Кинеска берза

Кинеската берза е една од најмоќните што постои

Постојат многу берзански индекси што можеме да ги најдеме во различните берзи. Сите тие се субјекти во кои можеме да инвестираме. Сепак, во многу прилики се собираат различни индекси, обично од најсилните компании, да ги обедини индексите на одредена земја. Една од најсилните, без сомнение, е кинеската берза.

Како што веќе споменавме, има голем број берзански индекси и понекогаш може да биде збунувачки или тешко да се најде оној што нè интересира. Во оваа статија ќе разговараме за индексот на акции на кинеската берза, неговите компоненти и неговите распореди.

Како се вика индексот на кинеската берза?

CSI 300 е берзански индекс на кинеската берза

Главниот индекс на акции на Кина се нарекува CSI 300. Тоа е индекс на акции пондерирана според капитализацијата е дизајниран да ги собере перформансите на најдобрите 300 акции со кои се тргува и на Шангајската берза и на Шенжен берзата. Има два подиндекси: индекс ЦСИ 100 и индекс ЦСИ 200. Освен главниот, има и други индекси на кинеската берза во зависност од креаторот. Тука спаѓа FTSE China A50, кој вклучува акции само А на берзите во Шангај и Шенжен.

За берзата во Хонг Конг го имаме Ханг Сенг. Овој индекс претставува 33 најголеми компании во Хонг Конг. Овие зафаќаат 65% од вкупниот број на котирани компании.

Со текот на годините, тој се сметаше за кинески пандан на индексот S&P 500 и подобар показател за кинеската берза од традиционалниот индекс на композитни SSE. Индексот е составен од Кинескиот индекс за хартии од вредност, ДОО. Се смета за првокласен индекс за кинеските берзи на копното. Индекси од прва класа се оние во сопственост на корпорација со национална репутација за квалитет, сигурност и можност за профитабилно работење низ добро и лошо време.

CSI 300 компоненти

Од денес, мај 2021 година, Кинескиот берзански индекс CSI 300 Тој е составен од вкупно 293 субјекти што ќе ги именуваме следно:

