Кои се центрите на економска моќ?

моќ Секако, ако заштедите ќе ги инвестирате на пазарите на капитал, нема да имате друг избор освен да бидете свесни за некои центри кои се оние што ја обележуваат економската моќ на светот. Каде што сите инвеститори ги насочуваат своите очи да знаат што треба да прават во секое време. Да отворени позиции во финансиски средства или, напротив, ги враќаат своите позиции на финансиските пазари. Со предност што овие финансиски центри ќе ви дадат насоки што да правите во работењето на берзата.

Центрите на економска моќ не се многу, но, се разбира, тие се многу важни. До степен до кој тие ја одредуваат еволуција на финансиските пазари, во една или друга смисла, како што се случуваше последните години. Не е изненадувачки, тоа може да биде моќна алатка за да заработите пари во секоја од операциите што ќе ги отворите отсега. Или барем како заштита на инвестициите. Бидејќи не можете да заборавите дека тие ќе ви дадат многу вредни информации за реалната состојба на светот на парите.

За да одите во вистинските центри на економска моќ, ќе мора да одите на такви амблематски места како што се Вашингтон, Франкфурт или Виена. Ниту, пак, можете да заборавите дека овие градови се центри на најважните економски организации. Од кои произлегуваат најрелевантните одлуки што влијаат на пазарите на капитал. Понекогаш со многу силни осцилации што можат да достигнат 5% и кои се многу погодни за извршување на трговски операции или во иста трговска сесија.

Центри за напојување: насока на размените

евра Во овој момент можеби се прашувате каде се наоѓаат овие економски центри во светот. Особено, за да можете да бидете многу свесни за нив, за да ги канализираат вашите активности на берзата. Тие се дистрибуирани низ целата меѓународна географија, дури и ако тие се американски и европски континенти каде се претежно застапени. Со центри кои се во вестите на главните земји во светот. Не е изненадувачки, тие, исто така, делумно одлучуваат за вашиот монетарен живот. До точка каде што сите економски агенти тие се свесни за своите одлуки.

Се разбира, еден од најважните центри на економска моќ е несомнено германскиот град Франкфурт. Не е изненадувачки, тоа е постојан штаб на Европската централна банка (ЕЦБ) која е таа што диктира монетарни политики во еврозоната и со која раководи Италијанецот Марио Драги. Имаше и има огромно влијание на берзата. До точка што може да направи финансиските пазари да паѓаат или растат во секој момент. Затоа не е чудно што тоа е инструмент со кој можете да ги користите вашите операции на берзата.

Виена, нафтена престолнина

Многу близу до финансискиот главен град на Германија се наоѓа главниот град на Австрија, Виена. Тоа е седиште за многу години на Организација на земји извознички на нафта (ОПЕК). Каде што се фалсификувани стратегиите на ова важно финансиско средство. Каде што може да ја катапултира цената на суровата нафта врз основа на одлуките донесени од производителите на ова финансиско средство. Се разбира, пазарите на капитал се исто така многу свесни за тоа што е фалсификувано на овие состаноци од некои од најмоќните земји во светот.

Од друга страна, секоја одлука донесена од нејзините членки служи за намалување на нивното производство и со тоа цената на нафтата се зголемува на финансиските пазари. Или да се донесуваат одлуки за инвестиции во нафта или напротив преку вредностите кои се најврзани со оваа суровина и кои се котираат на берзата. Тоа е многу ефикасна стратегија за да се измери каде ќе се одвиваат снимките во наредните недели и на овој начин да се направат ефективни заштеди на заштедите. Како што се случува последните месеци со ревалоризацијата на ова финансиско средство што го надмина важното нивоа од 70 долари за барел.

Вашингтон или моќта на доларот

долар Главниот град на САД продолжува да биде еден од нервните центри за следење на економијата од гледна точка на инвестициите. Не само затоа што е резиденција на претседателот на најбогатата држава во светот. Но затоа што тоа е местото каде што одлуките се донесуваат од страна на Федерални резерви на Соединетите држави (ФЕД). Во сè што има врска со цената на парите и со директно влијание врз сите економски области на светот. До тој степен што добар дел од инвеститорите ќе свртат погледи кон овој дел од планетата за да ја обликуваат својата стратегија за инвестиции. Во зависност од монетарната политика што ја преземаат во овој организам од посебна меѓународна важност.

