Која картичка најмногу одговара на вашиот начин на потрошувачка?

Кредитна или дебитна картичка? Тоа е прашањето што обично си го поставуваме при избор на еден или друг вид картичка. И дали е тоа многу е лесно да се збунат двете карти. Разликите меѓу нив се забележителни, но недостатокот на финансиски информации наведува многумина да се збунат и да ги користат обете картички за исти цели.

Важно е да се знаат разликите помеѓу двете, за да можете да одлучите кој најдобро одговара на вашите желби и потреби.

Општо, се препорачува да се користи дебитни картички на луѓе кои се повеќе фокусирани на потрошувачите, додека кредитните картички се насочени кон најдисциплинираните луѓе во управувањето со нивните финансии.  

Неопходно е да се знае г.разлики и сличности на едното и на другото за да можат правилно да ги користат. Бидејќи можете да добиете и дебитни картички и бесплатни кредитни картички кај банкарски субјекти.

Што ја прави секоја картичка различна?

кредитни картички

Дебитна картичка

Дебитни картички се поврзано со нашата сметка за проверка. Кога купуваме производ, или преку Интернет или во физичка продавница, наплатата веднаш се наплатува на нашата сметка. Ако немаме салдо на нашата сметка, картичката ќе даде грешка. Операцијата би била одбиена од страна на установата, а купувањето не можело да се изврши.

Оваа картичка тоа не е наменето како средство за финансирање, но како начин на плаќање. Префрлете ги парите од нашата проверлива сметка на банкарските сметки на продавниците каде што купуваме.

Тие ни овозможуваат да направиме трансфери и да ги повлечеме парите што ни требаат во кој било банкомат и канцеларии во банка. Тие се средство за плаќање што ни овозможува да ги имаме заштедените пари на нашата банкарска сметка.

Да се ​​направат вообичаени набавки, како што се супермаркети, мода, итн ... дебитни картички се најдобрата опција, бидејќи не мора да плаќаме камата од каков било вид бидејќи целиот капитал е извлечен од заштедите депонирани на нашата сметка.

Со цел да се добие дебитна картичка од суштинско значење е да имате сметка за проверка во банката што ни ја обезбеди картичката.

Дебитните картички се многу корисни, бидејќи тие ни помагаат да ги следиме трошоците и ни овозможуваат да го провериме достапниот биланс на нашата картичка.

За да не се надминува при купување, клиентот може да се согласи на дневен лимит на трошење со банката. На таков начин што, дури и ако има доволно средства, операцијата не може да се изврши доколку се надмине овој лимит.

Надоместоците за дебитни картички се поевтини од надоместоците за кредитни картички. Во зависност од банката, износот може да варира. Иако треба да се забележи дека некои субјекти не наметнуваат никаков вид провизија на дебитни картички.

Кредитна картичка

Кредитни картички, освен како начин на плаќање, исто така тие се средство за финансирање И, можеби, ова е причината зошто тие се посложени од дебитните картички.

Кога ќе купиме, или во физички продавници или во онлајн продавници, процесот се менува. Овој тип на картичка, за разлика од дебитните картички, ќе ви овозможи да купувате без да ја имате потребната количина во нашата сметка за проверка.

Обично плаќањата се одложуваат околу еден месец. Откако ќе истече проценетиот датум, клиентот ќе мора да го плати износот на долгот. Како општо правило, во повеќето случаи сметката поврзана со картичката средствата се на располагање и долговите се собираат директно.

Во случај на немање средства ќе се примени камата што може да се движи од, но во случај да немате средства, Каматата на кредитната картичка ќе се активира, што може да се движи помеѓу 12 и 20%.

Комисиите на кредитни картички се обично многу повисоки отколку на дебитните картички.

Кредитните картички имаат годишно издавање и трошоци за одржување. И повлекувањето на готовина од банкомати исто така вклучува висока цена од приближно 20%.

Поентата во прилог на овие картички е дека, во момент на итност, Дури и ако немате доволно пари, сепак можете да направите купување.

Постојат многу разлики помеѓу двата типа картички, сега вие одлучувате кој ве интересира најмногу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Зинмиоаунг dijo

  Сакам да направам визна картичка.
  Како ќе примам?