Клучеви за договор за хипотека

Купувањето куќа е толку важна операција во вашиот живот што нема да можете да оставите простор на импровизација. Ако не, тоа ќе биде а процес кој бара многу планирање и одреден степен на посветеност. До тој степен што ако не разбирате која било од нејзините фази, нема да имате друг избор освен да побарате услуги од професионалец за да ви помогне во управувањето: адвокат, советник за недвижнини или администратор. Со единствена цел и тоа не е ништо друго освен да ги задоволите целите на вашето барање. За да ја олесниме оваа работа, ви нудиме неколку едноставни препораки за чекорите со кои треба да се соочите за правилно да ја канализирате оваа постапка.

За да биде ова случај, мора да пресметате колкав е буџетот што го имате за да ја затворите операцијата. Иако мора да влезете малку подлабоко и да анализирате како ќе го платите. Ако е во готово, преку хипотека или преку средно решение. Доколку се одлучите за кој било од последните два предлога, вие ќе бидете обврзани проверете со вашата банка. Не само да калибрирате ако ви одобрат барање за финансирање. Но, исто така, за да потврдите камата што ќе треба да ја платите, ако хипотеката со фиксна или променлива камата е покорисна.

Еволуцијата на Еурибор ќе биде референтна точка за избор на еден или друг модел на финансирање. Во моментов изнесува - 0,095%, најниска стапка од нејзиното основање. и тоа ќе ви помогне да добиете поконкурентен интерес на вашата хипотека. Исто така, ќе биде време да проверите кој ќе биде вашиот рок на отплата и провизиите што ги вклучува вашето вработување.

Трет клуч: изберете го имотот

На овие параметри, вие веќе ќе бидете во состојба да го водите вашето побарувачка и кој тип на куќа е најдобар за вас. Ново, половно или дури и официјално заштитено куќиште. Покрај тоа, ќе ви биде од голема корист проверете ја вашата локација. Каде што ќе биде од посебна важност да се имаат податоци подеднакво важни како понудата што ја има областа на училишта, болници, супермаркети или јавен превоз.

Маркетинг каналите што ќе ги изберете, исто така, ќе бидат од витално значење. Бидејќи во зависност од тоа дали се работи за физички лица, агенции за недвижнини или развивачи, можете да спроведете една или друга стратегија за преговори. Домашната посета нема да биде помалку релевантен дел од овој процес. Не залудно, тоа ќе биде потврда за имотот што го барате. До тој степен што ќе биде потребно за вас да запишете кои се аспектите на куќата што најмногу ги сакате и најмалку. Дури е време да ја официјализирате сопствената понуда. Консултирање на сите видови сомнежи во кои имате. Од чисто структурни и кои се поврзани со зачувување на имотот до други погенерички како што се трошоците на соседната заедница или ако имате енергетски сертификат.

Трет клуч: потпишување на договорите

Следниот чекор ќе биде изготвување договор со продавачот во кој се наведени многу релевантни аспекти на домот. На пример, проверете дали имотот е бесплатен или дали на него се одржуваат заложници. Исто така, тоа ќе ја рефлектира цената што ќе ве чини соседската заедница или формата на плаќања во кои ќе се официјализира операцијата. Тие се некои од содржина на договорот за продажба на домот. Исто така, ќе треба да го потпишете договорот за депозит. Колку и самите домашни работи се важни, бидејќи, меѓу другото, тоа ќе ви помогне да ги заштитите вашите права како купувач. Покрај тоа, тој ќе служи за унапредување на 10% од операцијата.

Четврт клуч: конечно пишување

Последниот момент доаѓа кога ќе треба да го потпишете заедно со продавачот и во присуство на нотарот. Тоа ќе биде официјалниот документ што го легитимира работењето со недвижен имот. Каде Mostе бидат изложени најрелевантните аспекти на имотот. Неговиот опис, цената, начинот на плаќање или распределбата на трошоците ќе бидат дел од неговата содржина. Од овој момент можете да уживате во вашиот нов дом.

Обратни хипотеки

Сепак, не треба да го мешате со она што е обратна хипотека. Тоа е производ кој има многу повеќе врска со инвестициите отколку купувањето куќа. Тие се разликуваат во возраста од која можат да бидат ангажирани. Во оваа класа на производи е од 67 години. Тоа е, прецизно време на пензија и тоа овозможува да се добие фиксен и гарантиран приход во овој период од животот што ја надополнува пензијата. Надвор од друга низа технички размислувања што ќе се обидеме да ги објасниме подолу.

