Препорачани и применливи каматни стапки на хипотека во Шпанија

применливи стапки

Хипотеката е заем кој е загарантиран со вредноста на имотот, тоа значи дека која било финансиска институција ни нуди, обработува и обезбедува заем на некои Каматни стапки и гаранција што се заснова на вредноста на имотот, во овој случај станува збор за куќа, конструкција или комплекс.

Познат е и како производ што банката им го нуди на своите клиенти за да бидат доверители за да добијат сума пари, што во овој случај е „Заемен капитал“, ова во замена за заложба дека клиентот го враќа овој капитал од заем заедно со соодветните камати што се генерираат според периодичните плаќања или рати. Другите видови сметки вклучуваат различни видови гаранции, но овој особено, хипотекарен заем, има дополнителна гаранција за стекнатиот имот.

Во хипотекарни заеми Постојат два елементи кои се од суштинско значење за да се спроведе. Првиот е договорот за хипотека за заем, каде детално се појавуваат обврските на должникот и сите услови за заем, како и ратите, системот за амортизација и обврските на должникот. Вториот елемент вклучува гаранција за хипотека, што значи дека во случај на неплаќање или должникот да одбие да плати, заемодавателот може да заземе во сопственост или да го преземе имотот или имотот на хипотеката за која станува збор.

Карактеристики на хипотекарен заем, каматни стапки

типови

 • Овој вид заем, хипотекарен заем, ќе претпостави нас како должници многу важна финансиска обврска во иднина, тој е посебен за долгорочни и носи ризик од губење на капитал, како и гарантира неопходен капитал за да се стекне.
 • Видот на хипотекарен кредит има тенденција да има и висок износ покрај долго траење, бидејќи вклучува високи суми на пари и со гаранција исто толку важна и од голема вредност како капитал, добра или недвижен имот. Пред да се договориме со долг од оваа големина, ризиците и изводливоста на подмирувањето на овој долг мора да се проценат како должник, бидејќи приходот што го имаме мора да биде периодичен и адекватен во однос на долгот и преземената обврска. Препорачливо е да имате комбинирана почетна заштеда и нето приход пред да преземете одговорност за сопственост на хипотекарен заем.

Каматни стапки тие се индикатори за мерење на профитабилноста на набавката или продажбата според времето. Во случајот на каматни стапки на хипотека, каматна стапка или процент на камата Тоа е упатување на вкупниот износ на кредит или инвестиција. Во зависност од количината на пари и рокот или рокот за депозит или поврат, даден е терминот и кога нема да се плати, нема да има ништо.

Исто така, каматните стапки ќе бидат показател за процентот на тој капитал што ќе се претвори во придобивка, а во случај на заем, како што е хипотекарен заем, тоа ќе биде процент од капиталот што ќе треба да се плати. Вообичаена работа е примена на интерес во периоди од една година, иако исто така е можно тие да се применуваат како денови, месеци, четириесет или седмично. Каматната стапка може да се мери како номинална каматна стапка или како еквивалентна годишна стапка. Иако претходните две се поврзани, тие не се исти, ова мерење ќе зависи и од преговорите помеѓу должникот и наплатувачот, бидејќи кредитот може да има различен интерес според ова преговарање.

Износите на хипотекарни заеми.

Еврибор

Постојат низа фактори кои ги одредуваат границите на износот на хипотекарен заем, како и добиената рата и рокот на отплата.

Еден од фактори е проценетата вредност на домот, што може да се меша со продажната вредност на наведениот имот. постојат овластени компании за проценка Тие се компании чија задача е да ја проценат проценката, овие компании се регистрирани и овластени во регистарот на Банката на Шпанија. Нормално, максимумот на хипотекарен заем не може да надмине 100% од проценетата вредност, и покрај тоа има некои финансиски субјекти кои ја намалуваат оваа сума на 70% или дури 60% од нејзината проценета вредност.

Вториот утврдувачки фактор на износот на хипотекарен заем Тоа е капацитет за позајмување на барателот. Финансиските субјекти спроведуваат студија за приходите и трошоците со цел да бидат повеќе свесни за плаќањата што апликантот може да ги прави месечно, или за кој било договорен начин за исплата на хипотекарен заем. Обично месечната претплата не е поголема од 35% од вкупниот приход на апликантот по трошоците. Силно се препорачува минимум 20% од вкупната вредност на имотот, покрај 10% за придружните трошоци што ги вклучува хипотекарниот заем.

