Како да се направи билансот на успех?

Рента Билансот на успех е даночен процес што ќе мора да го поминувате секоја година. И покрај она што многу корисници, вие не само што ќе одговорите за приходот што го добивате од работа. Но, и други генерирани од инвестиции или дури и од приходите на банкарски производи (сметки со високи приходи, депозити на определено време или каква било програма за штедење). Сите овие трошоци мора да се рефлектираат во билансот на успех за секоја година. Можеби ќе можете сами да управувате со овој процес или, напротив, ви треба помош од менаџер или професионалец за да ви помогне да го подготвите овој директен данок.

За да ги асимилирате сите концепти, ништо подобро отколку да разберете од што се состои билансот на успех. Па, тоа е во основа административна постапка што треба да ја направите регулирајте ја вашата даночна состојба. Во некои ситуации нема да бара многу напор, но во други случаи тоа ќе биде комплексен процес кој ќе бара длабоко познавање на даночните мерки наметнати во секоја фискална година. Затоа што не можете да заборавите дека сите даночни обврзници треба да ја регулираат фискалната состојба. Затоа што ако не, вие сте изложени на остри казни.

Од друга страна, треба да знаете дека персоналниот данок на доход (IRPF) е таканаречен директен данок што се генерира од заработка на приход. Во некои случаи, заради приход од вработен, а во други од нивна сопствена сметка. Исто така и за капиталните добивки добиени од капиталот на заинтересираните страни. Тоа е, продажба или операции со продажба на недвижен имот. Но, исто така, според приходите од капитал или дури и според социјалните бенефиции, како на пример во случаите на невработеност или надоместоци за пензија.

Чекор еден: календар

Се разбира, треба да бидете свесни за роковите и датумите на календарот на даночниот обврзник во секоја фискална година. Не е изненадувачки, секое задоцнето плаќање може да има перверзни ефекти врз вашите лични интереси. Ова е една од главните причини зошто нема да имате избор освен да се информирате за овој важен дел од процесот. Од друга страна, и во однос на овој фискален период, мора да земете предвид одредени мерки што ќе се применуваат на персоналниот данок на доход што ќе стапи на сила секоја година.

Друг аспект што е од големо значење во однос на персоналниот данок на доход е таканаречениот директен данок што се генерира со добивање приход. Со влијание врз приходите на работа, но исто така произлезени од инвестиции што сте го направиле во секоја вежба. До тој степен што тие можат да ги балансираат сметките што ќе треба да ги направите сметки во однос на Министерството за финансии.

Втор чекор: побарајте го нацртот

гума за бришење Следната фаза од овој даночен процес се заснова на одлучување дали сте навистина заинтересирани да ја пополните изјавата преку Интернет или напротив, лично во канцелариите на АЕАТ. Од друга страна, исто така оваа година имате можност да ја формализирате преку мобилната апликација што е развиена од официјални тела.

Во однос на првиот од моделите, треба да имате предвид дека имате три стратегии за да го промовирате во нашиот нацрт. Тие се состојат од користење на електронски сертификат или со помош на ПИН-кодот. Во двата случаи, откако ќе го разгледате нацртот, ќе имате две опции за финализирање на овој даночен процес.

Од една страна, потврдете го тоа автоматски и продолжете со нејзиното претставување, а од друга страна, подгответе своја изјава. Тие се процедури што нема да бидат многу сложени за спроведување и кои им се достапни на сите даночни обврзници. Така што на овој начин ќе можете правилно и во соодветните рокови да ги почитувате даночните обврски.

Трет чекор: како да направите исплати?

Најважниот момент од билансот на успех пристигна и тој е оној што има врска со самоликвидацијата на вашите лични сметки. И тоа е онаа што на крајот ќе покаже дали треба да платите или, напротив, треба да платите износ на вашата сметка. Па, во ова сценарио нема да имате прашајте ги двете сценарија на овие даночни пресметки. Во оваа смисла, доколку се објави дека е вратен следниот биланс на успех, Министерството за финансии обично не трае повеќе од еден месец за да го депонира износот на дадена банкарска сметка. Во секој случај, терминот не треба да надминува шест месеци, бидејќи ќе има доплата што исто така треба да се уплати на вашата банкарска сметка.

