Што е данок на Тобин?

стапкаАко сте инвеститор, несомнено е дека отсега ќе мора да бидете многу внимателни кон името што ќе биде многу важно за вашето работење на пазарите на акции. Па, данокот Тобин или ITF е еден вид данок на финансиски трансакции што беше предложено пред многу децении од водечки американски економист. Во пракса, тоа нема да биде добра вест за вашите општи интереси бидејќи ќе мора да платите нова провизија за работење со акции и деривати. Така што на овој начин, вашиот приход се намалува, иако под минимален интензитет во однос на неговите проценти.

Во моментот т.н. Тобински данок или ИТФ не е на сила во земјите од еврозоната. Но, нема да потрае долго за да се примени, бидејќи може на крајот на годината или веќе во следната година ќе стапи на сила, така што ќе влијае на вашите инвестиции. Отпрвин, ова нов данок ќе се однесува на трансакции со капитал и деривати, иако може да се прошири и на други производи на акции што сè уште не се наведени. Процентите според кои ќе се преместува овој вид данок ќе бидат околу 0,10% за сите овие операции.

Данокот во Тобин е со европски обем, како што веќе ќе знаете до сега по интензивните дебати за тоа е развиен во Европската унија. Ова значи дека ќе биде ефективно во Белгија, Германија, Естонија, Грција и секако во самата Шпанија. Од ова општо сценарио, инвеститорите, како во вашиот случај, кои сакаат да работат на пазарите на капитал, ќе треба да се подготват да претпостават нов данок на финансиска трансакција (ITF). Така што на овој начин може да се додаде и на другите трошоци во управувањето или одржувањето на инвестициите. На пример, провизии, даночни трошоци или дури и сопствени такси на банкарските субјекти.

Данок на Тобин: како тоа ќе влијае?

тобин Едно е сигурно во моментот и дека во моментов овој данок нема да влијае на операциите што ќе ги извршувате во наредните месеци. Иако е предвидливо дека ова сценарио нема да трае долго, според прогнозите на органите на институциите на Заедницата. Од друга страна, ќе се применува постепено. Тоа е, малку по малку и почнувајќи со купување и продажба на акции на берза и исто така деривати. Подоцна да продолжиме со други финансиски производи, како што се инвестициски фондови, потерници или алтернативни инвестиции.

Во секој случај, тоа ќе биде за износ од 0,10% и без оглед на вложениот капитал и тоа подеднакво ќе влијае на сите инвеститори. Сепак, многу е важно од сега да го земете предвид износот на данокот на Тобин секогаш ќе биде фиксна и не променлива како што се случува, на пример, во провизиите што добар дел од финансиските производи се однесуваат на вас. На крајот, тоа ќе биде нов трошок што мора да го предвидите отсега и ќе биде намален од можната заработка на пазарите на капитал.

На кои пазари влијае оваа стапка?

Оваа стапка ќе се применува на сите операции извршени во Европски берзи. Но, бидете многу внимателни затоа што не во сите нив, туку во единаесет во кои секако постои шпански пазар. Покрај другите, германски, италијански или белгиски. Кога ќе извршите движење на овие карактеристики во тие земји, тоа ќе биде кога тие навистина ќе ви ја наплатат оваа такса во секоја од операциите што ќе ги извршите од прецизниот момент на нејзиното спроведување. Се разбира, тоа нема да биде многу пари, но во секој случај тоа ќе биде нов трошок што ќе се генерира во вашите инвестиции од тој момент.

Во принцип, тоа ќе влијае на работењето промовирано од берзите. Но, како одминува времето, се повеќе и повеќе финансиски производи ќе бидат погодени од овој трошок во светот на инвестициите. До точка што предвидувањата сугерираат дека ќе достигне која било од нив. Од најтрадиционалните до најсофистицираните. Практично никој од нив нема да се ослободи од овој нов данок кој сè уште не се појавил на финансиските пазари. Иако секако сè ќе биде прашање на месеци.

Дали ќе бидат погодени средствата?

Една од грижите на добар дел од малите и средни инвеститори лежи во знаењето дали на крајот стапката на Тобин ќе достигне и до инвестициски фондови. Не можете да заборавите дека ова е производ за инвестиции каде инвеститорите најмногу ги заштедуваат своите заштеди. Па, на почетокот нема да биде така и зависи само од еволуцијата на оваа стапка може да се пренесе во инвестициски фондови. На ист начин како и другите финансиски производи за да ги направите заштедите профитабилни, како што коментиравме во претходниот дел.

