Индија: можност за акции

Индија Индија? Освен што е убава земја што може да се посети во кое било време од годината, таа е една од најпознатите алтернативи што ги нудат акциите да инвестира заштеди. До пред неколку години беше повеќе или помалку вообичаено да се концентрира работењето на берзата на националните финансиски пазари. Само големото богатство избра да ги напушти нашите граници за да се обиде да го подобри приноси на нивните движења на овие финансиски пазари. Но, глобализацијата на економијата воопшто влијаеше и на малите и средни инвеститори.

Тргувањето со меѓународните пазари на акции сега е едноставно лесно. Тоа може да се направи од вашата вообичаена клупа, дури и со најегзотичните странски плоштади што можете да ги најдете во моментот. Некои од нив во Дестинации исто толку необични како некои африкански, па дури и азиски земји. Но, има еден што зема се поголем замав во последните години. Тоа не е никој друг туку индиската берза, едно од најголемите изненадувања што ги донесоа меѓународните акции.

Не е како во минатото каде што беше многу тешко да се отворат позиции во оваа важна земја на азискиот континент. Сега можете да ги формализирате овие операции во кое било време и ситуација. Со единствена неповолност што нејзините операции за купување и продажба претставуваат некои повеќе експанзивни провизии отколку на шпанската берза или на пазарите во еврозоната. Каде што стапките на овие операции можат да бидат двојно зголемени. Тоа е нешто на што треба да сметате доколку сакате отсега да ги вложите своите заштеди на оваа дестинација.

Индија: поголеми приноси

перформанси Индиската берза се оформува како една од најпознатите нахакани во светот. Каде што позициите на купувачите се јасно наметнати врз оние на продавачите. Неговиот главен индекс покажува а ревалоризација на повеќе од 50% Во текот на последните години. Со пренасочување на важен паричен проток од западните нации кои се желни да отворат позиции во некои од хартиите од вредност кои се наведени на овој важен финансиски пазар на акции.

на мерки за либерализација управувано од индискиот извршен директор е една од причините што ја објаснуваат ескалацијата на цените на нејзините главни акции. Во некои од случаите под проценти е сосема незамисливо на западните берзи. Овој факт предизвикува многу и многу мали и средни инвеститори да гледаат на оваа берза. Не е егзотична акција, туку напротив, таа претставува многу корисна стратегија за правење профитабилни операции на берзата.

Ризици од овие операции

На сите начини, тоа не е дестинација што е прилагодена на сите профили на инвеститори. Не многу помалку, бидејќи ќе можете да проверите од сега па натаму. Затоа што навистина, не секој може да избере да ги насочи своите средства кон Индија. Само оние корисници кои имаат поголема толеранција за ризик можат да започнат ваков вид на многу специјални операции. Покрај тоа, таа ќе служи за формализирање на мал дел од портфолиото, никогаш како главна инвестиција. Ова е основа со која треба да се управуваат постапките на сите инвеститори. Секоја грешка во овој поглед од сега може да ве чини повеќе од негативно изненадување.

Исто така, поголемото незнаење на нивните компании може да претставува голем товар за преземање активности на овој пазар толку редок досега. До точка дека ќе ви треба точен совет од професионалец на финансиски пазари. За да можете да ги канализирате сите движења направени од самиот почеток. Од друга страна, размената на валути да работи на овие пазари ќе биде уште еден од негативните ефекти за избор на оваа берза досега од нашите природни дестинации. Бидејќи всушност, тоа ќе значи нов трошок за формализирање на оваа желба што е присутна кај некои од најагресивните инвеститори.

Предности на инвестирање во Индија

торба Од друга страна, има многу придобивки што овие малку специјални операции можат да ги донесат се повеќе од извонредни за сите инвеститори кои ја поддржуваат оваа иницијатива. Се разбира, една од главните лежи во фактот дека нејзините главни индекси на акции регистрираат а многу стабилен и одржлив раст. Со непроценлива помош да се има релативно ниско ниво на инфлација. Овој последен фактор е многу позитивен за да се зголемат набавките на финансиските пазари со многу важни нивоа во работењето.

Од друга страна, во никој случај не може да се заборави дека во нејзината економија се создава навистина значителна потрошувачка. И како последица на ова, достигнувајќи ги резултатите од котираните компании кои се рефлектираат во еволуцијата на нивните цени. Со забележителна апрецијација на цената на нејзините акции. Каде што доаѓањето на инвеститори од странство е сè почесто. На кратко, тој е еден од најпрофитабилните пазари на акции во последните три години. Друга многу поинаква работа е што ќе се случува отсега натаму.

