Како да заштедите пари на надоместоците на фондовите?

комисии

Еден од најголемите недостатоци при вработувањето инвестициски фондови тие се комисии со кои треба да се соочат нивните носители. Не е изненадувачки што оваа класа на финансиски производи нема единствена провизија како при купување и продажба на акции на берзата. Но, напротив, може да се применат различни комисии и од различна природа. Сето ова ќе зависи од избраниот инвестициски фонд и пред се од управителот задолжен за пласман на производот. До степен до кој можат во целост достигне 2% на вложената сума.

Не во сите заеднички фондови се наплатуваат истите провизии. Не многу помалку. Разликата помеѓу она што е национален инвестициски фонд и друга од меѓународна природа може да вклучува разлики во плаќањата повеќе од 1%. Од оваа прецизна причина, многу е важно да се изберат модели кои не се многу барани во овој поглед. Бидејќи покрај тоа, зошто да плаќаме повеќе во провизии за фонд кога друга иста карактеристика предвидува поевтини стапки за домаќинствата?

Преку неколку едноставни совети отсега ќе можете да инвестирате во овој инвестициски производ на порационален начин и да ги содржи трошоците за плаќање на провизиите. Бидејќи треба да знаете дека провизиите се применуваат на сите фондови, не само во фиксен приход, но исто така и оние засновани на варијабилен приход, паричен, алтернативен менаџмент или мешана содржина. Во оваа смисла, нема исклучоци ако сакате да ги инвестирате своите пари во некој од инвестициските фондови.

Заштедете во заеднички фондови

позадини

Beе биде многу важно прво да знаете дека има многу видови провизии во ваков вид финансиски производи и секако многу повеќе отколку што мислите на почетокот. Постојат некои што се задолжителни во сите инвестициски фондови, како на пр оние на управувањето а деноминацијата на депозитот се намалува секој ден од вредноста на акцијата на фондот. Така што практично не го забележувате овој трошок во инвестициите, иако во реалноста тие малку по малку го одземаат. Во нив, главната стратегија да заштедите пари во работењето е да одите кај оние модели кои имаат пониски стапки. Во оваа смисла, има средства со само 0,6% провизија и тоа може да биде совршено профитабилно.

Бидејќи едно треба да бидете многу јасни од сега па натаму е дека затоа што плаќате повеќе пари во провизии, тоа не значи дека профитабилноста нужно мора да биде поголема. Тоа не е поврзано со едното со другото и со поентата, така што инвестициските фондови со пониски провизии често се најпрофитабилни во моментот. Вашиот избор треба да биде насочен кон идната профитабилност што овој финансиски производ може да ви ја понуди. Нема да заштедите многу пари со примената на оваа стратегија, но барем ќе ви помогне да добиете поголема капитална добивка во секоја од операциите извршени на финансиските пазари.

Избегнувајте најшироки провизии

претплата

Во инвестициските фондови, провизиите не се фиксни, туку напротив, тие се променливи. Ова во пракса едноставно значи дека тие никогаш нема да можат да надминат неколку маргини на посредување од страна на компаниите за управување кои го прават овој производ за инвестирање. Сепак, тие имаат апсолутна слобода да ги применат и квантифицираат, со онолку комисии колку што сметаат за соодветни. Главно правило за да се содржат трошоци во овој вид инвестиции е да се избегнат најскапите стапки. Во многу случаи тие се многу важна баласт, така што можете ефикасно да заштедите заштеда бидејќи јадат многу голем дел од нив.

Ова фундаментално влијае на таканаречените факултативни комисии: и што всушност се овие? Па, ние се осврнуваме на комисиите на претплата, откуп или дистрибуција. Имате голема предност што тие се поретки во инвестициските фондови, но и да можат да претставуваат повеќе од 1,50% од капиталот на работењето. Особено кога ви наплатуваат повеќе од една провизија за овие карактеристики. Не е изненадувачки, тоа може да биде изводлив потег од ваша страна, ако сакате да инвестирате многу пари во овој финансиски производ. Но, секако не за многу скромни износи каде што можете да ја ограничите конкурентноста на инвестицискиот фонд.