Во секој случај, постои дупка за неплаќање на овој данок и тоа е со одење на финансиските пазари каде што неговата примена нема да биде ефективна. Во оваа смисла, едно од решенијата е да се оди на Капитали на Велика Британија. Бидејќи новиот данок на инвеститорите нема да стапи на сила. Од друга страна, постои и ресурс за пренасочување на инвестициите кон пазарите од другата страна на Атлантикот. Каде што САД се издвојуваат поради нивната важност. Како и новите пазари што одговараат на БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка). Така што на овој начин ќе продолжите да ги вложувате парите, но без да го преземете ова ново даночно оптоварување.

Колку ќе бидат трошоците за надоместокот?

трошок Во прецизниот момент кога се применува таканаречениот данок на Тобин, ќе имате нов трошок при купување и продажба на акции на берзата. Но, колку пари се навистина? Па, ако одлучите да извршите операција за откуп или продажба од 10.000 евра вкупната исплата ќе биде 10 евра. Се додека се применува каматната стапка предвидена од европските регулаторни тела, тоа е да се каже на 0,10%). Иако очекувано ќе се зголеми бидејќи вашите финансиски придонеси беа поголеми. Со други зборови, трговијата со големи акции би се казнувала поради мали движења. Во оваа смисла, големите губитници би биле големите инвеститори.

Од друга страна, не можете да го заборавите фактот дека овој нов данок ќе ви предизвика некој друг проблем во управувањето со заштедите. Меѓу другите причини затоа што нема да го знаете прецизниот момент кога тие ќе ти го одземат билансот во сметката за проверка. До тој степен што може да имате одредена конфузија во врска со нејзината примена. Не е изненадувачки, овој фактор не е ексклузивен само за вас самите, туку за голем број штедачи кои не се свесни за вистинската механика на неговото спроведување во работењето извршено на финансиските пазари.

Како да се минимизира новиот трошок?

Од пристигнувањето на оваа нова стапка, несомнено е дека ќе имате повеќе трошоци, иако во овој случај тоа ќе биде мала сума што не е многу барана. Сепак, имате неколку стратегии за да ограничете го неговото влијание врз вашиот џеб. Една од овие стратегии доаѓа од елиминирање на страшното работење на пазарите на акции. Од сега треба да бидете поизбирни во изборот на вредности бидејќи не е пожелно да имате повеќе парични давачки за операции што навистина нема да ги направите профитабилни.

Друг чекор што мора да го следите за да ја минимизирате оваа стапка е да ги изберете најдобрите провизии на пазарот. Така што на овој начин ќе го надоместите новото полнење што ќе се појави. Имајте на ум дека во зависност од провизијата што ја применуваат финансиски посредници можете ви заштедиме скоро 30% од трошоците тргнувајќи од оваа позиција во финансиските производи. Се разбира, многу повисоки од трошоците генерирани од овој многу посебен данок. До тој степен што можете дури и да направите поголемо ограничување на трошоците.

Стратегии за неутрализирање на нејзиниот ефект

данок Во друга насока, тоа исто така ќе ви помогне да ги зајакнете среднорочните и долгорочните операции во однос на брзите операции. Бидејќи преку оваа необична стратегија ќе имате и важен извор на заштеда. И покрај пристигнувањето на оваа стапка за која зборуваме. Како да ќе бидеш малку повеќе селективно при извршување операции. Тоа е, ќе биде многу подобро да се формализираат малкумина и многу профитабилни отколку многу и повеќе направени. Од оваа гледна точка, воведувањето данок на Тобин може да биде многу поволно за одбрана на вашите лични интереси.

Од друга страна, секогаш ќе ве натера да зајакнете други области или финансиски пазари што не сте ги истражувале досега. Во оваа смисла, се разбира, можностите за бизнис ќе се зголемуваат отсега. Не само во однос на берзите, туку и на договорните други финансиски средства. Не е изненадувачки, тие ќе бидат ослободени од овие трошоци, како на пример на пазарите за суровини или благородни метали, меѓу некои од најрелевантните.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.