаат многу европски економии, особено оние на југот на стариот континент. Каде што изложеноста на некои европски банки кон турската и аргентинската економија е многу силна. Особено, во однос на шпанското банкарство веќе BBVA што има голема врска со османлиската земја. Нешто што може да ја намали тежината на еволуцијата на Ibex 35 поради неговата зависност од банкарскиот сектор.

Повлекување на стимули

draghi Друго објаснување за утврдување на ова сценарио што се случува на финансиските пазари лежи во фактот дека моментот на повлекување на финансиските стимули од страна на владата е многу близу. Европската централна банка (ЕЦБ). До тој степен што оваа многу дискутирана мерка може да го влоши финансирањето на компаниите основани во еврозоната. Во оваа смисла, анализите на банките покажуваат дека берзата може да покаже загуби заклучно со јануари, а во некои случаи и под силен интензитет. Нема да има друг избор освен да бидеме подготвени за ова ново сценарио што го нудат европските берзи и особено шпанското.

Се разбира, ниту Шпанија ниту нејзините финансиски пазари нема да се ослободат од оваа меѓународна ситуација и доказ за тоа е амортизацијата на националните акции од април. Дури ако работите можат да се влошат, според мислењето на некои од најрелевантните финансиски аналитичари. Најдобар совет за инвеститорите е да бидат во ликвидна позиција за тоа што може да се случи во следните. Исто така, како стратегија за искористување на деловните можности што несомнено ќе произлезат отсега. Со цени на акциите кои можат да бидат многу поконкурентни од порано.

Јасно е дека високото ниво на долг и во земјите во развој и во развиените земји може да ја влоши ситуацијата во следните месеци или дури со години. За да се избегне оваа непријатна ситуација, не би било лошо да се применат некои упатства за дејствување што ќе имаат главна цел да ги заштитат своите заштеди пред другите технички размислувања. Како следново што ќе ве откриеме подолу:

 • Не е најдобро време да се инвестира на берза. Може да барате други попрофитабилни алтернативи, како што се суровини или благородни метали.
 • Време е да да ти даде пауза и забележете како еволуираат торбите пред гореспоменатите проблеми.
 • Пожелно е да се најде безбедност Во финансиските производи, мора да барате многу висока профитабилност што на крајот нема да можат да ви ја дадат.
 • Фиксни приходи ќе подигнете го вашиот интерес И можеби е добро време да продолжите со овој вид инвестиции што долго време сте ги заборавиле.
 • Не заборавајте дека заштедите исто така можете да ги направите профитабилни вреќа надолу. Преку инверзни производи кои сега можат да бидат одлична можност да се добијат големи капитални добивки. Иако ризиците се поголеми.

Нема да имате друг избор освен диверзифицирајте ги инвестициите, каде што производите со фиксен приход треба да имаат место во вашето следно портфолио за инвестиции. Не залудно, ќе имате фиксен и загарантиран приход секоја година, иако не многу висок. Но, тоа е предлог што не треба да недостасува во периоди на поголема нестабилност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.