Како да се оптимизира продажното работење на берзата?

Операциите што на крајот го одредуваат успехот или неуспехот на инвестициите на берзата се материјализираат преку продажба. Каде што ќе биде целосно потребно да се направи правилно прилагодување на излезот од пазарите на капитал. Бидејќи може да генерира дека капиталните добивки што ги имате се поголеми или пониски во тој важен момент во инвестицијата. Од оваа причина мора да биде а многу внимателна одлука од страна на мали и средни инвеститори. Дури и да го одложите ако цените не беа посакуваните или имаше значителна инциденца во конфигурацијата на цените.

Продажбата при тргување со акции е последната фаза од процесот на инвестирање и затоа не можете да го преземете овој потег лесно. Или напротив, затоа што изведба на секоја операција, иако може да се направат некои грешки во стратегијата. Од друга страна, друг аспект што мора да се земе предвид е терминот кон кој се насочени инвестициите. Тоа е, ако периодите на трајност се кратки, средни или долги. Како и проценка на цената каде се извршени набавките. Со примарна цел на оптимизирање на работењето од параметар кој ни нуди голема сигурност при развивање на налогот за продажба.

Додека од друга страна, при вршење продажба, продажните операции не треба да се развиваат под никаква психолошка компонента. Тоа е, ние не треба да нè понесе емоциите бидејќи ова е фактор што не одговара на секогаш комплицираниот свет на пари. Како што се случи со одредена фреквенција во работењето на другите децении и дека сте биле во можност да ги стартувате во последниве години. Бидејќи на крајот на денот добра продажба може да биде на крајот успех во работењето на пазарите на акции. Не е изненадувачки што во прашање се многу пари во овој вид тргување со акции. И за кои ќе понудиме низа совети за оптимизирање на овие мандати на финансиските пазари.

Продажба на нивоа на прекумерна цена

Нивоата на прекумерни купувања се идеален изговор за укинување на позициите на пазарите на капитал, и на национално и на странско ниво. Бидејќи тие се нивоа каде што продажниот притисок почнува да се појавува со поголем или помал интензитет. Додека од друга страна, многу е важно да се нагласи фактот дека кога и да се појават загуби, тоа е неуспех во стратегијата на инвеститорот, но има случаи што може да се избегнат, или барем да се минимизираат, но за ова е потребно да се земе серија мерки на претпазливост кои се разликуваат во зависност од профилот на секоја од нив.

За да се избегнат непожелни операции, препорачливо е инвеститорот претходно да изврши само-дијагностицирање на нивните реални потреби за инвестирање и на тој начин да открие дали нивниот профил е агресивен или одбранбен, и многу поважно, потребата за ликвидност што ќе ја имаат за иднина. Во ниту еден случај не треба да се продаваат хартии од вредност чиишто цени се на историско ниво, иако е тешко да се открие тоа, иако техничката анализа обично дава некои „индиции“ за промените на трендот.

Искористете ги празнините

Од поголем кредибилитет се уште една серија сигнали кои укажуваат на погодниот момент за купување или продавање на берзата. Еден од овие сигнали се празнините, кои на општ начин, обично се дефинираат како област или опсег на цени во кои не се случило никакво работење. На пример, во нагорен тренд би зборувале за јаз во а дневна шема кога минимумот на долната сенка од еден ден беше над максимумот од сенката на претходниот ден. Во тренд на опаѓање, максимумот на сенката од еден ден би бил помал од минималниот на сенката од претходниот ден. Во оваа линија, за развој на јаз нагоре на неделен или месечен графикон, ќе биде потребно најниското ниво забележано во текот на една недела или месец да биде повисоко од максималното достигнато претходната недела или месец, соодветно.

Но, исто така треба да се напомене дека постојат и други видови празнини што се појавуваат помеѓу затворањето и дневното отворање, бидејќи има многу од нив што се генерираат на ист ден и остануваат незабележани од повеќето инвеститори. Овие празнини можат да бидат од големо техничко значење и честопати даваат повеќе информации отколку другите празнини. Во двата случаи, овие празнини може да се користат материјализира продажба на берза на најдобар можен начин и земајќи го предвид она што можете да го направите на следните трговски сесии. На крајот на денот, една од најпосакуваните цели за добар дел од малите и средни инвеститори.

