Какви се микро заемите?

микролони Ние ги нарекуваме микрокредитите многу мала линија на финансирање што е развиена под многу посебни трговски константи и до која може да се пристапи секој кориснички профил за да се обезбеди ликвидност во одредени ситуации. Од ова општо сценарио, оваа класа производи за приватно финансирање служи за се соочуваат со неочекувани трошоци. Од непредвидена фактура до какво било даночно оптоварување што може да се појави во секое време. И или затоа што барањето до банката не е задоволено или затоа што не ги исполнуваме карактеристиките на побарувачката, на крајот, единственото решение што останува е да се оди на оваа многу посебна кредитна линија.

Каде имаат место дури и клиентите кои се интегрирани во која било листа на неисполнувачи. Дури и без да придонесуваме за никаков платен список или редовни приходи. Ако таканаречените микро заеми се карактеризираат со нешто, тоа е затоа што тие се отворени за какво било побарување, вклучително и за твоето, доколку беше тоа случај. Тие се лесен за нарачка и за само неколку минути ќе можете да проверите дали навистина ви се дадени. Се разбира, во сите случаи под побарувачка што не е многу експанзивна бидејќи тие се ограничени на мали парични износи.

Ако сакате да договорите еден од овие мали заеми, треба да знаете дека во моментот има широк спектар на финансиски платформи кои ги нудат своите услуги за да го задоволат ова барање од клиентите. Едно од условите е тие да бидат формализирани преку Интернет. Имено, од вашиот персонален компјутер или друг технолошки уред за поедноставување и насочување, но многу за работата. Така што за пократок временски период од нормалното, да ја имате износот што го барате на вашата сметка. На овој начин се формализира побарувачката за микро заеми.

Микро кредити: до 1.000 евра

euroСе разбира, ако сакате само големи количини пари, подобро да се откажете од обидот. Тука воопшто нема да најдете големи количини пари. Ако не, напротив, овозможени се само мали совети за ликвидност. Со максимална концесија тоа се движи помеѓу 600 и 1.000 евра. Така што на овој начин можете да решите мал проблем во вашата ликвидност и да развиете некои од целите претходно изложени во овој напис. Во секој случај, надминувањето на овие маргини на финансирање ќе биде невозможна мисија.

Од друга страна, овој вид на многу посебни кредитни линии имаат многу долг рок на отплата, бидејќи ќе треба да ја решите операцијата за многу неколку месеци. Во секој случај, ако не ги исполнувате условите, треба да знаете дека казните се многу тешки затоа што може да ви наплатат а камата за задоцнето плаќање поголема од 20% па дури и повеќе во најнавредливите предлози за корисниците на овие производи. Од ова сценарио, мора да потврдите дека навистина можете да ги вратите позајмените износи. Затоа што можете да платите многу повеќе пари отколку првично собрани.

Камата над 20%

Друг особено релевантен аспект на таканаречените микро заеми е дека во сите случаи ќе мора да претпоставите многу висока каматна стапка. Се разбира, над конвенционалните кредити подготвени од кредитни институции. Не е изненадувачки што нејзината концесија носи интерес над 20% и дека во некои случаи може да се приближи до нивоа од 30%. Овој факт со посебна важност влијае на тоа кај вас ниво на задолженост може опасно да се издигне. Оваа точка треба да се цени ако не сакате да имате некое друго негативно изненадување од моментот на вработувањето.

Интересен факт во оваа класа на заеми е дека финансиските платформи што ги прават не ја нарекуваат каматна стапка. Ако не, напротив, неговото име е такси и тоа е малку somewубопитен начин да ве доведе во заблуда во прецизниот момент на неговото официјализирање. Иако тоа не треба да биде случај, бидејќи постои голем интерес што ќе ви се обрати за овој важен концепт во животот на заемот. Од друга страна, оваа кредитна линија за која зборуваме не повлекува никаков вид на провизии ниту други трошоци при неговото управување или одржување. Како што е моментално случај со банкарски заеми. Со отворање провизии, студија за предвремено откажување или која било друга што може да достигне до 2% во однос на бараната сума.

Понуди кои ја поевтинуваат вашата побарувачка

нуди Сепак, имате некоја друга комерцијална стратегија, така што на крајот на мал заем е бесплатен. Како можете да ја извршите оваа акција посакувана од корисниците? Па, многу едноставно преку понудите и промоциите за нови корисници. Каде што едниот од нив е претставен со предлозите кои ја елиминираат секоја каматна стапка при првото барање. Не се збунувајте затоа што важи само во една прилика, првата од нив. Подоцна да ви наплатат нормални такси при маркетингот на оваа мала кредитна линија.

