Кога се составува Биланс на успех: сите клучни датуми

Кога се прави Билансот на успех?

Како и секоја година, едно од вообичаените прашања во месеците март и Април има врска со тоа кога е направен Биланс на успех. Ова е задолжителна процедура за многумина, која малку ја средува косата за да може се да балансира со Ризницата.

Доколку баравте информации за датумите за поднесување на Биланс на успех, колку долго треба да побарате термин за да ви помогне да го направите тоа, овде ви посочуваме сè.

Кога се прави Билансот на успех?

Оданочување

Како што знаете, особено ако веќе сте го направиле Биланс на успех повеќе пати, кампањата обично започнува во месец април. Сепак, не секоја година се отвора на истиот датум.

Во овој случај, Биланс на успех за 2022 година (претставен во 2023 година) кампањата започнува на 11 април 2023 година, завршувајќи на 30 јуни 2023 година, што е рокот за доставување и дека нема казни за доцнење.

Сега, постои трик.

И токму тоа, мора да се земе предвид дека во сето тоа време има неколку периоди. Ќе видиш:

 • Од 11 април до 30 јуни. Овој период, кој ви го дадовме, е оној во кој можете да ја поднесете Декларацијата онлајн. Но, ова е скратено на 27 јуни ако треба да платите во Трезорот и ќе го платите со директна дебитна сметка. Оваа информација е нешто што често се заборава и од таму доаѓаат санкциите подоцна.
 • Од 5 мај до 30 јуни. Од овој момент АЕАТ (Агенција за државна даночна управа) може да ја даде изјавата по телефон. Но, за ова мора да сте закажале, поточно од 3 мај до 29 јуни. И не препорачуваме долго да чекаме бидејќи состаноци обично „летаат“ а потоа ги нема.
 • Од 1 до 30 јуни. Тоа ќе биде моментот за оние кои претпочитаат АЕАТ да ја даде изјавата лично. За да го направите ова, мора да закажете состанок (периодот се отвора од 25 мај до 29 јуни). Дополнително, треба да отидете во канцелариите со целата документација што ја имате за да може тој што ќе ве допре да ја подготви со податоците што ги давате и оние што ги има на својот компјутер. Секако, бидете внимателни бидејќи тоа не ве ослободува од проверка или да ви кажат дека сте згрешиле (што може да се случи).

Кога можам да го погледнам нацртот на Билансот на успех

Пресметка за плаќање даноци

Заедно со започнувањето на кампањата за Декларација ќе се појави и таканаречената нацрт-декларација, која Тоа е прелиминарен документ што AEAT го подготвува врз основа на податоците што ги има за вас.. Сепак, ова можеби нема да биде точно.

На пример, Во случај на самовработени, тие немаше да ги внесат приходите, или тие може да се променат во однос на оние во базата на податоци на AEAT.

Затоа, многу е погодно да го прегледате или дури да започнете од нула за да видите дали резултатот е ист или не.

Но, како да пристапите до тој нацрт? Ова ќе биде овозможено од 11 април, а може да се консултира до 30 јуни 2023 година. За ова, важно е да можеме да се идентификуваме. Постојат неколку методи за ова:

 • Со електронскиот сертификат, или на мобилен или на компјутер.
 • Со Cl@ve PIN систем.
 • Со референтниот број (ова може да се побара од 8 март.

Каде да закажете состанок за да го направите Биланс на успех

Веќе ги знаете роковите, но, И како закажувате? Во овој случај, можете да го направите тоа на неколку различни начини:

 • По телефон, до оние кои се овластени за оваа намена, поточно:

901 12 12 24 / 91 535 73 26

901 22 33 44 / 91 553 00 71

 • Преку Интернет, се додека имате електронска лична карта, сертификат, Cl@ve PIN или референца.
 • Преку апликацијата даночна агенција.

Кој е должен да поднесе Биланс на успех

Лице кое ги пополнува податоците за даночниот формулар

Сега кога знаете кога доспева Декларацијата за данок на доход, а исто така и кога ќе можете да го видите нацртот, Дали се сомневате дали сте должни да го презентирате или не?

Во оваа точка, од Даночната агенција се јасни. Тие се должни да направат Биланс на успех (и да го достават), согласно член 1 од Налогот HFP/310/2023, од 28 март, со кој се одобруваат моделите на Пријава за персонален данок на доход и данокот на богатство, фискална 2022 година, следново:

 • Луѓе кои имаат работен приход од над 22.000 евра бруто годишно, доколку се од еден исплатувач. Ако биле од повеќе плаќачи, лимитот паѓа на 14.000 евра годишно. Но, секогаш кога, со вторите и последователните, надминува 1.500 евра годишно.
 • Оние луѓе кои добиле приход од движен капитал или капитални добивки кои подлежат на задржување или приход со оглед на тоа што во целина надминуваат 1.600 евра годишно.
 • Оние кои добиваат само импутирани приходи од недвижен имот, целосни приходи од движен капитал што не подлежи на задржување добиени од државни записи и субвенции за стекнување на официјално заштитени станови или проценета цена и Други капитални добивки добиени од јавна помош од повеќе од 1.000 евра годишно.
 • Оние кои добиле минимален витален приход во 2022 година.
 • Оние кои оствариле други приходи од работа, капитал или економски активности, како и капитални добивки, освен горенаведените, кои заедно надминуваат 1.000 евра годишно. ИЛИ кои имаат патримонални загуби поголеми од 500 евра годишно.

Тоа значи дека, доколку не сте во овие групи, нема да имате обврска да го правите тоа. Сепак, Даночната агенција го испраќа нацртот до сите, без разлика дали треба да го презентира или не. И погодно е да го прегледате, па дури и да ја направите целата процедура, бидејќи може да се случи, ако го правите тоа доброволно, да добиете пари во замена (знаете дека билансот на успех може да го плати или плати Трезорот).

Сега кога знаете кога е изготвен Билансот на успех, време е да се подготвите да го направите процесот што е можно поскоро. Имајте на ум дека колку побрзо го направите тоа, толку побрзо започнува процесот за враќање на парите и толку побрзо ќе ви бидат исплатени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.