Што е потпора на берзата?

Што е потпора на берзата

Во рамките на овој економски сектор, можеме да најдеме низа маневри и движења со кои може да се контролираат ризиците што можат да се претпостават на капиталот инвестиран на берзата. Овој систем е позната финансиска моќ.

Водење бизнис на берза е една од финансиските активности што можат да имаат најмногу реперкусии за младите инвеститори, и позитивно и негативно, и обично, она што ја одредува разликата во секој од овие аспекти е акумулирано искуство, како и нивото на ризик што секој од учесниците во оваа економска активност е подготвен да го преземе.

Следствено, има случаи на луѓе кои создадоа мали богатства посветувајќи ги своите животи на движења на купопродажба на берза, Но, има и многу други случаи, веројатно многу повеќе, од оние луѓе кои трепнале, исто како што би го вложиле својот капитал во обложување во казино, на крајот ќе ги видат своите заштеди или насобраните ресурси на многу години напорни работа и напор.

Тоа се двете крајности што може да се најдат во овој вид на деловна активност, но без сомнение има сè вид на случаи и ситуации дека можат да избројат одреден број успеси и неуспеси што ги претвораат инвестициите на берзата во економска активност со повеќе нијанси за кои ништо не е осигурено.

Што е финансиска моќ?

Во едноставни термини, финансиската моќ се состои од форма на инвестиции што се однесува на можноста за управување со повеќе пари на пазарите, отколку што всушност имаме на располагање во тоа време. Тоа е, станува збор за играње и ризикување на капитал што го немаме во ликвидна форма. Ова е можно благодарение на фактот дека постојат одредени финансиски производи што ни овозможуваат да ги извршуваме овие видови движења.

Што е моќ

Вреди да се спомене дека важноста на финансиската моќ Во сегашно време, тој е надминат на таков начин што не е достапен само во светот на инвестициите, туку можеме да го примениме во пракса, на основен начин, во нашиот секојдневен живот, почнувајќи од нашата секојдневна рутина.

Прв пример со кој можеме да се доближиме до она што би било потпора во пракса е управување и ракување со кредити, бидејќи токму за тоа се работи овие услуги, правејќи набавка преку сума пари што ја немаме на располагање за време на купувањето, и затоа плаќањето ќе го извршуваме на месечно ниво.

На пример, ако купите автомобил кој се проценува на околу 20.000 евра, тие можат да договорат со автомобилската агенција прва исплата од околу 4.000 евра и тоа значи дека се поткрепувате со стапка од 5 до 1, односно да набавете бунар, однапред ставате една петтина од нејзината вредност, иако го закажавте порамнувањето во серија месечни исплати.

Ова прво сценарио е да објасниме како може да се оствари финансиска моќ дури и во нашите секојдневни животи, без да се реализира тоа. Меѓутоа, во случај на берза, оваа акција добива поголема импликација и, се разбира, има подлабоки ефекти.

CFD за да можат да инвестираат со моќ

Во овој поглед, ако сакаме да купиме одредена сума на акции од одредена компанија и за одредена сума пари, бројките се многу важни за да се дефинираат можните загуби или добивки што можеме да ги имаме за споменатата инвестиција. На пример, преку познатите CFD (договори за разлика), имаме можност да купиме акции за вредност што го надминува нашиот сегашен финансиски капитал, така што ќе можеме да генерираме поголем профит без да платиме огромна сума пари одеднаш.

моќ на берзата

Во едноставни термини, потпора се состои од еден вид ефект на мултипликатор на ризик, финансиски инструмент со многу потенцијал за брзо зголемување на профитот, но кој во исто време е еден од најризичните методи на инвестирање, особено за инвеститорите почетници кои само ги прават своите први чекори во овој вид на деловна активност, па затоа и не препорачана воопшто за овие луѓе.

Затоа, ако планираме да купиме околу 100 акции на компанија што ги има по 20 евра, но немаме на располагање капитал за да извршиме такво купување, што би било околу 2000 евра, леверот се состои во тоа да му се даде на брокерот процент на речената сума, што тој ја прашува како гарантирате дека ќе можете да ве искористат. На овој начин, можете да инвестирате, на пример, 5% од оригиналната сума на наведената набавка на акции, што тогаш би било само околу 100 евра вкупно, но според овој модалитет, неговите придобивки ќе се сметаат како голем број акции еквивалентно на 2000 евра, а интересната работа во врска со оваа трансакција е претставена со двата главни ефекти што можат да произлезат од неа.

