Кредити за создавање на првата компанија

Компанијата

Билансот од минатата година остави поголема тенденција за развој на работна активност како самовработено лице. Всушност, Специјалниот режим за самовработени работници (РЕТА) ја затвори 2017 година со раст на овој професионален сегмент за скоро 3% во споредба со минатата година. Откриено е дека многу од овие луѓе се одлучиле отвори компанија или бизнис од нивните професионални проекти. Добивање поголема важност кај младите, со отворање нови врати за наоѓање можност за работа, со тоа што ќе станете еден од секторите каде невработеноста има поголема инциденца.

Не е изненадувачки, стапката на невработеност кај младите на крајот на 2017 година е 45%, според истражувањето на работната сила, објавено од Националниот институт за статистика (INE). Иако се намалува во однос на 2016 година, каде млади лица под 25 години кои беа без работа беше над овие нивоа. И, тоа заедно со претприемачкиот дух на некои од нив, влијае на нивната желба да создадат своја компанија.

Во рамките на ова сценарио презентирано од националниот пазар на труд, се постигнува а заем стана една од приоритетни цели за претприемачите и мали претприемачи кои сакаат да го промовираат својот професионален проект. Задачата не е лесна во многу прилики, каде што недостигот на понуди и условите што ги водат нивните модели ги прават нивните апликанти да се повлечат. Едноставно затоа што тие не можат да ги преземат долговите генерирани од овие кредити.

Прва компанија: какви модели?

Бидејќи е попосебна кредитна линија, потребни се и различни услови за договор, каде што секогаш се канализира преку микрокредити. На прво место, ќе биде потребно да се претстави одржлив проект, а тоа има одобрение од субјектот што ги издава овие производи. Вистина е дека тие не нудат спектакуларни износи, со проценет максимум околу 30.000 XNUMX евра. Во замена за промовирање на грејс период кој може да достигне приближно од 6 до 12 месеци. Тоа е временски период во кој имателот плаќа само камата без да го амортизира капиталот. Тие се генерално поврзани со линиите за финансирање на младите. Со многу специфична цел, која не е друга, освен да им помогнеме да го направат своето враќање поудобно во однос на другите посложени размислувања.

Елиминацијата на нивните провизии (студија, отворање, предвремена отплата ...) е уште еден од заедничките именители што овие кредити ги презентираат денес. Тие имаат рок на отплата што е вообичаен за овие износи, со максимален мандат до 5 години. Со интерес што во повеќето случаи е под бариерата од 10%, а тоа може да се намали дури и со склучување договори со други банкарски производи (пензиски планови, осигурување, инвестициски фондови ...). Како една од најрелевантните вести за оваа многу посебна кредитна линија за која зборуваме во овој напис.

Тие даваат до 30.000 XNUMX евра

кредит

Главната тешкотија што ја имаат новите претприемачи е пристап до извор на финансирање со кој можат да ги преведат своите проекти. За да им помогнат да го решат овој проблем, банките развија понуда која е скроена исклучиво за создавање на првата компанија. Преку износи што можат да достигнат до 30.000 XNUMX евра, а кои се презентираат под различни формати во однос на нивните услови за договор. Сепак, преку навремено преговарање овие маргини можат да се надминат доделени од банкарски субјекти.

Еден од субјектите што се пријавиле на овој комерцијален тренд е Уникаха преку Првиот заем на компанијата, наменет за млади луѓе кои го одржуваат овој профил кога аплицираат за кредитната линија. Во секој случај, се карактеризира со фактот дека во рамките на своите договорни услови ја признава можноста за намалување на месечните рати што треба да ги платат. Дава износ што достигнува 80% од инвестицијата, со максимум 18.000 XNUMX евра. Од друга страна, неговите приматели ќе имаат рок до 5 години да го отплатат, во согласност со другите извори на финансирање од различна природа.

Друг предлог што се покажува поволен за извоз на ова финансирање кај клиенти со оваа необична карактеристика доаѓа од Банко Сабадел. Избра да понуди заем за претприемач, кој служи и за промовирање на проекти за самовработување и за конвенционални деловни линии. Во овој случај, таа ја финансира целата инвестиција. Сметајќи на мандат за негово враќање до 5 години. Се разликува затоа што предвидува грејс-период од 12 месеци. И во секој случај под примена на фиксен интерес и со пониски провизии.

