Како да дизајнирате трајно портфолио на редовни приходи

Како да креирате разновидно портфолио што е лесно за следење

Дали сакате да инвестирате, но во исто време се плашите од каква било криза или движење на цените што не можете да ги контролирате? Постојано портфолио, како што сугерира името, е портфолио дизајниран да издржи каква било евентуалност и да го одржува. Неговите приноси се доволно задоволителни за да го ценат градењето. Без разлика дали сте експерт, почетник или некој што се грижи да ги заштити своите пари, да гледа како растат и да се обесправат, овој напис е за вас.

Постојаните паричници се покажаа ефикасни со децении. Толку многу, што многу инвеститори завршија со изборот да го имитираат неговото работење, прифаќајќи различни типови модели. Од подетални, до поедноставни, тие се раѓаат како одлично решение за зголемување на капиталот на одржлив и постојан начин, регистрирање на многу малку негативни периоди и многу мало губење на вредноста.

Што е трајно портфолио?

Како да креирате трајно портфолио што се изведува со текот на времето

Постојано портфолио е долгорочен систем на инвестиции чија основна идеја е совршена рамнотежа помеѓу максималната профитабилност и минималниот ризик. Може да се каже дека не му треба надзор и работата е автоматска. Во зависност од тоа како е конституиран, ќе земе предвид некои параметри или други, иако општата идеја ќе биде иста. Она на зачувување на одреден процент наменет за хартии од вредност кои известуваат за профит помеѓу сите нив редовни и годишни. Кога некои „ќе се отепаат или не успеат“, другите ќе пријават добивка. Покрај тоа, тие ќе пријават избалансирана корист во главните столбови што секој инвеститор може да ги бара.

 • Цврстина: Изграден е на таков начин што е способен да ја зголеми својата вредност во време на просперитет (како може да биде поинаку). Исто така, во време на несигурност и / или несреќа. Па дури и во време на економски и / или берзански рецесии, нејзините перформанси се оптимални, минимизирање на загубите, па дури и генерирање поврат.
 • Едноставност: Неговиот устав е толку лесен за разбирање што дури и луѓе со малку финансиско знаење би можеле да го спроведат. Ова исто така може да биде олеснување за оние луѓе кои не успеале да имаат задоволителен раст со текот на времето.

Различните видови постојани паричници што постојат

 • Покриеност: Без оглед на сценариото, било да е тоа во услови на инфлација, дефлација, криза, рецесии и депресии, тоа е опфатено со вредностите што го сочинуваат. Ова е благодарение на фактот дека секое обезбедување делува како штит и двигател на враќањето што може да го постигне во секое сценарио. На овој начин, капиталот е заштитен со процентот што е распределен на вредноста што се зголемува во вредноста.
 • Приспособливост: Со зголемување на нејзината вредност на редовен и постојан начин, тоа предизвикува дека на долг рок монетарното зголемување е сè поголемо и поголемо. Ова предизвикува експоненцијален раст на капиталот, што обично е главната цел што се спроведува.

Постојан паричник Хари Браун

Можно е најпознат од сите постојните комбинации на постојани портфолија. Хари Браун беше американски политичар, писател и финансиски аналитичар. Голем дел од своето богатство заработи во 70-тите години на минатиот век пишувајќи и инвестирајќи на финансиските пазари. Тој е креатор на овој невообичаен систем за составување портфолио.

И покрај тоа колку добро функционираше неговиот систем, скептицизмот кај луѓето како резултат на недоверба ги натера првично да не веруваат целосно во неговиот метод, па дури и некои откако Браун почина. Тој рече дека економијата е заснована и секогаш наоѓала околу 4 различни држави. Понекогаш преовладуваше едното или другото.

Инвестирајте безбедно во кој било економски циклус

4-те држави во кои може да се најде економијата

 1. Инфлација: Парите што постојат во оптек се поголеми од потребните за купување на производите. Ова резултира со зголемување на цената на производите. Со зголемување на цените, тоа предизвикува влошување на парите, односно е потребно повеќе количина за да се купи нешто. Соочени со загуба на вредноста на парите, златото има тенденција да реагира многу добро на зголемувањето на неговата цена. Затоа се нарекува прибежишна вредност и тоа е местото каде што е интересно да се има дел од капиталот во ова сценарио.
 2. Дефлација: Ова сценарио е обратен правец на инфлацијата. Цената на производите се намалува, а каматните стапки имаат тенденција да се намалуваат. Во овие случаи интересно е да имате бонуси претходно купено. Како што беа издадени претходно, тие имаат повисоки каматни стапки од сегашните. Цената платена за нив има тенденција да биде поголема, бидејќи сегашните нудат многу малку.
 3. Боназа: Сè е во добро економско здравје, кредитот тече, има раст, семејствата имаат ликвидност, а акциите генерално растат со стапки повисоки од реалниот раст што постои. Средствата што најмногу растат се акциите.   
 4. Девизна криза: Во моментот во кој голем дел од кредитот е затворен од страна на банките, постои недостаток на ликвидност, како за компаниите, така и за семејствата. Државата е таа што може да доведе до рецесија или посериозно до депресија. Овој период обично трае кратко, така што долгорочно фокусираното портфолио не треба да страда премногу. Во ова време највредното богатство се случува да бидат парите.

Диверзифицирање на трајно портфолио во стилот на Хари Браун

Во овој случај, капиталот се распределува и инвестира на следниов начин:

 • 25% во злато: Да се ​​победи инфлацијата.
 • 25% во акции: Да победиме во време на просперитет.
 • 25% во бонуси: Да се ​​победи дефлацијата.
 • 25% во фиксен приход на краток рок: Да има на располагање готовина во време на криза.

Дистрибуција на портфолио во стилот на Хари Браун

Еден од најудобните начини за инвестирање денес се ETF (фонд за тргување со размена, за кратенката на англиски). Овие ни овозможуваат да индексираме на кој било од 4-те претходно споменати. На овој начин, ќе можеме да го реплицираме однесувањето на секое движење на цените што се случува во секоја од хартиите од вредност.

ЕТФ
Поврзана статија:
Што е етф

После една година, процентите ќе се разликуваат, а идејата е повторно да се направи рамнотежа портфолиото и враќање за да се направи правична дистрибуција. На овој начин, ќе го омекнеме делот од средството што даде најмногу, а оној со најлоши перформанси ќе се засили.

Општо земено, очекуваниот принос за портфолио од овој тип е поголем од 4 до 5% поголем од процентот на инфлација што преовладува во тековната година.

Постојат различни начини да се изгради еден, во зависност од регионот каде што се наоѓа инвеститорот и нивните преференции. Иако можеме да земеме глобални средства и репери, како што е Светскиот индекс за акции, идеално за овој вид инвестиции би биле локалните средства. На овој начин, валутниот ризик би исчезнал, и иако профитабилноста е различна во зависност од годината, тој секогаш ќе има тенденција да биде позитивен.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.