Како да се комбинираат инвестициските фондови во капиталот?

Една од предностите на инвестициските фондови кои се базираат на пазари на капитал е тоа што тие овозможуваат диверзификација на нивните финансиски средства. До тој степен што има многу модели од кои можат да изберат мали и средни инвеститори. Како една од најрелевантните карактеристики за тоа што се инвестициски фондови наспроти другите планови за инвестиции со слични особености. Генерирање поголема флексибилност во управувањето со вашите заштеди од сега па натаму.

Од овој пристап на инвестиции, ќе ви објасниме подолу кои се некои од комбинациите што можете да ги изберете во избраните инвестициски фондови. Можеби повремениот предлог ќе ве изненади со оригиналноста на предлозите во управувањето со овие финансиски производи. Каде што можете да достигнете низа пазари на финансиски капитал на несомнен егзотизам и до кои не можевте да пристапите индивидуално преку купување и продажба на акции на берзата. Со резултати што можат да бидат многу профитабилни во одредено време од годината.

Додека од друга страна, инвестициските фондови на овие обележја не само што можат да се комбинираат со сопственички средства. Ако не, напротив, можете да интегрирате и други врз основа на фиксен приход, парични средства или дури и од т.н. алтернативни инвестиции. Со единствена цел и дека ова не е ништо друго освен да се подобри маржата на посредување на потрадиционалните или конвенционалните инвестициски фондови. Со негово подобрување за неколку процентни поени во однос на оригиналните модели. Тоа е, за да имате поголеми придобивки кога ќе ги затворите позициите во овој финансиски производ.

Класи на капитал

Во овој контекст, една од идеите што повеќе ја имате при рака е да ги потпреме европските капитали со оние на САД. Тоа е многу ефикасен начин да го заштитите расположивиот капитал во време на најголема нестабилност на финансиските пазари. Бидејќи ја исполнува целта да не ги вложувате парите во една кошница, туку напротив, она што го правите на крајот е да ги диверзифицирате финансиските средства на кои се засноваат овие инвестициски фондови. Со предност што вие самите можете да го изберете моделот што го развија компаниите за управување. Во она што е конфигурирано, суштината на она што овој производ е наменет за инвестиции навистина е.

Од друга страна, исто така треба да се напомене дека овие инвестициски фондови се сметаат за производи на активно или пасивно управување во секој случај. Каде што нивното управување е земено во предвид во моментот кога ги вработува од сега и тоа може да доведе до тоа нивното однесување да биде на еден или на друг начин. Бидејќи, на пример, во активното управување, инвестицијата може да се прилагоди на новите услови утврдени од страна на пазарите на капитал преку значителна варијација во портфолиото на инвестиции. До тој степен што маргините на профит постигнати до таа точка може да се подобрат.

Дистрибуирани по географски области

Еден од можните успеси во инвестициите произлегува од диверзификацијата во географските области. Можете да се одлучите за европска, американска, берза во развој или која било друга дестинација во финансиските центри. Бидејќи за што станува збор на крајот на денот е дека сите вложени пари не одат на исто место или подобро кажано корпа. Во секој случај, тоа е моќна алатка за заштита на нашите позиции на финансиските пазари кога тие минуваат низ повремениот момент на нестабилност. Овозможувајќи ни да го избереме моделот на инвестиција построги на сите наши потреби во она што е додадена вредност што ни носи многу придобивки од сега.

Додека од друга страна, не можеме да заборавиме дека одлуката за инвестиции дистрибуирани по географски области не може да помогне во подобрувањето на маргините на посредување од сега. Особено, бидејќи тоа ќе ги ограничи загубите во повеќето случаи, особено во многу посебни моменти кога нестабилноста е заеднички именител во постапувањето на овие финансиски средства и што може да нè доведе до несакани сценарија за наши лични интереси, како што се случуваше последните години. И од оние кои мора да научат да се однесуваат поефикасно за да ги постигнат своите цели на пазарите на акции.