Тоа е акција чија главна цел е да се обидат да привлечат нови клиенти и да се направат познати меѓу нив. Се разбира, тоа може да биде многу позитивно сценарио за вашите лични интереси и ако сакате итно треба неколку евра за плаќање за каква било потреба што може да се појави во секое време. Тоа е нешто што финансиските платформи задолжени за дистрибуција на овие мали кредити го прават со одредена фреквенција. Надвор од условите што ги имате при вработувањето.

Од финансиски платформи

Овие заеми се пласираат од компании кои се посветени на оваа деловна ниша и нивното објавување можете да го најдете во кој било медиум. Многу од нив веќе станаа многу популарни меѓу корисниците и до тој степен што нивната формализација е претежно во онлајн формат. Овој факт во пракса има одредени предности за вашето вработување, меѓу другите причини затоа што ќе можете да ја канализирате побарувачката удобно дома или од местото каде што сте во тие моменти. Преку процес што е прилично едноставен за завршување и кој не трае повеќе од неколку минути.

Од друга страна, во рамките на овој општ контекст, не можете да заборавите во кое било време дека таканаречените микро заеми обезбедуваат барања што се многу помалку барани и веројатно ќе ви служат со придонесот на најосновната лична документација и гаранција за проверка на сметка, за да се постигне целта. Од овој аспект, вашиот процес од сега може да се носи многу поднослив. Иако претпоставувајќи дека нема да имате избор освен да вложите поголем финансиски напор да ги финализирате операциите во нивните соодветни рокови.

Ангажирање во онлајн формат

онлајн Ако, се разбира, треба да претпоставите некој диференцијален аспект, тоа е затоа што неговото формализирање е преку Интернет. До тој степен што за неколку минути ќе знаете дали ќе ви ги дадат овие мали суми пари. Ова многу специјално управување значи дека неговата амортизација се одвива по најбрзиот пат, не повеќе од 30 или 45 дена, а за чие непочитување ќе бидат потребни строги казни за сопствениците. Од друга страна, административни процедури тие ќе бидат значително помалку отколку во однос на традиционалните кредитни линии. Што значи тоа? Па, ниту повеќе ниту помалку од или ќе мора да придонесете за платен список или извор на редовен приход. Дури ни фактот дека работите во компанија.

Иако условите за склучување договори за овие производи за приватно финансирање се помеки, и дека тие го поттикнуваат нивното склучување договори, од сега не можете да се опуштите на побарувачката. Точно е дека можете да пристапите до оваа класа на кредити дури и ако сте вклучени во А. список на стандардно. На пример, популарниот RAI или ASNER, меѓу некои од најрелевантните. Бидејќи многу од неговите навредливи услови излегуваат со фина буква. И затоа, ќе биде потполно неопходно да го анализирате договорот за да не преземате некое друго негативно изненадување од сега.

Предности во вашето вработување

Сепак, секогаш може да ви помогне да излезете од многу тешка ситуација. Како и неговите придобивки, присутни се во некои од овие сценарија. Една од нив е кога треба да се соочите со банкарска наплата со голема итност. Како на пример, плаќање на доверител, истекување на потврда или едноставно плаќање што не е предвидено во вашето лично или семејно сметководство.

 • Тие се исто така многу корисни кога не сте во позиција да пристапите до банкарски заеми. До тој степен што нема да можете да се определите за ниту еден кредитен прозорец за да ги задоволите вашите најблиски потреби.
 • Да се ​​реши многу мали побарувања каде што нема да ви компензира да побарате заем од вашата вообичаена банка. Или можеби тие немаат кредитна линија за овие посебни карактеристики.
 • Кога тие се произведуваат понуди или промоции кои значително ја намалуваат каматата што ќе треба да ја платите за овие многу мали аванси во однос на нивниот износ.
 • Конечно, исто така во времето кога итноста на побарувачката ве спречува да одите на други посложени извори на финансирање во смисла на доделување или не. Бидејќи она што го сакате е да имате пари за неколку часа на вашата штедна книшка.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кредитивеб dijo

  На крајот, микро заемите се друга опција за финансирање отворена за секаков вид профил. Од моја гледна точка, тоа е нејзината најголема доблест, покрај фактот дека барањата се минимални.