Кога истекуваат долговите во Шпанија

   Рецепт за долг во Шпанија

Нормално е дека во одреден момент од нашите животи имавме а долг кон компанија или друго лицеМоже дури да ни должат пари. Иако е нешто многу вообичаено, не многумина знаат дека кога ќе дојде време, Долг може да препише, односно престанува да постои и ние сакаме да разговараме со вас токму за тоа во оваа публикација.

Дали долговите се засекогаш?

Обично луѓето кои имаат долг имаат тенденција да мислат дека нивните преовладува задолженоста сè додека не се исплати вкупниот износ ги имаат позајмено, покрај каматата. Вистината, сепак, е дека во Шпанија долговите не се вечни или вечни. Долговите препишуваат и го прават тоа на различни начини, на пример:

 • Како прво, долг очигледно пропишува кога износот на парите што се должат се исплати целосно.
 • Она што е познато како „рецепт за долг ", што се случува кога по одредено време ќе помине, долгот едноставно се откажува, дури и ако должникот сè уште не исплати сè што е должен.
 • Исто така, може да се претстави компензација дека даночниот обврзник кој има долг кон Агенцијата за даноци, го надоместува долгот со парите што треба да се примат како поврат на персоналниот данок на доход.
 • Иако тоа е редок рецепт на долг, осудата е исто така друг начин на кој се пропишуваат долговите. Оваа ситуација се јавува кога доверителот „го простува“ долгот.

Кој е терминот во кој долговите се пропишани во Шпанија?

Во реалноста, сè се заснова на видот на долгот што е договорен. Во моментов, Граѓанскиот законик во Шпанија утврдува максимум еден период до 5 години за пропишување на долг, но ова се однесува само на оние долгови кои немаат изречно утврден рок на застареност. Затоа, постојат различни услови за различни видови долгови.

 • Ако е тоа хипотека за заем, рецептот на долгот се утврдува до 20 години. Во случај на акција за хипотека, лице кое не определило посебен термин за назначување на долг, терминот е 15 години.
 • Во случај на долгови со социјално осигурување и со Министерството за финансии, овие препишуваат за период од 4 години.
 • Ако станува збор за долгови за заеми поврзани со нехипотека а кои ги одобриле банките, каматите што се применуваат ги пропишуваат по 5 години. Во случај на главен долг, ова исто така пропаѓа по 5 години. Меѓутоа, ако долгот е стекнат помеѓу 7 ноември 2000 година и 7 ноември 2005 година, застареноста е 15 години.
 • Во врска со долгови добиени од алиментација, плаќање услуги, изнајмување на станови, неговиот рецепт е 5 години.

Што може да направи доверителот пред пропишувањето на долговите?

Кога доверителот се соочува со ситуација кога должникот едноставно не го плаќа она што го должи, може да се прибегне судски или вонсудски постапки да поднесе барање за плаќање. Во оваа смисла, сегашното законодавство утврдува дека доверителот може да го запре прописот на долгот за тој да не биде изгаснат и тој да ги изгуби своите пари.

Рецепт за долг во Шпанија

Различните начини на кои доверителот може да го прекине прописот на долг се:

 • Со испраќање на бурофакс
 • Преку тужба
 • Со процес на признавање на долг
 • Фалсификување на заемот и, следствено, добивање на исплата на долгот

Важно е да се разбере дека кога доверителот ќе направи нешто акција за барање долг, она што го правите е во основа да го запрете препишувањето на долгот. Ова значи дека времето потребно за исчезнување на долгот со текот на времето започнува повторно од нула. Ова, се разбира, откако должникот е информиран дека се прави ова побарување за долг.

На пример, кога имате закупец кој не платил закупнина за имотот, доверителот може да поднесе барање за плаќање на судски или вонсудски начин, во кое било време пред да истечат 5-те години од настанувањето на тој долг. Истиот тој 5-годишен мандат за истребување на долгот започнува повторно од нула.

Вонсудско барање

Ако сакате да запрете рецепт на долг, од суштинско значење е да може да се потврди дека доверителот стапил во контакт со должникот. Кога ќе се случи вакво нешто, најсоодветно е да испратите бурофакс заверена содржина, во која се прави побарувањето за плаќање. Покрај тоа, и со цел дека должникот може да тврди дека наведената комуникација не е добро направена, најдобро е тоа да биде напишано од експерт за оваа тема, во овој случај адвокат специјализиран за побарувања за долг.

Вообичаената работа е дека тоа е пишување во кое должникот е наведено дека сè уште го има долг што се плаќа на вашиот доверител. За да му дадете поголема валидност на документот, можете исто така да ги прикачите сите информации што го докажуваат постоењето на наведениот долг, иако тоа не е задолжително. Во истиот документ, исто така, ви е даден рок за подмирување на вашиот долг и исто така наведете го начинот на кој можете да ја направите исплатата на долгот. Ова пишување не мора да се однесува на прекинување на рецептот.