 • Напредно А.
 • Аеросапче Авто
 • Ер Кина А.
 • Аисино Корп
 • Алуминиум Корп од Кина
 • Анганг челик А.
 • Анхуи цемент од конус
 • Анхуи ianиангуаи Авто
 • Анксин доверба
 • Yanелезо и челик Ањанг
 • Аодонг А.
 • Авички авиони А.
 • Банка на Пекинг
 • Кинеска банка А.
 • Мрежа CATV во Пекинг Гехуа
 • Пекинг Северна Starвезда А.
 • Банка за комуникации копродукции
 • Банка на Нанџинг
 • Пекинг Тијантан Био
 • Тонгретанг од Пекинг
 • Банка на Нингбо А.
 • Возејќи со Тијанвеи Баобијан
 • Титаниум BaoJi
 • Баолихуа А.
 • Ironелезо и челик Баошан
 • Главен град на Пекинг
 • Капитал во Пекинг Дев
 • Беџи Фотон мотор
 • Урбана градба во Пекинг
 • Пекинг Вантоне
 • Бинџијан Ре А.
 • Светла млечни производи и храна
 • Воздухопловство во Кина
 • Кина Baoan Group Co. Ltd.
 • Чанган Авто А.
 • Кина Ситик банка А.
 • Кина јаглен енергија
 • Чанџијан Сек А.
 • Кина градежна банка копродукции
 • Кина CSSC
 • Ченминг хартија А.
 • Кина Етерприз
 • Група Кина Гежоуба
 • Кинески град А.
 • Кина Јуши
 • Кина осигурување на живот А.
 • Испорака на КОСКО
 • Коско Испорака Дев
 • Кина Merchants Bank
 • Кина трговци енергетска испорака
 • Енергија за испорака КОСКО транс
 • Специјализирана испорака КОСКО
 • Кина Миншенг банкарство
 • Кина Северна ретка земја Hi-Tech
 • Кофко сопственост А.
 • Шеќер COFCO Tunhe
 • Кина нафтено поле А.
 • Кина Пацифичко осигурување
 • Пивара Чонгкинг
 • Кина Петрол А.
 • Кинеска железница А.
 • Цинда недвижен имот
 • Градба на железница во Кина
 • Кинеска железница Хај-тек
 • Цитиќ Гуоан А.
 • Кинеска железница Тиелонг
 • Кина ресурси ДЦ Фарм
 • Хартии од вредност CITIC
 • Кина Shenhua Energy SH
 • Кина Јужна Ерлајнс А.
 • Cn Metal Eng А.
 • Кина јужниот кијуан Bd C.
 • Кина Спејссат
 • Cnhtc камион А.
 • Спортска индустрија во Кина
 • Кина Државна градежништво
 • Cr Санџиу А.
 • Кина обединета мрежа Comm.
 • Кина Ванке А.
 • CRRC А.
 • Кина Јангце моќ
 • Cs Zoomlion А
 • Csg Холдинг А
 • CSSC префрлани и морски инженеринг
 • Quелезница Дакин
 • Дашанг
 • Datang International Power А.
 • Индустрија за јаглен Датонг
 • Дажонг Транспорт А.
 • Донг-Е Е-iaиао А.
 • Донгфанг Електрик А.
 • Донгфенг автомобил
 • Д-р Пенг Телеком и медиуми
 • Еластични цевки А.
 • Јаглероден материјал FangDa
 • Далечен автомобил А.
 • Фав Ксиали А.
 • Финансиски Свети А.
 • Основач Техника
 • Фуџијан експресен пат Дев
 • Фуао стакло А.
 • Гансу Јашенг Индустриски
 • GD PowerDev
 • Корп
 • Gree Electric А.
 • Енергија Гуангуи
 • Guелезница Гуангшен
 • Гуангкси Гигуан
 • Аеродром во Гуангжу Бајјун
 • Гуилин Санџин А.
 • Јаглен Guizhou Panjian
 • Гуојуан Сек А
 • Хаинан Ерлајнс А.
 • Хаитонг хартии од вредност
 • Харбин Фарм
 • Хебеи Челик А.
 • Земјоделство во Хајлонгџијанг
 • Хенан Пинггао електрик
 • Хенан ongонгфу Индустриски
 • Хонгда
 • Ironелезо и челик Хонгксинг
 • Банка Хуа Ксиа
 • Фонд HuaAn Huicaitong MMkt
 • Моќ на Худијан А.
 • Хуафа Индсутриал huухаи
 • Хуајин хемикалија А
 • Хуалан Биолог А.
 • Huaneng Power International
 • Хуавен Медиа А.
 • HUAYU Авто
 • Хунан Голд Корп
 • Јаглен Хуолине А.
 • ICBC
 • Индустриска банка
 • Внатрешна Монголија Баоту Челик
 • Меѓународен контејнер А.
 • Ianиангсу Хенгруи
 • Сонцето ianиангсу
 • Perиангкси бакар А.
 • Автопат Jиангкси Ганиу
 • Iaиазуо Ванфанг алуминиум
 • Авијација Jиангкси Хонгду
 • Idидонг цемент А.
 • Ilinилин Јатаи
 • Indиндуиченг молибден
