Кој инвестициски фонд треба да го изберам?

Инвестициските фондови се еден од производите што ги избираат корисниците за да ги канализираат своите заштеди на ефикасен начин. Како замена за банкарските депозити на определено време, кои забележаа дека нивната профитабилност опаѓа до точка на не нудат повеќе од 0,5% во последните месеци. Во оваа смисла, средствата беа во можност да ги убедат малите и средни инвеститори да се обидат да го направат расположивиот капитал профитабилен. Над другите серии на финансиски производи покомплексни во својата структура и механика. До степен да се зафатат заштедите на добар дел од овие луѓе.

Според овој општ пристап, еден од проблемите поврзани со инвестициските фондови е тоа што тие нудат широк спектар на модели. Тие не само што доаѓаат од пазарите на акции, туку и од фиксни, па дури и парни од алтернативни или монетарни формати. Така што и во двата случаи, позициите на финансиските пазари можат да се подобруваат отсега. Од овие видови формати, ние ќе им понудиме на читателите најдобри стратегии за избор на најдобри инвестициски фондови.

Како и да е, ова е одлука што ќе зависи на профилот презентиран од мали и средни инвеститори. Односно, ако тие се агресивни, умерени или средни за да можат да се прилагодат на реалните потреби што ги имаат во моментот на склучување договор за овој финансиски производ. Како парите што тие ќе ги распределат на оваа класа на операции засновани врз нивните сопствени карактеристики во нивната конформација како корисници. Со цел да се подобри профитабилноста што сега ја нудат овие инвестициски производи. И, ако беше можно да се пристапи кон понуденото враќање во овој момент со купување и продавање акции на берзата.

Избор на средства: тип на пазари

Првиот аспект што корисниците треба да го разгледаат е пазарот на кој сакаат да го насочуваат отсега. Тоа е, ако тоа е национално или оние надвор од нашите граници и дека во секој случај ќе се утврди реална профитабилност на избраните инвестициски фондови. Додека од друга страна, многу е пожелно да ја погледнете еволуцијата на финансиските пазари што сте ги поставиле на радарот. Во оваа смисла, многу е релевантно што типот на пазари е избран врз основа на трендот што тој го покажува во секое време и на начин што е пропорционален на неговата профитабилност.

Од друга страна, националните акции секогаш мора да бидат присутни во портфолиото на инвестициски фондови. Не само затоа што тие се најдобро познати финансиски средства, туку и затоа што се оние со најконкурентни провизии од сите други. Каде што можеш заштедете до 30% во добар дел од предлозите што ги развиваат компаниите за управување. Исто така, не можете да заборавите дека многу мал дел од вашите заштеди можат да одат на пазарите во развој. Во овој случај, бидејќи тие се оние што можат да генерираат најголема профитабилност ако покажат нагорен тренд во позадината.

Во зависност од валутата

Валутите на заемниот фонд се многу важни затоа што тие можат да бидат фактор за подобрување на каматната стапка што ја нуди овој вид финансиски производ. Суштински се разликува од потребата за помалку познавање на извршените операции што произлегуваат од инвестирање во индекс на пазарот без ризик од валута, што е да се каже, чија валута е еврото, како што е Еуростокс - 50, и исто така затоа што тие се компании што се силно консолидирани во деловната панорама на стариот континент.

Минималната инвестиција за внесување на овие средства зависи од карактеристиките на секој од нив, но во моментов има производи што можат да бидат претплатени од само 100 евра, иако за инвестицијата да ги даде посакуваните ефекти во однос на согледаната профитабилност потребно е да се депонира најмалку во околу 3.000 евра. Најблиските средства се оние кои главно го избираат овој тренд. Со предност што нема да претпоставиме непотребни ризици што можат да ја намалат операцијата во одреден момент од вашето вработување. Како и со инвестициските фондови претплатени во долари, швајцарски франци или норвешки круни, за да именуваме некои од најрелевантните и најпознати валути.