Судско тврдење

Судското барање на долг бара поминување низ граѓанска постапка и во овие случаи најсоодветна е постапката за налог за плаќање. Овој процес се состои од пополнување на побарувањето, како и документација од која се добива долгот. Откако ќе се утврди сето ова, судијата бара должникот да го реши долгот или, исто така, да се спротивстави на тоа во рок не подолг од 20 дена.

датуми на истекување долгови

Во случај должникот да не го подмири својот долг по извршувањето на налогот за плаќање или дури и да не се појави, тогаш процесот на налогот за плаќање е раскинат и тоа е моментот кога доверителот може да побара извршување. Сега, ако износите што се бараат во процесот на налог за плаќање надминуваат 2.000 € и должникот се спротивстави, тогаш во декларативниот процес произлезен од оваа ситуација, ќе биде потребна интервенција и на адвокат и на адвокат.

Тогаш судијата ќе добие задача да ги адресира побарувањата на обете страни и ќе утврди дали има или нема долг. Во случај резолуцијата на судијата да му даде предност на доверителот, тогаш тоа ќе воспостави период за должникот целосно го ликвидира својот долг. Ако и покрај сето ова, должникот не сака или не може да го плати она што го должи, тогаш последно средство е процесот на извршување на пресудата, во кој што ќе се оствари е одземање на имотот на должникот за да се покрие она што треба.

Што е со назначувањето на долг на кредитна картичка?

Во моментов, период на рецепт на долг на кредитна картичка е 5 години, кои се сметаат од кога може да се бара исполнување на обврската. Вреди да се спомене дека претходно, статутот на застареност беше 15 години, но благодарение на реформата во членот 1964.2 од Граѓанскиот законик, сега е само 5 години.

рецепт на долгови

Поголемиот дел од времето кога имате еден долг со кредитна картичка, побарувањето е направено преку постапка за налог за плаќање. Во случај на пропишување на долг на кредитна картичка, потребно е да се аргументира оваа околност како „Причина за спротивставување“ до налогот за плаќање.

Оваа промена во рецепт на долг на кредитна картичка, претпоставува дека сите долгови што доаѓаат од кредитна картичка и кои се склучени по 7 ноември 2015 година, имаат застарен рок од 5 години од кои може да се бара усогласеност.

Од друга страна, сите долгови на кредитни картички по 7 ноември 2005 година и пред 7 ноември 2015 година, ќе бидат препишани на 6 ноември 2020 година. Во случај на долгови на кредитни картички пред 7 ноември 2005 година од ноември 15 година, тие ќе имаат просечен рок од моментот во кој може да се бара усогласеност, покрај XNUMX години.

Дали препишуваат долгови со банки и социјално осигурување?

Ако сакате да знаете во кое време истекуваат долговите со банките, Првото нешто што треба да направите е да проверите каков вид заем сте договориле. Во моментов, назначувањето на долгови кај банките има мандат од 15 години што се смета од последното известување до должникот.

Во случај на социјално осигурување, сегашното законодавство утврдува дека долгот пропишува по 4 години, но само во следниве ситуации:

 • Акции за воведување санкции како последица на непочитување на прописите за социјално осигурување
 • Дејства за барање на подмирување на долгот за придонеси за социјално осигурување
 • Права на Управата за социјално осигурување за утврдување на сите тие долгови со социјалното осигурување и дека тие се квоти.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Родриго dijo

  Здраво, не го разбирам последниот дел, каде што пишува: „Во моментов прописот на долгови кај банките има мандат од 15 години што се смета од последното известување до должникот“. Можеби личен заем без колатерал не е опфатен со реформата на застареноста од само 5 години?
  Благодарам

 2.   должник на хипотека dijo

  Што е закон за втора шанса?
  Законот за втора шанса, намалување на финансискиот товар и други социјални мерки, е во сила во Шпанија од 2015 година. Со многу години се однесуваше на таканаречениот „механизам за втора шанса“. Каде е ова? Во суштина, тоа е можноста физичко лице, кое должи одредена сума пари, да побара ослободување или простување на тој долг.

  Како што имплицира неговото име, законот за втора шанса е нова опција за генерирање договори со доверители, откажување или ослободување на долговите. Во пракса, тоа е одлична правна алатка за овие луѓе да излезат од својата ситуација и да се вратат на нивниот секојдневен живот. Дали сакате да знаете како да излезете од тешка економска состојба? Забележете, многу луѓе во ситуации слични на вашите имаат корист од овие мерки.