 • Izижонг Енергија А.
 • Joincare Фарм
 • Oyојунг А.
 • Kailuan Energy Chemical
 • Кангмеи Фарм Кингфа Наука и Техника
 • Квејчоу Мутаи
 • Лао iaиао А.
 • Лиаонинг Ченг Да
 • Лиугонг А.
 • Maanshan Iron & Steel
 • Металуршка корпорација на Кина
 • Минтетали Дев
 • Myhome недвижен имот А.
 • Ironелезо и челик во Нанџинг
 • Ноусофт
 • Нова надеж Лиух А.
 • Северна Кина Фарм
 • Североисточно Сек А.
 • Земјоделства во океанот А.
 • Префрлано инженерство на нафта
 • Група Ориент
 • Пацифички хартии од вредност
 • PetroChina А.
 • Пинг Ан банка А.
 • Пинг осигурување
 • Јаглен Pingdingshan Tianan
 • Пингжуанг Енер А.
 • Група Поли недвижнини
 • Банка за развој на Пудонг
 • Кингдао Хаиер
 • Кингхај Салтлејк А.
 • Пристаниште Рижао
 • SAIC Motor Корп
 • Тешка индустрија на Сани
 • Сд Хаихуа А.
 • SDIC моќ
 • SDIC Ксинџи енергија
 • Сгис А.
 • Рударство на злато во Шандонг
 • Шандонг со голема брзина
 • Шангај AJ
 • Шангај Баилијан А.
 • Злато Шандонг Хуалу Хенгшенге
 • Ironелезо и челик во Шандонг
 • Конструкција од Шангај
 • Шангај Датун енергија
 • Шандонг Наншан
 • Јавни комунални услуги во Шангај ДаСхонг
 • Шангај Електрик
 • Шантуи Констр А.
 • Шангај Фосун Фарм
 • Шангај Индустриски развој
 • Сечуан Чангхонг електрик
 • Енергија Сечуан Чуану
 • Меѓународниот аеродром во Шангај
 • Меѓународно пристаниште во Шангај
 • Автопат Сечуан
 • Сечуан Свелфун
 • Шангај qинкиао извоз А.
 • Шангај Лујајазуи финансии А.
 • Вино од пенкало Шанкси Ксингхуакун
 • Шангај Мерчанички и Електрични А.
 • Шангај Hу Хуан Пу
 • Шен Хуо А.
 • Шангај Ортиентал Бисер Медија
 • Шангај СМИ
 • Шенергија
 • Тунел во Шангај
 • Зона за слободна трговија во Шангај Ваигаокјао
 • Шенги Техника
 • Туристички Шангај Јујуан
 • Хај-тек од Шангај hangангџијанг
 • Шенжен Агрик А.
 • Шенжен Каифа А.
 • Тешки индустрии во Шангај henенхуа А.
 • Шангај ixиксин електрик
 • Шанкси Ланхуа научно-технолошка технологија
 • Енергија Шанкси ЛуАн
 • Шангај зиџијанг
 • Шоуанг А.
 • Шуангуи Дев А.
 • Шунфа Хенгје А.
 • Сиејуан Електрик А
 • Синохем Интернешнл
 • Хартии од вредност Синолинк
 • Инженерство на синома
 • Синопек Шангај А.
 • Хартии од вредност на Југозапад
 • Сунинг трговија А.
 • Сунинг Уни А.
 • Аеродром А
 • Sz енергија А.
 • Таиганг А.
 • Гасификација на јаглен Taiyuan
 • Тешка индустрија Таијуан
 • Тбеа Ко Доо
 • Ткл Корп А.
 • Теда А.
 • Тијан Ди Наука и Техника
 • Капитал во Тијанџин
 • Тијанџин Jinинбин развој
 • ТВ и радиодифузија А.
 • Пристаниште Тијанџин
 • Тијанма со лого А.
 • Тонглинг Нфм А.
 • Цингуатонгфанг
 • Пивара Цингато
 • Валин челик А.
 • Вангфуџинг
 • Хемикалија од Ванхуа
 • Вансијанг А.
 • Веичаи Пауер А
 • Западно рударство
 • Вуџијан Силк А.
 • Вулианге А.
 • Xcmg машинерија А.
 • Xiamen C&D
 • Ксиамен волфрам
 • Ксиандаи Инвест А.
 • Ксинху ongонгбао
 • Ксинџијанг Гуанонг
 • Ironелезо и челик Ксину
 • Xishan јаглен А.
 • Xj Goldwind А.
 • Јаглен Јаглен
 • Рудник за јаглен на Јанжу
 • Јунан Алумин А.
 • Јунан Бајао А.
 • Јангор
 • Јунан Чихонг
 • Јунан бакар А.
 • Yonyou мрежа Техника
 • Јунан Митрополит
 • Јунан Тин А.
 • Јихуа хем А.
 • Јунан Јунтијанхуа
 • Стоки на iangеџијанг
 • Hejеџијанг Лонгшенг
 • Автобус hengенгжу Јутонг
 • Медицина hejеџијанг
 • Hejеџијанг Ну А.
 • Zhонгџин А.
 • Злато Zhонгјун
 • Hejеџијанг XinAn хемиски
 • Рударство Зиџин А.
 • Zs комунални услуги А.
 • Зте А.