Од друга страна, постои спротивното сценарио. Тоа е, најштетно за вашите интереси е тоа што треба да платите Министерството за финансии. Па, можете да го направите со единствена исплата или да го поделите на два пати. За да ја користите оваа формула, едноставно треба да го проверите полето за фракционо плаќање на поврат. Како последица на ова сценарио, 60% ќе бидат платени при првата уплата од вкупната сума, додека втората ќе се одржи во текот на првата недела од ноември, со исплата на преостанатите 40%.

Чекор четири: што ако има грешка?

грешки Ниту, пак, можете да заборавите дека можете да направите грешка во билансот на успех. Тоа е нешто што може да се случи и затоа мора да се случи размислете за ова можно сценарио. Онаму каде што ќе биде целосно потребно доколку забележите било каков вид грешка во билансот на успех, што е можно побрзо да им се соопшти на даночните власти. Во секој случај, во овој контекст може да се претстават две сценарија.

Од една страна дека си оштетена од грешката и во кој случај мора да поднесете барање за исправување на самооценувањето. Haveе имате период до четири години за да ја формализирате оваа ситуација и да ги платите износите што се предмет на побарувањето.

А од друга страна, дека Министерството за финансии е голема жртва на вашата грешка при донесувањето на билансот на успех. Ако е тоа така, нема да имате друг избор освен да изведете a дополнителна изјава во кои мора да ги вклучите грешките што сте ги направиле во оваа даночна операција. Но, бидете многу внимателни, направете го тоа многу брзо бидејќи тие можат да ве казнат, а казните можат многу да им наштетат на вашите лични интереси.

Во секој случај, многу се препорачува да ги чувате сите трудови од последните четири фискални години. Бидејќи во секое време тие можат да прегледаат кој било од извештаите за приход што сте ги направиле. И, се разбира, најдобрата одбрана што ја имате е поддршката на документите на кои ги засновавте пресметките за ликвидација на вашите лични и професионални приходи. Секогаш е подобро да бидете претпазливи за секој инцидент што може да ви се случи отсега натаму. Не заборавајте ако не сакате да имате проблеми со даночните власти во секое време.

ТАТКО програма

управување Од друга страна, не можете да заборавите дека од минатата година Родителската програма е заменета со Рента Веб, за да ја направите изјавата преку Интернет. Тоа е друга опција што ја имате при рака и ви овозможува да ја формализирате преку Интернет, удобно од дома или од кое било друго место. Во секој случај, ќе имате календар за извршување на оваа задача и кој треба да го прегледате за да не преземате негативни изненадувања од сега па натаму.

  • Presentación: Нацртот на пријавата за данок на доход можете да го доставите преку Интернет до последната недела од јуни во секоја фискална година. Меѓутоа, ако резултатот треба да се врати, ќе имате мало продолжување до првата недела од јули.
  • Ако сакате да промените или измените некои од податоците или износите што се вметнати во вашиот нацрт, можете да го сторите тоа од канцелариите на даночната агенција. Или дури и ако е ваша желба, со претходно закажување што може да го побарате до последните денови од јуни.
  • Потврда: од друга страна, исто така можете да побарате нацрт на изнајмување по телефон, преку броевите 901 121 224 (24-часовен автоматски) и 901 200 345 (од понеделник до петок, од 9 до 21 часот). Тоа ќе биде фаза од процесот што ќе можете да го решите за многу краток временски период, така што ќе можете да го направите вашиот следен биланс на успех со целосна гаранција за неговиот резултат.

Од овој момент, само ќе треба да го пополните резултатот од декларацијата. Без оглед на операцијата, тоа е да се каже за враќање или дека мора да депонирате износ на вашата сметка. Онаму каде што главната новина што ќе ја имате оваа година е тоа што оваа административна постапка може да се спроведе преку апликација од вашиот мобилен телефон. Со многу пофлексибилно управување со сите чекори што ги посочивме погоре. Даночните тела потенцираат дека апликацијата ќе биде „агилен канал“ кој „служи како нов канал за комуникација. А, тоа е особено насочено кон кориснички профил што не се користи за употреба на персонални компјутери.

Планот ќе вклучува и испраќање писма до вкупно 860.000 XNUMX даночни обврзници за да ги повикаат да ја користат телефонската услуга и да ги забрзаат процедурите преку претходно назначување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.