Оваа опција им овозможува на постарите лица со сопственост на домот да добиваат дополнителна месечна кирија, зачувувајќи ја сопственоста на нивниот стан и неговата употреба и уживање. Бидејќи, всушност, финансиските институции го пласираат на пазарот под овие комерцијални константи и клиентите можат да изберат помеѓу различни формати на овие карактеристики. Иако структурата е иста за сите обратни хипотеки, главната разлика што се создава лежи во фактот дека минималната возраст за договор се осцилира приближно помеѓу 65 и 75 години. Таму каде што се издвојува за еден многу посебен факт: колку е постара возраста, толку е пократок терминот за да се покрие.

Имајте дом без трошоци

Обратните хипотеки имаат вградена гаранција за чекање, што се состои во тоа што сè додека живее еден од носителите на хипотекарната пензија, од нив нема да биде побарано да го отплатат долгот. Додека напротив, eВо случај на смрт на еден од сопствениците, другиот може да продолжи да ја наплаќа горенаведената кирија. Единствените услови се да бидат над 65-годишна возраст и да имаат дом без трошоци. Исто така, нема барања во врска со минималниот приход што го има носителот на заемот.

Може да биде многу интересен предлог за постарите лица да бидат во позиција да добијат важен извор на приход. Особено кај оние кои имаат мала пензија што не им помага да одржат одредена куповна моќ во златните години од нивниот живот. До степен да имате повеќе од еден проблем удобно живеење.

Просечна каматна стапка на хипотеки

За хипотеките конституирани на вкупниот имот во март, просечната каматна стапка на почетокот е 2,58% (2,3% пониска од март 2019 година) и 23-годишен просечен рок, според најновите податоци објавени од Националниот институт за статистика (ИНЕ). Каде што исто така покажува дека 60,6% од хипотеките се со променлива каматна стапка и 39,4% со фиксна стапка. Просечната каматна стапка на почетокот е 2,27% за хипотеки со променлива стапка (7,1% пониска отколку во март 2019 година) и 3,24% за хипотеки со фиксна стапка (4,1% повисока).

За хипотеки на домови, просечната каматна стапка е 2,62% (0,1% повисока од март 2018 година), а просечниот рок е 24 години. 58,1% од домашните хипотеки се со променлива стапка и 41,9% по фиксна стапка. Хипотеките со фиксна стапка забележаа годишно зголемување на стапката од 24,5%. Просечната каматна стапка на почетокот е 2,34% за хипотеки на домови со подвижна стапка (со пад од 2,7%) и 3,11% за хипотеки со фиксна стапка (1,6% повисока).

Просечен интерес за домови

Во врска со хипотекарни заеми со измени во регистрацијата, официјалниот извештај посочува дека вкупниот број хипотеки со промени во нивните услови регистрирани во регистрите на имот е 6.507, за 12,7% повеќе отколку во март 2019 година. Земајќи го предвид видот на промената на условите, во март имало 5.113 новини (или направени модификации со истата финансиска институција), со 10,7% годишно зголемување. Од друга страна, бројот на операции што го менуваат субјектот (сурогации на доверителот) се зголеми за 24,2% и бројот на хипотеки во кои се смени сопственикот на заложниот имот (суброгации на должникот) се зголеми за 9,5%.

Во рамките на групата хипотеки со промени во условите на нивните каматни стапки, треба да се напомене дека студијата на Националниот институт за статистика (ИНЕ) укажува на тоа дека од 6.507 хипотеки со промени во нивните услови, 42,5% се должат на измени во каматните стапки. По промената на условите, процентот на хипотеки со фиксна стапка се зголеми од 7,9% на 16,8%, додека кај хипотеките со променлива стапка се намали од 87,1% на 82,3%.

Каде што еурибор е стапката на која се однесува најголемиот процент на хипотеки со променлива стапка, и пред промената (77,9%) и после (77,8%). По промената на условите, просечната камата на хипотеките со фиксна стапка се намали за 1,6 поени, а таа на хипотеките со променлива стапка се намали за 0,8 поени.

Во врска со хипотекарни заеми со измени во регистрацијата, официјалниот извештај посочува дека вкупниот број хипотеки со промени во нивните услови регистрирани во регистрите на имот е 6.507, за 12,7% повеќе отколку во март 2019 година. Земајќи го предвид видот на промената на условите, во март имало 5.113 новини (или направени модификации со истата финансиска институција), со 10,7% годишно зголемување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.