Хартии од вредност од различни сектори

Друг клуч за успех во инвестирањето на берзата се должи на диверзификацијата во различните сегменти на берзата. Ова во пракса значи нешто толку едноставно да се објасни како треба да ги дистрибуирате парите различни деловни линии, не само еден, како што прават добар број мали и средни инвеститори со одредена фреквенција. Можете да изберете електрична енергија, банки, градежни компании, телекомуникациски или дистрибутивни компании за храна, меѓу некои од најрелевантните. Во оваа смисла, 2020 година ќе биде година на позитивни приноси во кои е погодно да се пристапи кон производи што ја намалуваат нестабилноста на нашите портфолија. И, што подобар начин отколку да се диверзифицираат финансиските средства врз основа на нивните берзански сектори.

Од друга страна, треба да се напомене дека за следните неколку месеци или дури години, глобалните инвестиции се оние што имаат најмногу и мора да преовладуваат во нашето следно портфолио на инвестиции. Од оваа гледна точка, ништо подобро од комбинирање на најнахаканите сегменти што постојат во моментот и кои можат да бидат еден од клучевите за подобрување на повратот на нашите вложени заштеди. Може да се подобри за неколку процентни поени во однос на почетната изведба. Така што на овој начин, капиталните добивки се поголеми отколку пред да се преземе оваа стратегија за инвестиции што долго ја чекаа корисниците на берзата.

Во зависност од дистрибуцијата на дивиденда

Еден начин да се поддржи профитабилноста на инвестициите се заснова на избор на котирани компании кои дистрибуираат дивиденда меѓу нивните акционери. Така што на овој начин, има фиксна и загарантирана награда секоја година и што и да се случи на пазарите на акции. Тоа овозможува да се добие каматна стапка од до 9% на периодична основа и во секој случај супериорен во однос на оној што го нудат сите банкарски производи или производи со фиксен приход. Каде што маржата за посредување е едвај надмината на околу 0,75% и тоа е недоволно за да ги задоволи потребите на корисниците на банка.

Додека од друга страна, стратегијата за инвестиции заснована на дистрибуција на дивиденда обезбедува поголема стабилност на портфолиото за инвестиции на најконзервативните или дефанзивните трговци на мало. И тоа може да се комбинира со други финансиски средства кои се поагресивни и кои нудат поголеми ризици во работењето. На овој начин, трендовите на овие вредности се неутрализираат за да се обезбеди поголема сигурност во резултатите од овие движења на пазарите на капитал. Да се ​​биде еден од трендовите што најмногу го следат добар број луѓе кои се одлучуваат за ваков вид стратегии за инвестиции.

Во комбинација со други средства

Се разбира, тие не се единствените опции што ги имаме за да го изградиме нашето портфолио од сега. Ако не, напротив, постои вистинска алтернатива за мешање на капиталните средства со други модели во инвестиции. Тие можат да бидат од многу конзервативни позиции, како што се монетарните средства, како формула за ублажување на можните загуби на работењето на берзата. Додека од друга страна, можете да изберете и други средства со поголем ризик како што се недвижнини и чија главна цел е да се подобрат перформансите на овие акции. Да се ​​биде еден од главните придонеси на оваа стратегија во инвестициите.

Друг релевантен факт во оваа стратегија се состои во фактот дека таа може да се прилагоди на потребите на профилот на малите и средни инвеститори. Каде што ќе биде различно во секој од случаите и на одреден начин формализирано до степенот на самите корисници. Од поагресивни, дефанзивни или посредни пристапи во зависност од потребите на секоја од поединците. Тоа е, под флексибилност што вреди да се потенцира бидејќи не е статичен модел, туку напротив, тој е многу индивидуализиран во сите сценарија. Така што е во состојба да ги подобри придобивките од овие операции на пазарите на капитал и дека во повеќето случаи целите поставени од овие клиенти ќе бидат постигнати.

Бидејќи ќе беше можно да се покаже дека инвестициите на берзата можат да бидат многу пофлексибилни отколку што може да се размисли на почетокот. Во оваа смисла, можно е само да се избере моделот што најдобро одговара на желбите на малите и средни инвеститори. Цел што, на крајот на краиштата, е присутна во нивниот пристап кон нивните односи со светот на парите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.