Земете ги предвид распоредите

Друга стратегија за инвестиции вклучува анализирајте го распоредот на секој од пазарите на капитал каде што се извршуваат операции за да се направат заштедите профитабилни. Во оваа смисла, треба да се напомене дека работното време и рокот за прием на нарачки за истата сесија се предмет на постоење на сесија тој ден на предметниот пазар. Во спротивно, нарачките ќе бидат обработени за следната сесија. Но, големата предност на работењето со овие европски пазари - за разлика од американските и азиските - е тоа што тие го имаат истото време на отворање и затворање како и шпанскиот.

Само Португалецот има еден час заостанување во однос на нашиот. Покрај тоа, обајцата имаат автоматска врска и имаат календар за тргување практично сличен на оној што се применува на шпанските берзи, што во принцип не подразбира каква било промена во навиките за извршување на операциите за купување и продажба на акции. Да се ​​биде еден од параметрите за успешно извршување на продажбата во работењето на кој било пазар на капитал.

Пронајдете високо квалитетни акции

Како прво, таканаречените сини чипови се многу подобри од познатиот грашок. До моментот што искуството ни кажува дека е потешко да се банкротира во хартии од вредност со големи капа отколку во таканаречените шпекулативни хартии од вредност, кои биле гроб за многу мали инвеститори во одреден момент од нивниот живот како инвеститор. Од друга страна, секогаш е многу корисно да се најде група на компетентни менаџери кои знаат како да управуваат со нашите пари преку инвестиции на берза. Во случај да немате доволно искуство, тешко е потребно да ги ставите своите заштеди во рацете на добар менаџерски тим што може да ги канализира нашите заштеди на задоволителен начин и преку длабоко познавање на финансиските пазари.

Друг совет што може да ни помогне да ги постигнеме најнепосредните цели е никогаш да не одиме спротивно на трендот на пазарот. Особено во периоди на економска рецесија бидејќи може да биде јасен облог да изгубиме дел од нашите средства на ирационален начин преку облог кој никогаш не треба да се развива. Од друга страна, многу е препорачливо инвестицијата да биде насочена на долг рок: тоа е најдобриот начин да не се трпи сериозна загриженост во најлошите моменти на берзата, бидејќи можните падови на нејзината цена може да се повратат, дури и ако одат на подолгорочно земјиште за добивка на капитал, што исто така има предност да биде попрофитабилна опција од даночна гледна точка.

Повлекувањето на време е победа

Не се сомневајте под никакви околности дека во многу наврати пазарите на капитал даваат мали предупредувања дека што може да се случи на следните сесии - во овој случај преку сериозни корекции - што мора да се толкува со масовно излегување од берзата, ако не сакате да влијаете грешките од минатото. Како и фактот за инвестирање само во вистински пари и повеќе не, бидејќи еден од клучевите за лошо работење на берзата е дека се инвестираат заштеди што сигурно ќе бидат потребни на краток рок, генерирајќи проблем со ликвидност што сигурно ќе генерира лоша продажба на активности .

Друга точка каде што е потребно да се влијае сега е онаа што има врска со искористување на експанзивните периоди во меѓународната економија. Од овој аспект, и за да се избегнат уште повеќе грешки во време на криза, приоритетно е да се примени стратегија за одржување на ликвидноста во овие надолни периоди за акциите. Прво затоа што тоа ќе не спречи да акумулираме загуби во портфолиото на хартии од вредност неколку месеци, и второ, затоа што на овој начин ќе биде достапен потребниот капитал за да започнеме да заземаме позиции на берзата кога ќе се подобрат условите на пазарот, наоѓајќи хартии од вредност со цени многу построги и попривлечен потенцијал за наопаку.

Затоа, со оглед на доаѓањето на период на рецесија во меѓународните економии, не е доволно да не се купува, но исто така е неопходно да се продадат оние што ги имаме во нашето портфолио. Ако тие се со капитална добивка, многу подобро за нашите интереси, но ако не, тие би можеле да се продадат со загуба, особено ако не се многу обележани и можат да бидат асимилирани од малиот инвеститор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.