Првиот резултат што би се очекувал од примената на потпора, се заснова на можните добивки што може да се добие со презентирање на позитивни ефекти и се состои од следново: ако добиеме профит од 10% со нашата инвестиција во CFD, нашата реална добивка не би се состоела од 10% од нашата почетна инвестиција, што е 100 евра, туку од 10% од износот што го направивме со брокерот, односно 10% од 2000 евра, што вкупно претставува добивка од 200 евра, од кои добиваме нето добивка од 100 евра, со што на крајот го удвоивме тоа првиот износ што го ставивме како почетна инвестиција.

Голо око, овој модалитет може да изгледа привлечно За секој што е заинтересиран за видови финансиски движења, но како што споменавме претходно, не се препорачува неискусните луѓе да стекнат ваков вид на ризик, а причината ќе ја видиме со следниот случај што може да произлезе од инвестиција со плата.

Во второто сценарио, резултатите не се задоволителни затоа што овде станува збор за загуби и прилично големи. Овој негативен ефект е дека ако Акциите што ги купуваме се распаѓаат и имаме загуба од 10%, тогаш нема да изгубиме 10% од првичните 100 долари, но загубата ќе биде 10% од 2000 долари што брокерот ги внесе преку моќ, дури и ако никогаш не сме му ги дале на брокерот. Во оваа ситуација, ако износот за покривање на загубата не постои на нашата сметка, она што се случува е дека брокерот чува што има, ја остава сметката на нула и веднаш нè извади од пазарот.

Како да ги намалите ризиците при примена на потпора?

Многу интересен начин да се намали можното загуби на минимум е да поставите кај вашиот брокер она што е познато како „стоп загуба“, за што е важно да се знае диференцијацијата помеѓу вложениот капитал и ризичниот капитал, процес што се состои од следново:

потпора

  • Вложениот капитал е тоа што го ставаме на маса, односно кога ќе му дадеме на нашиот брокер околу 2000 евра да купи 100 акции по 20 евра, на одредена компанија, ние ги инвестираме тие 2000 евра како такви, повеќе не сака да каже дека ја имаме целата таа сума во прашање, затоа што благодарение на Стоп загуба, можеме да направиме автоматско запирање кога вредноста на акциите ќе почне да опаѓа, и тука влегува концептот на ризичен капитал.
  • Ризичниот капитал се состои во искористување на Стоп загуба веднаш да ги продадеме нашите акции штом почнат да паѓаат на одредена сума. На пример, од 100-те акции што беа купени по 20 евра, за да се намали ризикот од загуби, можеме да примениме а Стоп загуба по цена од 18 евра, што значи штом вредноста на секоја акција падне од 20 на 18 евра, 100-те акции ќе се продаваат автоматски, така што ќе се заштитиме од можноста нивната вредност да продолжи брзо да опаѓа. Во овој случај, ние ќе изгубиме само 2 евра по акција, и затоа ќе претпоставиме реален ризик од 200 евра, што ќе биде нашиот ризичен капитал од 2000-та година што се инвестира. На кратко, тоа е ефикасен начин да се излезе од играта пред изгледите да станат премногу комплицирани, бидејќи во овој бизнис вредноста на акцијата може одеднаш да се зголеми двојно, или исто така да падне незначително додека не ја изгуби скоро целата своја вредност.

моќ на берзата

Исто како што можевме да наб toудуваме, Употребата на потпора за инвестиции во берзата работи како еден од најновите и најинтересните инструменти за ризик достапни денес, бидејќи неговата интелигентна употреба може да донесе профит далеку над оние што вообичаено ги остава нормалното купување акции. Сепак, мора да се има предвид дека станува збор за многу ризичен финансиски инструмент, кој може да вклучува многу големи загуби и дека мора да им се препушти на најискусните инвеститори, бидејќи тие се оние кои имаат знаење и ресурси да се соочат со сè. вид на непредвидени или економски загуби.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.