Квадрант на готовински тек

Роебрт Кијосаки и 4-те класификации на паричниот квадрант

El Квадрант на готовински тек е книга од Роберт Кијосаки.. Неговата фигура е добро позната меѓу многу луѓе кои се заинтересирани за финансиите, а особено за „финансиската слобода“. Квадрантот на готовински тек следи од неговото ремек дело „Богат татко сиромав татко“, а квадрантот треба да биде ментален водич за читателите да ја научат психолошката уметност за постигнување финансиска слобода.

Во оваа статија ќе се фокусираме на разбирање и објаснување што е квадрантот на протокот на пари. ќе видиме и ние кои менталитети го зафаќаат секој од 4-те квадранти, и какви совети нуди Кијосаки за движење од една на друга страна. За возврат, типот на менталитет што го имаат типовите на личности кои се наоѓаат во него и какви шаблони следат според образованието и местото што го заземаат различните луѓе. Ако сакате да дознаете повеќе за тоа како да се однесувате на пари, продолжете со читање!

Кој е квадрантот на протокот на пари?

Квадрант на проток на пари на Роберт Кијосаки

Квадрант на готовински тек на Роберт Кијосаки класифицирајте ги луѓето според нивниот начин на заработка. Во него тој нагласува дека за да се постигне финансиска слобода треба да бидеме на десната страна од квадрантот. Главната причина е што луѓето кои се на десната страна добиваат пасивни приходи од нивните методи. Ова последователно ги прави помалку зависни од времето за приходи, поради што имаат повеќе време во животот за нивните интереси отколку луѓето од левата страна.

Авторот исто така нагласува дека ова се произведува како резултат на економското образование што луѓето ги примиле во своето детство. Да се ​​биде во повеќето случаи многу малку или воопшто. Ова поттикнува несоодветно однесување ако целта е да станете финансиски ослободени. А, пак, тоа е главната причина што во замена за „сигурност“ и поголема одбивност кон ризикот се вработува најголемиот дел од населението, односно „Е“ квадрантот.

И покрај тоа, квадрантот на протокот на пари се обидува да го открие начинот на размислување на секој тип на личност и најчестите практики. Следно, ќе видиме од какви луѓе се состои секој квадрант.

Е-вработен

Вработени за Кијосаки

Работникот на кој се повикува Кијосаки е секое лице кое работи под наредба на друго лице или насоки. Може да биде од работник во фабрика, до менаџер, до претседател на компанија. Придобивките која вработениот ја следи како цел Тие се следниве:

 • Безбедност. Знајте дека да или да, ќе го добиете вашиот платен список.
 • Имајте добра плата. Нешто за што дури ќе студира или ќе се натпреварува за подобри позиции.
 • Профит. Било кој друг бонус што можете да го добиете, од провизии, неколку дополнителни плаќања, опција за надградба итн.

И покрај ова, Роберт Кијосаки го изразува следново Лоши точки:

 • Страв Безбедноста е резултат на стравот од неуспех ако сакате да преземете.
 • Нестабилност. Во сегашно време, не може да се земе здраво за готово дека некои неволји нема да дојдат.
 • Несигурност. Безбедноста на работата може да биде пред парите, па дури и знаејќи дека добра понуда може да излезе на друго место, тој не се менува од страв да не тргне наопаку.

Овој квадрант го претставува мнозинството луѓе. Повеќето од нив почнувајќи од семејства каде што не научија дека најдобро е да учиме за добро образование, да добиеме добри оценки и да најдеме добро платена работа. Главниот проблем што се јавува е што не можете да остварите приход доколку не работите, а рутината е дефинирана според условите на компанијата во која се наоѓа лицето.

А-Самовработен

Самовработување во квадрант на готовински тек

Втората ставка во квадрантот на готовинскиот тек се однесува на самовработените, познати и како самовработени. Како вработениот приходот може да биде компромитиран ако лицето е отсутно. Дали за одмор или болест. Оттука, се вели дека хонорарците „никогаш не се разболуваат“, што значи дека никој не ја презема нивната работа доколку лицето е отсутно. Какви карактеристики имаат луѓето кои се под капата на „својот газда“.

 • Независност Тие не зависат од ничија работа и доволно си веруваат себеси за да напредуваат. Ниту, пак, зависат од нарачките од некој погоре, надвор од нивните клиенти.
 • Напорна работа. Колку понапорно работите, толку повисоки треба да бидат придобивките. Причина и зошто се посветуваат многу часови.
 • перфекционизам Обидете се да дадете се од себе за да имате добра репутација.

Во него има луѓе кои работат како сметководители, лекари, адвокати, кои имаат сопствена продавница, било да е тоа облека, хемиско чистење или психолошка консултација, меѓу многу други.

