Како да побарате укинување на хипотеката поради истекување

Како да побарате укинување на хипотеката поради истекување

Законите се менуваат малку по малку и тоа овозможува да се направи нешто што порано не можело да се направи сега. Проблемот е што не секогаш знаеме како да го направиме тоа. На пример, фокусирајќи се на темата на хипотеки, Дали знаете како да побарате укинување на хипотеката поради истекување?

Ако тоа е нешто што ве интересира, но не знаете кои барања треба да се исполнат, кои се чекорите и во кои ситуации не можете да го побарате, тогаш ние ќе ги решиме тие сомнежи.

Што е укинувањето на хипотеката со истекување

Укинување на хипотека поради истекување

Исто така познат како откажување на хипотека поради истекување, е услов кој го доделува Граѓанскиот законик според кој едно лице може да бара да се укине хипотеката со тврдење дека му истекол рокот.

Всушност, тоа е управувано од Член од КЗ од 1964 година (Граѓански законик) кој гласи вака:

„1. Хипотекарното дејство пропишува по дваесет години.

2. Лични дејствија кои немаат посебен термин пропишани по пет години бидејќи може да се бара исполнување на обврската. Во континуираните обврски да се прави или не, рокот ќе започне секој пат кога тие ќе бидат прекршени.

Она што нè засега во подигнувањето на хипотеката поради истекување би бил делот прв, во кој утврдува период од 20 години. Ако поминат 20 години, можете да побарате откажување.

Сега, исто така, мора да земеме предвид член 82 од Законот за хипотека, што вели:

„Регистрациите или превентивните прибелешки направени врз основа на јавен акт нема да бидат откажани освен со казна против која не се води жалба., или со друг акт или веродостојна исправа, во која согласност за откажување дава лицето во чија корист е извршена регистрација или прибелешка или нивните наследници или легитимни застапници.

Тие можат, сепак, sда се укине без наведените барања кога регистрираното или прибележеното право е згаснато со декларација на Законот или на тој начин произлегува од истиот наслов врз основа на кој е извршена регистрацијата или превентивната прибелешка.

Ако регистрацијата или прибелешката е конституирана со јавен акт, нејзиното откажување продолжи и лицето на кое му штети не се согласи со тоа, другата заинтересирана страна може да го побара тоа во вообичаена постапка.

Одредбите на овој член се подразбираат без да се во спротивност со посебните правила кои за одредени откажувања се вклучени во овој закон.

На барање на регистрираниот сопственик на кое било право врз засегнатиот имот, откажувањето на решителните услови може да се изврши како гаранција за одложената цена од членот 11 на овој закон и за хипотеките како гаранција за каква било обврска, за која не бил договорен конкретен рок на траење, кога е изминат рокот наведен во важечкото граѓанско законодавство за пропишување на дејствијата што произлегуваат од наведените гаранции или најкраткиот што за овие цели бил пропишан во времето на неговото конституирање, сметано од денот на кој одредбата чиешто исполнување е загарантирана требаше да се уплати во целост според Регистарот, под услов во наредната година од истото да не произлезе дека се обновени, прекинато пропишување или уредно извршена хипотека.

Со други зборови, Секогаш мора да поминале 20 години од крајот на рокот за плаќање што стои во актот. Плус, имателот ќе биде регистриран кој мора да го направи тоа.

Ова значи дека не можете да откажете хипотекаИако поминаа повеќе од 20 години, без да се „решат“. Не е валидно да се „бега“ од плаќање на хипотека, туку во бесплатен процес да се евидентира дека овој недвижен имот е бесплатен.

Кои се условите за да може да подигне хипотека за истекување

Што да направите за да ја укинете хипотеката поради истекување?

Со оглед на горенаведеното, несомнено е дека постојат два задолжителни барања кои мора да се исполнат за да се побара укинување на хипотеката поради истекување. Овие би биле:

  • нека има после 20 години откако ќе се плати хипотеката.
  • кој и да побара биди сопственик или наследниците на ова.

Всушност, кога се потпишува хипотека, лицето треба да го плати вкупниот износ на тој долг и, кога ќе успее, се гаси. Но во реалноста тоа се уште е евидентирано во Имотот затоа што таа хипотека не се укинува автоматски таму, туку напротив, за нив таа е сеуште таму. Затоа, постапка што многумина не ја прават е да ја откажат хипотеката кога ќе завршат со плаќањето на хипотекарниот заем. Односно, изврши регистрација поништување на хипотеката во Регистарот.

Оваа постапка не е задолжителна, но станува од суштинско значење ако она што сакате да го направите е да го продадете или под хипотека.

Сега, во случај на откажување на хипотеката поради истекување, процесот е тотално бесплатно се додека се исполнети барањата.

Постапки за подигнување на хипотека поради истекување

Чекори за барање укинување на хипотеката поради истекување

Ако ви е јасно дека ги исполнувате условите за барање подигнување на хипотеката поради истекување, тогаш роковите што треба да ги исполните се следните:

Одете во Државниот регистар

таму, мора побарајте пример, или преземете го од Интернет како што е достапно.

Доколку имателот не може лично да присуствува, може назначете лице кое ќе дејствува во ваше име. За да го направите ова, овој пример мора да биде потпишан од самиот сопственик и исто така мора да биде придружен со овластување и легитимирање на потписот на нотарски начин.

Затоа, најдобро (и најевтино) е да се оди лично. Се разбира, понесете ја вашата лична карта за да може матичарот да го потврди вашиот идентитет.

Пополнете стандарден формулар

Во Регистарот можно е да ти дадат документ во кој е објавено дека поминале 21 година (20 се утврдени со закон плус уште една дополнителна) од тоа хипотекарно дејство. И дека хипотеката е згаснат, но не и укината.

Дали бараат документи?

Во зависност од матичарот или внатрешните процедури кои се спроведуваат во Земјиштето каде што одите, може да бидат потребни документи каде што можете да потврдите дека хипотеката е навистина исполнета.

Ова може да се направи со порамнувањето на Данокот на документирани правни акти.

Исто така би било добро обезбеди друга документација поврзана со завршувањето на хипотеката. На овој начин, имате поголеми шанси резолуцијата наскоро да биде завршена.

Како што можете да видите, барањето укинување на хипотеката поради истекување не е тешко да се направи, но мора да се усогласите со тие барања и процедури за да го постигнете тоа. Дали имате сомнежи? Прашајте не!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.