Трошоците вклучени во хипотека за заем се:

 • Каматни стапки
 • Поврзани трошоци.
 • Комисии

Каматните стапки.

каматни стапки Шпанија

Постојат три вида на каматни стапки:

 1. Домашни заеми по фиксен интерес. Во овој режим, каматната стапка не се разликува за време на договореното времетраење на хипотекарен заем, покрај месечната исплата. Забележителната предност и зошто го препорачуваме овој модалитет е дека месечната исплата ќе биде иста и ќе остане иста за време на траењето на мандатот, без оглед на тоа дали каматните стапки на пазарот растат или паѓаат. Лошите страни се дека амортизацијата е помала отколку во променливата стапка.
 2. Хипотекарни заеми до променлив интерес. Овој модалитет е составен според вредноста на референтниот индекс, може да биде случај на Еврибор, плус фиксен распон. Надоместокот има износ што може да се ажурира на вредноста на индексот за кој се повикува. Предностите и недостатоците на овој модалитет се лесно разбирливи, бидејќи каматните стапки се зголемуваат, надоместокот ќе биде поголем, додека паѓаат каматните стапки, надоместокот ќе биде помал или понизок. Ова е потврдено со пример: ако Еурибор што се повикува на семестар е 0,55% и диференцијалот е 2%, вкупно се плаќа камата од 2,55% на годишно ниво, до следната ревизија, покрај тоа може да биде годишен преглед.
 3. Заеми мешани хипотеки. Обично се најпопуларни. Примена на фиксна стапка за дел од рокот на плаќање и примена на променлива каматна стапка за остатокот од рокот. Силно го препорачуваме овој модалитет, поради неговата разноврсност и предноста што нашите квоти се наведуваат со Еурибор во период на опаѓање. За тоа е важно да бидете свесни за подемите и падовите на Еурибор.

Еурибор е репер за месечни пресметки на рати, се користи во повеќето хипотеки со променлива стапка. Овој ист индекс имаше показател од 2016% во февруари 0,01 година. Ова нè тера да видиме дека, доколку се определевме за варијабилен модалитет на хипотекарен заем, тогаш ќе платевме хонорар со камата од 2.01%, добро време за модалитетот на варијабилна камата! Не? Можеби, заклучно со мај 2018 година, Еурибор е поставен на -0,188, проценете сами.

Поврзаните трошоци.

На хипотекарни заеми повлекуваат низа придружни трошоци, меѓу нив се:

 • Трошок за проценка на имот или проценка.
 • Такси за обработка на агенцијата. Обично претставува 3% од финансираниот износ.
 • Данок за формализирање на заемот со гаранција за хипотека.
 • Трошоци за Регистар на имот и нотар.

Комисии Важно е да знаете како да напредувате!

Ги има за отворање, провизиите за отворање се нормално процент од износот позајмен од финансиската институција. Постојат и компензации во случај на целосно или делумно повлекување (амортизираат), што во овој случај би било да го платите долгот пред крајот на мандатот. Компензациите што треба да се амортизираат обично се примамливи бидејќи имате дополнителен капитал или непредвидени приходи, ова може да се искористи за подмирување на долгот, иако тоа обично не се случува бидејќи финансиската институција направи студија за барателот или клиентот, пред да даде заем, гледајќи така што ова не може да го исплати долгот пред се, тоа е профитабилен дел од хипотекарен заем.

IRPH или Еурибор?

Двете се квоти репери, иако разликата помеѓу двете е што Еурибор се применува месечно и се користи за други видови заеми покрај хипотекарен кредитЗа видот на хипотекарен заем, обично се користи индексот IRPH, кој се користи особено за аквизиција на домови и заеми од таа природа.

Кое е подобро?

Препорачуваме секогаш да бидете во тек со прогнози за пораст и пад во однос на Еурибор, овој репер обично има многу подеми и падови што го прават секој да се чувствува несигурен во изборот на тоа како подобра опција.

И покрај фактот дека референтниот индекс на IRPH има одреден степен на стабилност што се смета за „добар“, Еурибор ни нуди доста поволни падови, ова е прашање за кое може да се расправа во врска со тоа какви поволности сакаме да добиеме на нашите годишни рати. да плаќате помалку од време на време и да ризикувате да плаќате и дополнително? Или, претпочитаме стабилност што не носи во различни степени на висина, но без скокање?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.