Нешто што Кијосаки укажува е дека платата доаѓа од неговата сметка откако прво ги платил трошоците. Овде платата не е линеарна, а добар начин да излезете од вашата зона би било да создадете систем кој ви овозможува да ангажирате луѓе да работат за оваа личност. На овој начин, самовработено лице може да се пресели во 3-та точка од квадрантот на протокот на пари. Треба да се додаде дека и E и S квадрантот опфаќаат 95% од луѓето.

Сопственик на Д-Бизнис

Како да станете сопственик на деловен систем

Тие се луѓе кои успеале да создадат бизнис со систем за други луѓе да работат за нив. Во овој квадрант можеме да почнеме да зборуваме за финансиска слобода. Па, сопственикот на бизнисот би можел да отсуствува без да ја прекине активноста на која е посветен неговиот бизнис. Главните карактеристики го вклучуваат следново:

 • Зошто да работам мене? Тоа не значи да се биде мрзлив, туку да се научи делегирајте задачи на други луѓе, верувајте им, па дури и опкружете се со луѓе попаметни од него. Сè што може да помогне да се подобри е добредојдено.
 • Лидерство. Особено за тимска работа. Дури и побарајте претседател кој ќе се грижи за компанијата во случај да е многу голема, делегирајќи ги неговите функции и имајќи повеќе време.

Според богатиот татко на Кијосаки, тој објаснил дека имало 3 типа на бизнис.

 1. традиционалниот, каде што треба да се обелодени, нејзиниот напредок е побавен, но може да даде подобри придобивки.
 2. франшизата, каде што можете да ја искористите репутацијата на бренд што луѓето веќе го знаат.
 3. повеќестепена, каде што инвестицијата овде е мала, не треба многу обука, но приходот е помал.

I-Инвеститор

Инвеститорот во квадрантот на готовински тек

Долниот дел од квадрантот на готовинскиот тек ги вклучува богатите. Овде човекот не мора да работи за да добие приходи, туку тие се резултат на нивните вложувања и редовно пријавува пасивни приходи. Колку е поголема сумата што се инвестира, толку се поголеми придобивките обично. Овде не се тие што работат за пари, туку парите им работат.

Нешто важно да се додаде е дека меѓу сите квадранти, и овој Тоа е оној кој носи најголем ризик. Па, не само што може да се загрози износот на пасивниот приход, туку и вреднувањето на личното богатство е поврзано со економската еволуција на местата каде што работи. Меѓутоа, ако за квадрантот А ова е синоним за страв, тука ризикот може да се гледа како нешто стимулирачко. Да ги разгледаме најважните точки од овој квадрант.

 • парите работат за нив. Ова генерира пасивен приход кој им овозможува да го задржат или подобрат својот животен стандард.
 • Изберете ги бизнисите. Овој аспект е важен, бидејќи нивното главно внимание е насочено кон тоа кои бизниси се тие што можат да им донесат најголема стабилност или раст. Успехот во голема мера се одредува од тоа колку добро се добри во овој момент.
 • Сложена камата. Се обидува да го искористи тоа за да го зголеми капиталот, бидејќи ако се сака да се собере поголем капитал, сложената камата од реинвестирањето на добивката помага да се овозможи тоа.

Заклучоци за квадрант на готовински тек

Успеавме да видиме како луѓето кои припаѓаат на левата страна се оние кои работат најтешко. За возврат, оние на десната страна всушност уживаат финансиска слобода. Но, нешто што исто така може да се случи е да се биде во 2 квадранти одеднаш. На пример, вработен може да биде и инвеститор во исто време.

Можеби не сите од нас имаме голема количина на капитал за инвестирање, но тоа не значи дека е задолжително да се откажеме од поседување акции во една компанија. Не ви треба голем капитал за да бидете инвеститор, освен ако и ние сакаме да можеме да престанеме да работиме. Овде времето е ваш сојузник, секогаш можете да ги искористите предностите на сложената камата, а исто така можноста да заштедите нешто повеќе може да ви овозможи да придонесете повеќе капитал во вашите инвестиции.

Се надевам дека квадрантот на готовински тек помогна да ве мотивираме и да видиме дека на крајот се работи за збир на одлуки што ги носиме. Ако ви се допадна, ви оставам подолу збир на размислувања на Роберт Кијосаки. Како што вели и самиот… „Во реалниот живот, најпаметните луѓе се оние кои прават грешки и учат од нив. На училиште, најпаметните луѓе се оние кои не грешат“.

Фразите на Роберт Кијосаки се полни со мудрост
Поврзана статија:
Роберт Кијосаки Цитати

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.