Кога се отвора кинеската берза?

Различни пазари, вклучително и Кинеската берза, имаат различни часови

Добрите инвеститори ја знаат важноста да се знае работното време на размените. Како што веќе знаете, берзата ја сочинуваат трговски компании, инвестициски компании, банки, брокери за малопродажба итн. Очигледно, Сите овие субјекти ги следат обичаите и распоредот на земјата во која се наоѓаат. Asivque многу торби имаат различно работно време и не боли да се знае кои се тие.

како да се знае кога е најдобро време да се инвестира во злато
Поврзана статија:
Инвестирање во злато во однос на инфлацијата и понудата на пари

Во случајот на Кина, на пример, јуанот е неликвиден кога Кинезите ја слават својата нова година, бидејќи пазарот останува целосно затворен. Поради вакви особености, многу се препорачува да ги знаете часовите за тргување. Благодарение на ова знаење ќе знаеме кога можеме да работиме земајќи ги предвид локалните празници, или исто така кога да ги затвориме позициите или да започнеме со трговија. Што повеќе, Тие ќе ни помогнат да препознаеме различни моменти на поголема ликвидност и нестабилност на пазарите. Друга предност што ни нуди познавање на распоредот е да знаеме како да ги искористиме моментите на отворање и затворање, бидејќи во тие моменти има промени во цените на хартиите од вредност. На овој начин ќе биде можно за нас да создадеме стратегии и да ги искористиме подемите и падовите во наша корист.

Азиски берзи и нивни распореди

Следно, ќе видиме список на азиските размени и нивните соодветни распореди:

 • Саудиска Арабија (TASI): од 10:00 до 15:00 часот (UTC: +3)
 • Бангладеш (DSEX): 10:30 до 14:30 часот (UTC: +6)
 • Јужна Кореја (KOSPI и KOSDAQ): од 09:00 до 15:30 (UTC: +9)
 • Кина Шангај (ССЕ 50): 09:30 до 15:00 часот (UTC: +8). Ручек: од 11:30 до 13:00 часот.
 • Шенжен (SZSE 100, SZSE 200, SZSE 300): 09:30 до 15:00 часот (UTC: +8)
 • Далиан (фјучерси): од 09:00 до 15:00 часот (UTC: +8)
 • Филипини (PDEx): 09:00 до 16:00 часот (UTC: +8)
 • Хонг Конг (HSI): 09:30 до 16:00 часот (UTC: +8)
 • Индија Мумбаи (BSE и S&P): 09:15 до 16:30 часот (UTC: +5)
 • Калкута (CSE 40): од 10:00 до 18:00 часот (UTC: +1)
 • Национално (NIFTY): 09:15 до 15:30 часот (UTC: +1)
 • Индонезија (IDX): 09:00 до 16:00 часот (UTC: +9)
 • Иран (TEPIX и TEDPIX): 09:00 до 12:00 часот (UTC: +3)
 • Израел (ТА-35 и ТА-125): 09:00 до 17:30 часот (UTC: +2)
 • Јапонија Токио (Никеи 225 и ТОПИКС): од 09:00 до 15:00 часот (UTC: +9). Ручек: од 11:30 до 12:30 часот
 • Осака (фјучерси): 16:30 до 19:00 часот (UTC: +9)
 • Монголија (ТОП20, Берза А и Б): од 10:00 до 13:00 часот (UTC: +8)
 • Непал (НЕПСЕ): од 11:00 до 15:00 часот (UTC: +6)
 • Катар (ДСМ): 09:30 до 13:15 часот (UTC: +3)
 • Пакистан (KSE 100 и KSE 30): 09:30 до 15:30 часот (UTC: +5)
 • Сингапур (SGX): од 09:00 до 17:00 часот (UTC: +8)
 • Тајланд (SET50 и 100): од 10:00 до 16:30 часот (UTC: +7)
 • Виетнам (VN и VN 30): од 09:00 до 15:00 часот (UTC: +7). Ручек: од 11:30 до 13:00 часот.

Се надевам дека овој напис ви ги обезбеди информациите што ги баравте за кинеската берза. Потсетувам дека инвестициите што ги правиме мора да одат рака под рака од претходната анализа на пазарот и индексот со цел да се намалат ризиците на минимум.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.