Тековната банкарска понуда за нови претприемачи е комплетирана со друг модел со слични придобивки и што може да ги задоволи аспирациите на лицата кои бараат ликвидност. Ова е деловен заем што го промовираше ING Direct за да можат младите претприемачи да создадат своја сопствена линија на деловни активности. За самовработените тие генерираат а каматна стапка од 6,95% NIR (7,18% април). И без никаква провизија што би можела да ја зголеми крајната цена на овој производ, како еден од неговите најрелевантни придонеси во споредба со понудите на конкуренцијата.

Микрокредити за претприемачи

микрокредити

Микрокредити се мали заеми дадени на луѓе кои имаат поголеми потешкотии во пристапот до традиционалните средства за финансирање. Тие не само што се продаваат за да ги задоволат нивните социјални потреби, туку е отворен прозорец така што овој професионален сегмент може да има пристап до овие модели и со поголеми предности. Ова е идејата што Микробанк ја развива веќе неколку години (социјална банка специјализирана за ваков вид производи и зависи од Ла Каикса) за да ја олесни нивната концесија. Овозможува нејасно микрокредити за претприемачи, хонорарци и микро-бизниси. Секој од нив под свои карактеристики во однос на условите во вработувањето.

Еден од неговите главни предлози доаѓа од микрокредити за претприемачи, кој е наменет за професионалци и хонорарци со годишен приход помал од 60.000 XNUMX евра, како и микро-претпријатија со помалку од 10 вработени и со обрт од не повеќе од два милиони евра годишно. Го доделува целиот проект, со максимална сума од 25.000 евра. Се продава со рок на отплата од 6 години, што може, опционално, да вклучува и грејс период што достигнува 6 месеци. И во секој случај, без вистинска гаранција, како иновативен елемент при неговото лансирање.

Кои се целите?

Ако имате идеја што сакате да ја развиете, можете да побарате еден од овие кредити што ви ги изложивме. Бидејќи главниот проблем за новите претприемачи се нивните почетоци бидејќи недостатокот на економски ресурси е една од нивните големи пречки. До тој степен што ги тера да се откажат од обидот во многу случаи. Имајќи ја предвид оваа цел, создадени се овие посебни кредитни линии што можат да ви бидат од голема помош во одреден момент од животот. Се додека ги исполнувате условите при вработувањето. Бидејќи секако станува збор за понуда за јасно проширување во Шпанија. Над другите модалитети на финансирање.

Во сите случаи, освен барањата што ќе ги бараат самите банки, од суштинско значење е тоа презентираат атрактивен и сугестивен проект. Но, пред сè, тоа е многу реално и тие гледаат дека е јасно остварливо. Ова е еден од клучевите за да ви се даде заем од овие карактеристики. Дури и повеќе од вашиот одговор за враќање на износот бидејќи роковите може да се направат пофлексибилни во зависност од развојот на вашата компанија или деловна активност. Тоа е нешто што треба да го предвидите пред да отидете во филијалата на вашата банка за да го побарате соодветното финансирање и што го разликува од другите поопшти кредитни линии или барем не толку специфични.

Предности во ова финансирање

предност

Се разбира, овие кредити обезбедуваат низа предности што ги нема во другите ликвидни точки што ги нудат банките во моментот. За почеток, тие ви нудат  поголеми олеснувања за исплата на износите и тоа се материјализира со вклучување на грејс период што може да биде многу интересен за вашите професионални интереси. Од друга страна, тие се кредити за кои може да се преговара пред да се претплатите. Ова значи дека сте во совршена состојба за да ги подобрите вашите услови. Барем да плаќаме поконкурентни месечни рати отколку од неговото потекло. Со многу важна заштеда што ќе ви помогне да ја распределите оваа сума за други потреби во развојот на вашиот мал бизнис или бизнис.

Треба да го созреете професионалниот проект за да добиете барање за одобрување. Ако е тоа така, ќе имате многу основа пред вас, бидејќи можете дури и да се одлучите за помалку барана каматна стапка од онаа што ви ја нудеа досега. Комисиите исто така ќе бидат помалку експанзивни отколку преку кредитни линии за физички лица или барем за потрошувачка. Со што преку оваа комерцијална стратегија исто така можете да промовирате заштеди на многу задоволителен начин за вашите интереси. И, конечно, знајте како да преговарате. Со многу важна заштеда што ќе ви помогне да ја распределите оваа сума за други потреби во развојот на вашиот мал бизнис или бизнис.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.