Акумулирана профитабилност

Ова треба да биде уште еден од параметрите што мора да ги разгледаме при изборот на овој модел на инвестиција. Но, дури и да се знае дека профитабилноста во минатото не мора да се исполни во наредните месеци. Ако не, напротив, тоа треба да биде само како ориентација за да се покаже реалната состојба на инвестицијата. Всушност, обично има многу флуктуации од година во година, како што може да се види во историската серија. Во секој случај, секогаш е многу добро да се погледнат овие податоци пред да се формализира инвестицискиот фонд за да се знае какво е неговото работење по неговото официјализирање.

Додека од друга страна, постојат многу фактори од кои на крај ќе зависи профитабилноста на овој финансиски производ. На пример, конјуктурниот момент на меѓународната економија, настаните што се развиваат во текот на годината или еволуцијата на пазарите на капитал ширум светот. Во секој случај, ова е информација што мора да се консултира во брошурите на фондот и која е достапна за сите корисници. И во однос на националните производи и оние надвор од нашите граници и тоа може да претставува значителни разлики во еден или друг фонд од иста категорија.

Одлучете се за најдобрите средства

Се подразбира дека друг од податоците што треба да се постават отсега е оној што има врска со трендот на самите инвестициски фондови. И во него, со претплата на оние кои презентираат а најдобра реална состојба во тие моменти. Во некои случаи тоа може да биде капитал на САД, а во други, на пример, суровини. Секоја ситуација бара различен третман кој се материјализира во портфолио на средства што може значително да се разликува, во зависност од профилот обезбеден од мали и средни штедачи. Бидејќи за што станува збор на крајот на денот е да се направи профитабилен и оптимизиран капитал достапен за инвестирање.

Сепак, вистина е дека постојат и други модели кои се насочени кон среден и особено долгорочен план и се управуваат од други финансиски константи и не само во моментот кога минуваат нивните финансиски средства. Ова е еден од аспектите што мора да се предвидат пред вашата претплата за да избегнете несакани ситуации од ваквиот пристап. Не е изненадувачки, еден од аспектите што треба да го избегнувате по секоја цена е да запишете инвестициски фондови без претходни информации и што може да ве натера да имате некои други негативни изненадувања од следните неколку месеци, како што им се случуваат на нив до добар број на мали и средни штедачи.

Од друга страна, исто така е многу корисно да дозволите да ве советуваат одговорните за инвестиции во субјектот каде што ќе го формализирате овој финансиски производ. Тоа е услуга што е бесплатна и може да ви донесе повеќе од една придобивка за да ја подобрите вашата профитабилност. Како и да не донесете погрешна одлука за која можеби подоцна ќе зажалите и тоа е уште една од функциите што ги имаат инвеститорите. Секоја грешка во пресметката може да чини многу евра во билансот на работењето.

Профитабилноста во секој од фондовите

Меѓународните капитални фондови покажуваат раст во месецот од 3,1% процентуално, и повеќе од 1.140 милиони во апсолутни износи, според најновите податоци обезбедени од Здружението на институции за колективни инвестиции и пензиски фондови (Инверко). Каде станува јасно дека во однос на акумулираните лани, меѓународните капитални фондови доживуваат најголем раст од сите категории во процентуална смисла (скоро 29% пораст), што претставува 8.540 милиони евра повеќе во апсолутни износи. Средствата за мешани фиксни приходи регистрираа многу позитивни нето-приливи, што заедно со ревалоризацијата по пазар и овозможува на оваа категорија да го зголеми својот обем на средства за 1,4% во споредба со претходниот месец (570 милиони повеќе од ноември).

На овој начин, мешаните средства со фиксен приход ги повратија изгубените средства во првиот дел од минатата година, со пораст од околу 2%. Исто така, мешаните капитални фондови, односно со изложеност на акции во нивното портфолио од 30% до 75% од вкупниот број, покажуваат висок раст во месецот и се само зад капиталните фондови. Меѓународни во однос на процентот на раст на година (21,3% повеќе отколку во декември 2019 година), не сметајќи ги фиксните приходи, чие зголемување делумно се должи на новата класификација на некои парични фондови како краткорочни фиксни приходи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Едели dijo

    Одлична статија, ви благодарам за посветеноста и времето. Честитки