Која е даночната основа, што вклучува и како да се пресмета

Која е даночната основа

Има прилики во кои одредени термини не доведуваат до сомнежи и незнаење кои можат да предизвикаат парични казни или големи проблеми со трезорот. На пример, Дали знаете која е даночната основа?

Овој концепт мора да се земе предвид при правење фактури, но се користи и за да се знае колку данок треба да се плати. За тоа ќе зборуваме подолу.

Која е даночната основа

основна сметководствена пресметка

Според член 50 од Општиот даночен закон, даночната основа е:

„Износ на пари или од друга природа што произлегува од мерењето или вреднувањето на даночниот настан“.

Со други зборови, тоа е оној што ги опфаќа сите приходи што се имале, и во пари и во натура.

Ќе дадеме пример. Замислете дека сте самовработени и работите за осум клиенти. На секој му правите фактура и кога ќе дојде кварталот треба да знаете која е даночната основа за вашите приходи, но и за вашите трошоци.

Така, даночната основа на приход е збирот на сите оние фактури што сте ги направиле на клиентите. Сега, како што знаете, фактурите имаат основна цена на која се применуваат даноци како ДДВ и персонален данок. Знаејќи го ова, даночната основа не е вкупниот износ на фактурата, туку цената пред да се применат тие даноци.

Да речеме дека имате осум фактури од по шестотини евра. Твојата работа вреди тие шестотини евра, но фактурата треба да ја направиш со ДДВ и задржан персонален данок. Затоа, таа фактура ќе биде 600 евра + ДДВ (21% од 600 евра) – персонален данок на доход (15% (понекогаш 7) од 600 евра).

Во случај на трошоци, истото би се случило. Се расчленува ДДВ-то што ви е применето, како и IRPF и врз таа основа е како се применуваат даноците што треба да се платат.

Што вклучува даночната основа?

сметководствени пресметки

Фокусирајќи се на даночната основа на фактури или приход, има неколку елементи кои можат да се вклучат во него. Главните се следните:

 • Приходи од работа за другите. Односно твојата плата ако работиш за некој друг.
 • Приходи од самовработување. Односно фактурите кои ги издавате како хонорарец и тоа се ваши приходи.
 • Изнајмување.
 • Приход од капитална добивка.
 • Дивиденди.
 • Пензиите.
 • Ануитети.
 • Канони.
 • Награди за лотарија.
 • Награди во пари или вид.
 • Приходи во натура.

Даночна основа наспроти даночна основа

Многупати овие два концепта имаат тенденција да се мисли дека се исти, но во реалноста не се. Всушност, едното зависи од другото.

Даночната основа е онаа што се користи за пресметување на IRPF. А даночната основа е онаа што се користи за да се знае колкава е вредноста на даночната основа.

Ајде да објасниме на друг начин.

 • Ликвидна основа: е даночната основа пред да се применат одбитоци и намалувања.
 • Даночна основа: Тоа е разликата помеѓу бруто приходот и намалувањата и одбитоците.

Точно е дека во многу наврати е исто, но може да има и случаи во кои тоа не се случува.

Како да се пресмета даночната основа

пресметка за издавање фактури

Ако во одреден момент треба да ја пресметате даночната основа, бидејќи ја немате и ја имате само конечната сума, можете да го направите тоа. Всушност, формулата е како што следува:

Даночна основа = Бруто приход – Одбитоци

Односно, треба да ја ставите сумата што ја заработувате и да ги одземете одбитоците што ви се применети.

На пример, следејќи ја претходната тема, на самовработено лице и фактура од 600 евра. Доколку сте платиле вкупно 636 евра, Ако сакате да дознаете која е даночната основа, треба да ја следите формулата:

Даночна основа = Бруто приход – Одбитоци

Даночна основа = 636 – Одбитоци

И какви би биле тие одбитоци? Како што кажавме претходно, имаме ДДВ, кој е 21%, и персонален данок на доход, кој е 15% (ова се додаде). Затоа,

Даночна основа = 636 – ДДВ (126) + персонален данок на доход (90)

Даночна основа = 600 евра.

Трите методи за пресметување на даночната основа

Како што видовте, знаејќи каква даночна основа на а фактура лесно е да се извади. Она што можеби не го знаете е дека овој метод се нарекува „директна проценка“.

Всушност, при пресметување на овој термин, може да се користат три методи:

Метод на директна проценка

Се состои од добивање на вистинските податоци на лицето за да може да ја одреди даночната основа без разлика што треба да поднесе (IRPF, ДДВ...).

Објективен метод на проценка

Тоа е онаа во која преку модули, големини или соодноси се добива просечна даночна основа. Мислам, не е реално. но тоа е просек од она што, поради овие услови, се смета дека е негов просек.

Се разбира, ова може или не е блиску до реалноста (и за и против).

Индиректен метод на проценка

Тоа го спроведува самата даночна управа, на тој начин што врши некои вештачења со кои образложува и ја утврдува соодветната даночна основа.

Ова се користи кога нема начин да се пресмета со претходните методи, а исто така лицето ги нема сметководствените книги, нема поднесено пријава, нема ажурирани податоци...

Сега ти е појасно која е даночната основа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.