Да се ​​зборува за Вашингтон значи да се однесуваат на односите со финансиските пазари. Иако овие се наоѓаат во Newујорк, претставени во Вол Стрит што е местото каде што се разменуваат милиони и милиони наслови секој ден. Во она што се смета за една од лулките на современиот капитализам и кое е референтна точка за голем дел од малите и средни инвеститори ширум светот. До тој степен што главните берзански индекси зависат од движењата што се случуваат во овој важен дел од светот. Како што ќе ви се случило повеќе од една прилика кога вложувате инвестиции и се обидувате акумулираните средства да ги направите профитабилни по долгогодишна работа.

Седиште на монетарен фонд

Без напуштање на истата дестинација, наоѓаме друг организам од посебна важност како што е оној  Меѓународен монетарен фонд (ММФ). Или што е исто, каде се носат најважните одлуки за економската иднина на планетата. Не е изненадувачки, тоа е повеќе насочено кон промовирање на политики на економско ширење меѓу земјите и фаворизирање на меѓународната монетарна соработка. Ако оваа меѓународна организација се карактеризира со нешто, тоа е затоа што има тенденција да ги коригира економските нерамнотежи во главните земји во светот. Како што се случи, сепак, во добар дел од нив, вклучително и Шпанија.

Се разбира, сите пазари се чувствителни на нивните извештаи, и како последица на нив берзанските индекси осцилираат во една или друга насока со посебен интензитет. До степен да предизвикаат многу силни движења на финансиските пазари. Со важни разлики помеѓу максималните и минималните цени на хартиите од вредност и тоа во некои случаи може надминува 2% или 3% нивоа. Многу по вкусот на шпекулативните инвеститори кои гледаат како за кратко време можат да добијат значително портфолио на капитална добивка. Секогаш свесни за тоа што може да каже Меѓународниот монетарен фонд во секое време.

Градот е многу одлучувачки пазар

Лондон Во рамките на европскиот континент, Лондон игра многу важна улога во меѓународните финансии. Над другите престолнини со посебно присуство во меѓународните односи. Не е изненадувачки што британскиот главен град се смета за еден од најголемите епицентри за инвестирање. Не само на берзата, туку и за секаков вид финансиско средство. Суровини, благородни метали и финансиски деривати меѓу едни од најважните каде што заштедите ќе можете да ги направите од сега профитабилни. Сè се купува и продава во Градот и се случува да биде референца за кој било инвеститор. Ниту, пак, може да се заборави дека се основани добар дел од финансиските посредници ширум светот.

Тоа е парадигмата на глобализацијата, како што е присутна во сите економски зони во светот и како што малку финансиски пазари прават во овој момент. Сето ова и покрај тоа што неодамна се оддели од европските институции како последица на брегзит кој беше одобрен минатата година. Но, тоа не ја намали релевантноста на ова европско место во новиот финансиски поредок. Не е изненадувачки што акциите во Велика Британија се едни од најважните во светот. Со обем на тргување од највисокиот од сите меѓународни берзи.

Како стратешка мерка

Како што веќе видовте, постојат неколку центри на економска моќ од кои можете да имате референца за отсега да заземате позиции на берзата. Со примарна цел да ги подобрите вашите лични средства. Бидејќи ќе имате повеќе информации со кои ќе ги примените на одлуките што ќе ги донесете. Не само кога станува збор за целосни инвестиции на берзата. Ако не напротив, изберете други алтернативни решенија за кои досега не би размислувале да ги направите заштедите профитабилни.

Се разбира, не можете да заборавите дека овие финансиски центри можат да бидат решение за промовирање на добро дефинирана стратегија за инвестиции. Во кои, пред сè, има најважно средство за анализа за донесување на најдобри можни одлуки. Над други технички размислувања, па дури и од постратешка гледна точка. Така што на овој начин ќе ги постигнете сите ваши цели во берзанскиот сектор. Со подобри резултати на вашата сметка за инвестиции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.