Тие се намалени од понудата

Во секој случај, некои инвестициски фондови ги намалуваат овие провизии. на придонесот на капиталот или акумулираната заработка, во зависност од моделот што го избирате во секое време. Во оваа смисла, многу е важно да се одлучите за инвестициски фондови кои немаат повеќе од провизии за нивно вработување. Бидејќи она што навистина е важно е тоа што е профитабилно за следните неколку години и нема да зависи од тоа дали плаќате многу високи провизии. Овој фактор е регулиран од други посложени фактори и од функционирањето на финансиските пазари. Тоа е толку едноставно и ќе мора да го земете предвид од сега па натаму за да заштедите повеќе пари отколку што првично мислите.

Од друга страна, за вас е попрофитабилно да плаќате повисоки провизии во инвестициски фондови, ако ви оди во работење среден и долг рок. Особено, затоа што постепено ќе ги амортизирате овие трошоци. За разлика од краткорочните операции каде неговата примена ќе биде многу позабележителна. Напротив, средните и особено долгорочните инвестиции се најсоодветни за да се создаде банка за штедење за времето на пензионирање. Ова во пракса значи дека можете да ги сносите трошоците за провизии.

Стратегии за да се содржат трошоците

Се разбира, една од вашите главни цели треба да биде насочена кон заштеда на пари во инвестициски фондови. И, кој подобар начин од плаќањето помалку пари за провизиите што се применуваат во овие формати на заштеди. Нема сомнение дека изборот за национални инвестициски фондови ќе биде многу подостапен од меѓународниот. Што повеќе, тие можат да бидат еднакви или уште попрофитабилни и со помалку трошоци. Можете да се одлучите за овој модел во ограничувањето на трошоците за провизии. Нема да вклучува никаков напор и ќе најдете многу интересни средства за да го направите вашиот личен капитал профитабилен.

Друга формула за постигнување на истата точка се базира на избор на средства што ги прави управителот на банката каде што сте ги договориле своите инвестициски фондови. Многу од банките ја имаат оваа услуга: Банкинтер, Сантандер, ББВА, Сабадел итн. Со широка застапеност на овие финансиски производи и сите нивни модалитети, од фондови со фиксни приходи до променливи, преку алтернативно или дури и монетарно управување. Овој предлог претпоставува да ги претплатите инвестициските фондови со најниски провизии на пазарот. И со многу малку разлики во однос на профитабилноста што можат да ви ги понудат другите модели дизајнирани од други компании за управување.

Избегнувајте размена на валути

валута

Друг клуч за заштеда на пари во овие операции лежи во фактот дека избегнувате промена на валутата при вработување на вашите инвестициски фондови. Се разбира, освен ако не е целосно потребно за успех на вашето работење на финансиските пазари. Во оваа смисла, не можете да заборавите дека ќе имате друг дополнителен трошок од размена на валути. Од друга страна, традиционално, оваа класа на инвестициски фондови е многу поширока во примената на нивните провизии. До точка што може да имате непотребен трошок и да можете да избегнете со едноставно менување на стратегијата.

Покрај тоа, за да инвестирате во овие инвестициски фондови мора да имате а понатамошно учење во нивното работење и со поголем ризик во нив. Во оваа смисла, може да изгубите многу пари ако направите сериозна грешка или не го изберете точниот инвестициски фонд секој пат. Сепак, тоа е нешто вообичаена операција меѓу многу мали и средни инвеститори и затоа, доколку е можно, мора да го ограничите овој вид движење со вашите пари. Меѓу другите причини затоа што од сега може да платите многу скапо.

Диверзифицирајте инвестиции

Од друга страна, друг извор на заштеда во провизиите е преку портфолио за инвестиции што е диверзифицирано. Така што на овој начин, тие можат прилагодете се на сите сценарија што може да се појави на финансиските пазари, дури и најнегативните од сите. Добрата комбинација на средства за капитал и фиксни приходи може да биде решение за вашите проблеми, со провизии кои се совршено прилагодени на очекувањата што ги имате за да ги направите вашите пари профитабилни.

Иако треба да платите малку повеќе за провизиите презентирани од менаџерите. Многу практичен совет е да одите кај оние кои се во најмал опсег на трошоци. Можете да ги споредите за да дојдете до средствата што најдобро одговараат на вашите парични можности. Не е изненадувачки, имате предност што постои одлична понуда во оваа класа на финансиски производи.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.