Што да направите со вашите операции?

операции Прашањето што сигурно ќе си го поставите сега е каква треба да биде вашата стратегија за инвестиции во наредните месеци. Па, во оваа смисла таа е една од берзите каде што имате поголеми можности да го подобрите салдото на вашата сметка. Се разбира повеќе отколку во најтрадиционалните или конвенционалните. Сепак, и по толку постојани зголемувања на берзата, ризикот е да се генерираат значителни корекции на цените. Од оваа прецизна причина, нема да имате избор освен да бидете повнимателни во движењата што ги формализирате во текот на оваа година.

Како и да е, можете да се одлучите за сектори кои најверојатно ќе се развиваат и продолжуваат со овие зголемувања покажувајќи ги нивните главни берзански индекси. Од ова сценарио толку поволно за одбрана на вашите интереси како мал и среден инвеститор, првата мерка што мора да ја примените се базира на избор на најдобри сектори. Меѓу нив, се издвојуваат сите што се однесуваат на потрошувачката. Без заборавање на сегментите поврзани со услужни добра и финансиски групи. Не е изненадувачки, тие можат да се однесуваат подобро од останатите во моментов.

Други начини да се инвестира во оваа земја

Некои инвеститори може да бидат претпазливи да ги инвестираат своите заштеди на овој многу посебен пазар. Добро за твоето незнаење на овие финансиски пазари или едноставно затоа што треба да ги свртат своите стратегии за инвестирање. Во секој случај, тие нема да имаат проблеми да ги отворат позициите на овој меѓународен пазар со посебна важност во последниве години. Бидејќи всушност, тие можат да се одлучат за други финансиски производи отколку за купување и продавање на своите акции директно на берзата.

Решението за овие проблеми се канализира преку инвестициски фондови врз основа на овој променлив приход за кој зборуваме. Се повеќе и повеќе компании за управување се одлучија да им понудат на своите клиенти модели на овие карактеристики и чија профитабилност експлодираше во последниве години. Покрај тоа, може да се диверзифицира со комбинирање со други финансиски средства. И фиксниот приход и варијабилниот доход, па дури и алтернативните формати за да се обезбедат поголеми гаранции за учесниците на овие средства.

Една од најјасните предности при изборот на овој модел на инвестиции се заснова на фактот дека ризикот направен од малите и средни инвеститори ќе биде многу помал. Како последица на примената на оваа единствена стратегија, загубите нема да бидат толку големи како на берзата. Иако напротив, добивката ќе биде неверојатно ограничена во однос на позициите заземени преку берзите. Со широк спектар на инвестициски фондови што ќе го задоволат побарувачката на овие инвеститори.

Совети за инвестирање во Индија

Ако сте заинтересирани да го насочите овој азиски финансиски пазар, треба да примените низа препораки за инвестицијата да се развие правилно. Една од најкорисните е што треба да бидат повеќе свесни за еволуцијата на нејзините берзански индекси. Од друга страна, бидејќи ризиците се поголеми, не треба да ги концентрирате сите ваши средства во ова финансиско средство. Обидете се да го диверзифицирате со други финансиски производи или дури и со други поконвенционални размени од оваа. Доволно е да одвоите минимален дел од сите заштеди.

Друга од мерките што нема да има друг избор освен да се донесе е тоа што се однесува на фактот дека мора да ги напуштите позициите на овој пазар кога повредени се некои од најрелевантните поддржувачи. И, се разбира кога индиските капитали го менуваат трендот. Beе биде многу забележлив сигнал дека не треба да останувате повеќе денови со инвестициите. Не можете да заборавите дека овој финансиски пазар се карактеризира со висока нестабилност. Над најтрадиционалните или конвенционалните. Вие не треба да ризикувате вашите пари се основни.

Од друга страна, исто така, ќе биде многу разумно да користите експерт на овие пазари за правилно управување со вашето портфолио. Beе биде тој што е појасен за моментот кога треба да влезете или да излезете од овој пазар на акции. Тоа дури може да ви обезбеди и друга стратегија за да можете поефикасно да ги направите вашите позиции профитабилни. Нема да ве чини ништо и наместо тоа, има многу придобивки што можете да ги добиете од сега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.